Przestrzeń do tworzenia rękodzieła - jak stworzyć ją w domu?

Masz dość gubienia małych przedmiotów do malowania lub majsterkowania? Koniecznie zorganizuj swoją przestrzeń do tworzenia rękodzieła.
Przestrzeń do tworzenia rękodzieła - jak stworzyć ją w domu?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2023

Wykonywanie rękodzieła w domu, zarówno dekoracyjnego, jak i artystycznego, wymaga użycia materiałów, farb i akcesoriów, które często się gubią. Wiele z nich to małe obiekty, które mogą łatwo zniknąć i nigdy nie zostać odnalezione. Przestrzeń do tworzenia rękodzieła ma na celu uporządkowanie wszystkiego, co niezbędne do swobodnego wykonywania pracy.

Dzięki specjalnemu obszarowi do tego typu prac można przechowywać niezbędne elementy, jednocześnie ciesząc się środowiskiem pobudzającym kreatywność. Stosując się do szeregu wskazówek i zaleceń, można w tani i łatwy sposób stworzyć przestrzeń do tworzenia rękodzieła we własnym domu.

Przestrzeń do tworzenia rękodzieła

Przestrzeń do tworzenia rękodzieła
Przestrzeń do tworzenia rękodzieła w domu może być najlepszym sposobem na utrzymanie porządku.

Słowo rzemiosło odnosi się w języku angielskim do „rękodzieła”, dlatego przestrzeń tego typu przeznaczona jest do czynności manualnych, czy to związanych z dekoracją, czy też ze sztuką. Może uwzględniać również malowanie lub rysowanie. Wszystkie te zadania wymagają posiadania różnych materiałów i narzędzi. Nie można się też obejść bez ołówków, linijek, pędzli czy naklejek.

Są to jednak drobne przedmioty, które często się gubią. Nagromadzenie i bałagan negatywnie wpływają na kreatywność. A jest to przecież chwila, z której powinniśmy czerpać przyjemność. Dlatego możesz znaleźć sektor swojego domu, aby przekształcić go w przestrzeń do rękodzieła. Wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek.

W ten sposób można również uniknąć plam wywołanych akwarelami lub pomalowania innych części domu, co oczywiście nie miałoby nic wspólnego z rękodziełem. Przeznaczenie kilku metrów kwadratowych na tego typu działania nada naszej przestrzeni szczególny osobisty charakter. Dobrze zorganizowane miejsce pracy zachęca jednocześnie do kreatywności.

Jak urządzić miejsce pracy

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia przestrzeni rzemieślniczej, jest dostępna przestrzeń. W końcu duży pokój z dużą ilością miejsca to nie to samo, co mały kącik w salonie.

Jednak w każdym domu można stworzyć miejsce do rękodzieła, nawet przy użyciu tylko małego stolika, lampy i półki. Trzeba tylko dopasować się do przestrzeni i zastanowić się nad zastosowanymi materiałami. Mogą to być na przykład półki, meble czy perforowane panele.

Umieść stoły i szafki

Idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie przestrzeni rękodzielniczej jest przeznaczenie pokoju, strychu, narożnika garażu czy kilku metrów salonu na ustawienie stołów i mebli. Oczywiście nie każdy ma idealną do tego przestrzeń. Istnieją jednak blaty lub szafki, które mieszczą się w określonych miejscach i mają szuflady idealne do przechowywania materiałów roboczych.

Jeśli dysponujesz odpowiednim budżetem, warto wykonać pomiary miejsca, w którym mebel zostanie zainstalowany i przesłać je do wykonania niestandardowego. Oprócz szafek najlepiej postawić własne biurko z wygodnym krzesłem i wszystkimi materiałami pod ręką.

Zainstaluj półki

Czasami pozioma przestrzeń nie wystarcza do złożenia pożądanej przestrzeni rzemieślniczej. Istnieje jednak możliwość wykorzystania części ściany do zainstalowania pływających półek. Można tam przechowywać wszelkiego rodzaju materiały i narzędzia, od książek i zeszytów po małe pudełka i szafki na akta. Są one bardzo wygodne i pozwalają zawsze mieć pod ręką narzędzia potrzebne do wykonywania rzemiosła.

