Schorzenia, które może natychmiast wykryć Twój dentysta

Twój dentysta może wykryć wszelkiego rodzaju schorzenia poza ubytkami i gromadzeniem się płytki nazębnej. Dzieje się tak, ponieważ został wyszkolony, aby widzieć znacznie więcej niż to, co masz w ustach.
Schorzenia, które może natychmiast wykryć Twój dentysta

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Twój dentysta może wykryć wszelkiego rodzaju schorzenia w twoim organizmie, nie tylko próchnicę i nagromadzenie płytki nazębnej. Dzieje się tak, ponieważ został przygotowany, aby widzieć znacznie więcej niż to, co masz w ustach.

To zdumiewające, co potrafią rozpoznać stomatolodzy, kiedy sprawdzają twoje zęby. W rzeczywistości mogą nawet diagnozować choroby, takie jak rak, anemia i cukrzyca. Z drugiej strony dentyści mogą nie tylko wiedzieć, jakie masz choroby, ale także odkryć twoje złe nawyki.

Oczywiście diagnoza dentysty może być pierwszym ostrzeżeniem, aby wykonać regularne badania lekarskie, które mogą uratować Ci życie. Nie jest on bowiem specjalistą w stanach innych niż choroby jamy ustnej.

Oto, co Twój dentysta może u ciebie wykryć.

6 schorzeń i stanów, które Twój dentysta może natychmiast wykryć

1. Nigdy nie czyścisz zębów nicią dentystyczną (tylko w dniu wizyty u dentysty)

Nikogo w tym względzie nie oszukasz, a już na pewno nie dentysty. Doskonale wie, że szczotkowałaś i nitkowałaś zęby tylko po to, by dobrze wyglądać w czasie wizyty.

Prawda jest taka, że po tak długim okresie bezczynności nitkowanie powoduje krwawienie dziąseł i niezdrowy wygląd.

Jeśli często nitkujesz zęby nicią dentystyczną, Twoje dziąsła wyglądają zdrowiej. Kiedy jednak nie używasz nici dentystycznej regularnie, odsłaniają się te małe rany, które dentysta może zobaczyć po nacięciach dziąseł.

2. Ciąża to jeden ze stanów, które może natychmiast wykryć Twój dentysta

Embarazada
Zapalenie dziąseł jest spowodowane podwyższonym poziomem progesteronu, co oznacza, że problem ten często występuje u kobiet w ciąży.

Wiele kobiet w ciąży cierpi na zapalenie dziąseł. Jeśli więc jesteś kobietą i masz problem z zębami, nie zdziw się, jeśli dentysta zapyta Cię: „Czy jesteś w ciąży ?”

Zapalenie dziąseł spowodowane jest podwyższonym poziomem progesteronu . Powoduje on wzrost bakterii wywołujących tę chorobę.

3. Obgryzasz paznokcie

Nawet jeśli podczas wizyty założysz rękawiczki, Twój dentysta odkryje Twój zły nawyk!

W rzeczywistości nie musi patrzeć na twoje dłonie, aby wiedzieć, że masz zwyczaj obgryzania paznokci. Ten nawyk powoduje pękanie zębów , przyśpieszając ich zużycie w wyniku ciągłego naprężenia.

Inną cechą, która sprawi, że Twój dentysta cię zdemaskuje, jest to, że masz nieregularne zęby lub cierpisz na ból szczęki.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Kompulsywne obgryzanie paznokci a zdrowie jamy ustnej

4. Będzie wiedzieć, czy ssałaś kciuk, gdy byłaś dzieckiem

Są przypadki, w których nie musisz się martwić, ponieważ w wieku dorosłym nie występują żadne problemy, a dentyści nawet tego nie zauważają. Jeśli rodzice nie pozwolili ci ssać kciuka lub oduczyli cię tego nałogu przed ukończeniem 6 roku życia, prawdopodobnie dentysta nie będzie w stanie tego stwierdzić.

