Co to jest rotacja zabawek? 5 wskazówek, jak to zrobić dobrze

Rotacja zabawek pomaga dzieciom lepiej poznać i docenić swoje zabawki. Promuje również kilka ich umiejętności, takich jak między innymi uwaga i kreatywność. Dzisiaj porozmawiamy o tej interesującej strategii.
Co to jest rotacja zabawek? 5 wskazówek, jak to zrobić dobrze
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 02 marca, 2023

Rotacja zabawek to praktyka polegająca na okresowym zarządzaniu i dystrybucji zabawek. Pozwala to dziecku na częściowy dostęp do przedmiotów, którymi się bawi, ułatwiając mu podejmowanie decyzji i wprowadzając większy porządek.

Ta strategia jest odpowiednia dla dzieci, które mają dużą liczbę elementów do zabawy. Czasami jest ich tak wiele, że tak naprawdę nie cieszą się nimi lub bardzo szybko tracą zainteresowanie. Natomiast rotacja zabawek pozwala dziecku częściej doświadczać poczucia nowości.

Dzieci często bardzo szybko tracą zainteresowanie swoimi zabawkami. Używają ich przez jakiś czas, a potem uważają za nudne. Prowadzi to do nowych zakupów, ale nie zapobiega powtarzaniu się cyklu. Dzięki rotacji zabawek sytuacją tą można zarządzać bardziej inteligentnie.

Rotacja zabawek: na czym właściwie polega?

Rotacja zabawek.
Strategia rotacji zabawek pomaga zapobiegać znudzeniu dzieci przedmiotami służącymi do rozrywki.

Rotacja zabawek to strategia edukacyjna polegająca na ograniczeniu liczby zabawek, do których dziecko ma dostęp w określonym czasie. Ma na celu jak najlepsze wykorzystanie czasu na zabawę przez dziecko.

Uniwersytet w Toledo przeprowadził badanie, które pokazuje znaczenie rotacji zabawek. Naukowcy zebrali grupę 36 dzieci i pozwolili im się bawić w pokoju przez pół godziny. Niektórym dano cztery zabawki, a innym 16.

Wyniki pokazały, że dzieci z mniejszą liczbą zabawek wykazywały większą kreatywność i koncentrację oraz spędzały dwa razy więcej czasu na szukaniu nowych sposobów interakcji z każdą zabawką. Tymczasem dzieci, które miały więcej zabawek, były bardziej rozproszone i czerpały mniej radości podczas zajęć. Konkluzja? Często mniej znaczy więcej.

Podoba Ci się ten artykuł? Myślimy, że ten może Ci się również spodobać: Jak zorganizować przestrzeń do tworzenia rękodzieła w domu

5 wskazówek dotyczących wdrażania rotacji zabawek

Rotacja zabawek opiera się na założeniu, że wraz ze spadkiem liczby zabawek wzrasta uwaga i zdolność do głębokiego zadowolenia. Podobnie generuje większy porządek fizyczny i mentalny. Jak więc zastosować tę strategię? Oto pięć wskazówek, jak to zrobić.

1. Obserwuj

Ta pierwsza wskazówka oparta jest na radach Marii Montessori. W teorii tej wielkiej pedagog obserwacja ma ogromne znaczenie. Pierwsza wskazówka jest właśnie taka: obserwuj przed zastosowaniem rotacji.

Co należy obserwować? Zabawki, które najbardziej przyciągają dziecko i te, które nie wzbudzają zainteresowania. Również sposób, w jaki dziecko wchodzi w interakcję z otoczeniem i umiejętności, które rozwija. Należy to odnotować, gdyż będzie to solidna podstawa do dokonania wyboru zabawek.

2. Zaplanuj przestrzeń

W zależności od potrzeb i zainteresowań dziecka należy zapewnić czystą przestrzeń na zabawki. Najlepiej najpierw zebrać wszystkie elementy do zabawy w jednym miejscu. Następnie najlepiej wyrzucić wszystkie te, które są niekompletne lub już nieprzydatne.

Dobrym pomysłem jest też odłożenie zabawek, których dziecko już nie używa, albo dlatego, że mu się nie podobają, albo nie są już odpowiednie dla jego wieku. Po wykonaniu tej czynności, kolejnym krokiem jest wydzielenie określonej przestrzeni na przedmioty do zabawy, do których dziecko będzie miało dostęp. Jeszcze lepiej, jeśli podzielimy ją na przedziały.