Warsztat
Nie wahaj się wykorzystać ścian do przechowywania narzędzi lub materiałów.

Alternatywne wykorzystanie ścian

W niektórych przestrzeniach możliwe jest, że nawet półki nie sprawdzają się jako opcje przechowywania. Wobec tego można zastosować alternatywy, takie jak panele perforowane, haczyki czy wieszaki.

W przypadku paneli są one często wykorzystywane do wieszania narzędzi w warsztatach. Jednak coraz częściej włączane są do rustykalnych dekoracji wnętrz, zapewniając jednocześnie dużo miejsca do przechowywania.

Biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny, zawsze można wykorzystać materiały z odzysku. Weźmy pod uwagę na przykład drewno. Dzięki kilku dostosowaniom rozmiaru i warstwie farby można je poddać recyklingowi i przeznaczyć do nowych zastosowań.

Obiekty do przechowywania

Kiedy masz już meble i półki, czas zająć je różnymi przedmiotami do przechowywania. Weź pod uwagę dostępną przestrzeń i czynności do wykonania, aby dostosować niektóre opcje do swoich osobistych potrzeb.

  • Pudełka: Zawsze są dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o przechowywanie rzeczy. Poza tym istnieje możliwość udekorowania ich według własnego gustu.
  • Wiadra: Wiadra i słoiki są alternatywą dla pudełek spełniającą podobną funkcję. Występują w różnych rozmiarach, więc można je dostosować w zależności od dostępnego obszaru. Zorganizowaną przestrzeń do rękodzieła uzyskuje się, na przykład umieszczając pędzle w małym wiaderku, a ołówki w innym.
  • Tacki: Są to małe szafki na akta, które są umieszczane na powierzchni blatu. W zależności od dostępnej przestrzeni możliwe jest ustawienie jednej tacy na drugiej w pionie. Są one często stosowane w biurach.
  • Wózek rzemieślniczy: Inną alternatywą, która może mieć kilka pięter i sektorów, jest mały wózek. Bardzo dobrze sprawdza się, gdy nie ma miejsca na ustawienie stolików czy półek.

Oświetlenie

Do prac ręcznych zaleca się stosowanie lamp o zimnym świetle. Ponadto ważne jest, aby mieć opcję ciepłego światła jako wariantu. Jednak to, co powinno być priorytetem w ciągu dnia, to dostęp naturalnego światła. Naturalne światło jest zawsze najlepszą opcją do pracy z rękodziełem.

Wybierz paletę kolorów

Innym sposobem na poczucie komfortu w przestrzeni rzemieślniczej jest zastosowanie ulubionej gamy kolorów. W zależności od sektora domu, w którym znajduje się nasza przestrzeń do tworzenia rękodzieła, powinna zostać zgrabnie połączona z resztą ścian i mebli. Możliwe jest również uwzględnienie detali w jasnych kolorach, ponieważ zapewniają one świetny wizualny efekt miejscu poświęconemu kreatywności.

Dodaj osobisty akcent

Po zainstalowaniu przestrzeni, mebli i materiałów nadszedł czas na dodanie spersonalizowanych szczegółów. Nie ma nic lepszego niż ręcznie wykonana dekoracja miejsca poświęconego rękodziełu. Oprócz dodawania ozdób, które pobudzają wyobraźnię i kreatywność, wybierz kolory i wzory, które będą pasowały do Twojego osobistego gustu.

Również Twój układ materiałów może mieć osobisty charakter. Pomyśl na przykład o uporządkowaniu według koloru, rozmiaru lub porządku alfabetycznego, aby uzyskać satysfakcję wizualną i zachować swobodę w przestrzeni do rękodzieła.

Przestrzeń do tworzenia rękodzieła – najważniejszy jest porządek

Na koniec nie zapomnij, że priorytetem przy zakładaniu tego sektora jest stworzenie uporządkowanej i użytecznej przestrzeni do wykonywania rzemiosła. Aspekty dekoracyjne dodają osobistego charakteru, który zachęca do kreatywności. Jednak przechowywanie, kolejność i klasyfikacja najważniejszych potrzebnych narzędzi to cechy, których nigdy nie powinno zabraknąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.