Jeśli jednak w twoim przypadku ten zły nawyk przeciągnął się dłużej (do siódmego lub ósmego roku życia), twoje zęby prawdopodobnie mają złą pozycję. Gdy zgryz nie jest zgodny z normalnym uzębieniem, można go skorygować leczeniem ortodontycznym.

Jednak mogą pojawić się pewne oznaki, dzięki którym dentysta odkryje, że masz zły nawyk. Ruch przednich zębów mógł wpłynąć na kształt szczęki, a to mogło również wpłynąć na sposób mówienia.

5. Nieświeży oddech może wskazywać na inne schorzenia

Cukrzyca
Nieświeży oddech może być oznaką wielu innych schorzeń, w tym cukrzycy.

Niektórzy ludzie nie wiedzą, że nieświeży oddech nie jest normalny, ponieważ mogli z nim żyć przez całe życie. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z dentystą, jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w codziennym życiu.

 • Jeśli twój oddech ma „owocowy” zapach, możesz pomyśleć, że nie jest to wcale nieświeży zapach. Powinnaś jednak wiedzieć, że może to wskazywać na niekontrolowaną cukrzycę.
 • Tymczasem osoby z oddechem o rybim zapachu mogą mieć niewydolność nerek lub wątroby.
 • Jeśli twój zapach z ust jest zbyt silny, może to być spowodowane wieloma problemami, od refluksu żołądkowo-przełykowego po ropień płuca i leżące u jego podstaw zapalenie oskrzeli lub kamienie migdałkowe.

Czy teraz widzisz, że nieświeży oddech wskazuje na jakieś zaburzenie?

Ponadto Twój poranny oddech może być spowodowany nagromadzeniem kamienia nazębnego, który następnie znika podczas mycia zębów. Jednak kiedy spędzasz dzień w ten sposób, nawet użycie miętowego sprayu do ust nie jest w stanie go zatuszować.

Na to wszystko powinien zwrócić uwagę Twój dentysta. Ponadto powinien być w stanie określić, czy konieczne jest zalecenie wizyty u otolaryngologa.

6. Rak jamy ustnej jest jedną z chorób, które Twój dentysta może natychmiast wykryć

Zgadza się: istnieje coś takiego jak rak jamy ustnej. Pierwszymi objawami raka jamy ustnej są:

 • Niewyjaśnione krwawienie w jamie ustnej
 • Białe, czerwone lub cętkowane plamy w ustach
 • Zmiany w dopasowaniu zębów
 • Obrzęk
 • Śluz
 • Guzki lub guzy
 • Erodowane obszary na ustach, dziąsłach i innych obszarach wewnątrz jamy ustnej

W takim przypadku prawdopodobnie będziesz musiała przejść operację. Ważne jest również, aby wiedzieć, że należy skonsultować się z chirurgiem jamy ustnej w celu wykonania biopsji podejrzanej tkanki.

Nie pomijaj wizyty u dentysty

Teraz już wiesz, że Twój dentysta może się wiele o Tobie dowiedzieć po jednym spojrzeniu na Twoje usta. Pamiętaj, że ta wizyta ma duże znaczenie, dlatego powinnaś odwiedzać dentystę co najmniej dwa razy w roku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Katz J, Shenkman A, Stavropoulos F, Melzer E. Oral signs and symptoms in relation to disease activity and site of involvement in patients with inflammatory bowel disease. Oral Dis. 2003;
 • Wu M, Chen S-W, Jiang S-Y. Relationship between Gingival Inflammation and Pregnancy. Mediators Inflamm. 2015;
 • Al-Maskari AY, Al-Maskari MY, Al-Sudairy S. Oral manifestations and complications of diabetes mellitus: A review. Sultan Qaboos University Medical Journal. 2011.
 • Ford PJ, Farah CS. Early detection and diagnosis of oral cancer: Strategies for improvement. Journal of Cancer Policy. 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.