3. Wybór

Trzecia wskazówka dotycząca rotacji zabawek jest jedną z najważniejszych. Polega na dokonaniu selekcji zabawek, które zostaną pozostawione w zasięgu dziecka. Najlepiej sklasyfikować je według kategorii: książki i opowiadania, zabawki do budowania, puzzle, gry ruchowe, instrumenty muzyczne itp.

Sądzimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: 7 wskazówek dotyczących wychowywania upartych dzieci

Po ich sklasyfikowaniu nadszedł czas, aby zredukować każdą grupę do minimum. Ile puzzli tak naprawdę będzie potrzebowało dziecko? Ile gier ruchowych? Najlepiej zostawić tylko te, które dziecko lubi najbardziej lub te, które są najbardziej przydatne w każdej kategorii. Resztę należy schować.

4. Przedstaw dziecku zmiany

Kiedy wszystko jest posortowane, pochowane i uporządkowane, nadszedł czas, aby przedstawić wyniki dziecku. Warto powiedzieć mu, gdzie jest każda z jego zabawek i wskazać, że kiedy już jej użyje, powinno odłożyć ją z powrotem na swoje miejsce.

Odłożone zabawki powinny pozostać w miejscu, do którego maluch nie ma dostępu. Jeśli widzi je ciągle, będzie chciał je mieć ponownie. Jeśli ich nie zobaczy, opuszczą jego umysł, a kiedy ponownie mu je pokażesz, poczuje się tak, jakby patrzył na nie po raz pierwszy.

5. Utwórz program

Pomysł polega na stworzeniu programu rotacji zabawek. Oznacza to, że należy określić, jak często będą dokonywane zmiany zabawek. Oznacza to, że zabawki, które zostawiłaś maluchowi zostaną wymienione na część z tych, które są w magazynie. O to w tym wszystkim chodzi.

Jaka jest właściwa częstotliwość? W przypadku młodszych dzieci najlepiej zmieniać je co miesiąc. Jeśli chodzi o starsze dzieci najlepiej co dwa lub trzy miesiące. W każdym przypadku należy zawsze obserwować i notować: jeśli mijają tygodnie, a dziecko nie używa zabawki, dobrym pomysłem może być włożenie jej do pudełka „odłożone” i zastąpienie inną.

Korzyści i rekomendacje

Chłopiec z zabawkami.
Rotacja zabawek może pomóc Twojemu dziecku rozwinąć koncentrację i kreatywność.

Ważne jest, aby rodzice byli bardzo elastyczni, jeśli chodzi o stosowanie rotacji zabawek. Nie chodzi o to, by pozbawić dziecko tego, co lubi, czy też zmusić je do ścisłej dyscypliny w zabawie. Celem jest wyciągnięcie jak najwięcej z tej metody.

Jeśli musisz zmienić zestaw wcześniej niż planowano lub skrócić okres zmiany, nie ma problemu. Każde dziecko ustala własne tempo. Niewskazane jest jednak zbyt częste wprowadzanie zmian, ponieważ może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Oto niektóre zalety rotacji zabawek:

  • Zwiększa koncentrację.
  • Zwiększa potencjał trwałej uwagi.
  • Rotacja zabawek pobudza wyobraźnię.
  • Pobudza kreatywność.
  • Regularnie zapewnia poczucie nowości.
  • Rotacja zabawek promuje porządek.
  • Ułatwia zbieranie i odkładanie zabawek.

Rotacja zabawek pomaga dziecku lepiej się bawić

Rotacja zabawek to doskonała strategia, która pomaga dziecku w głębszej i bardziej satysfakcjonującej zabawie. Chociaż na pierwszy rzut oka może się tak nie wydawać, jest to przyjemniejsze dla dziecka niż posiadanie wielu zabawek dostępnych w tym samym czasie.

Strategię tę można uzupełnić o wymianę zabawek raz lub dwa razy w roku. Rodzice mogą też wyrazić zgodę na czasową lub stałą wymianę tych przedmiotów z innymi rodzicami. Zwiększy to poczucie nowości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Spino, C. (2017, 14 diciembre). Fewer toys lead to richer play experiences, UT researchers find | UToledo News. UToledo News | The University of Toledo News. Recuperado 25 de septiembre de 2022, de https://news.utoledo.edu/index.php/12_18_2017/fewer-toys-lead-to-richer-play-experiences-ut-researchers-find.
  • Migliorini, L., Cardinali, P., & Rania, N. (2011). La cotidianidad de lo familiar y las habilidades de los niños. Psicoperspectivas, 10(2), 183-201.
  • Ramos, Y. H. T., Villena, V. R., & Fernández, S. F. T. (2016). Los juguetes como medio de desarrollo del niño de la primera infancia. Atenas, 1(33).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.