Co to jest powiększone serce i co musisz o nim wiedzieć?

Powiększone serce lub kardiomiopatia rozstrzeniowa mogą powodować nieprawidłowe działanie tego organu. Dziś powiemy Ci, co powinieneś o tym wiedzieć.
Co to jest powiększone serce i co musisz o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2021

Powiększone serce jest również znane jako kardiomiopatia rozstrzeniowa. To choroba serca, która powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie serca.

Ma różne przyczyny i objawy. Ponadto istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na rozwój tej choroby, o których powinieneś wiedzieć. W tym artykule podzielimy się wszystkim, co musisz wiedzieć o powiększonym sercu.

Jak działa serce?

Najpierw wyjaśnimy kilka ważnych koncepcji dotyczących zdrowego serca, abyśmy mogli lepiej zrozumieć tę chorobę. Serce podzielone jest na cztery komory:

  • Dwa przedsionki w górnej części
  • Dwie komory w dolnej części

Aby zrozumieć, jak działa ten organ, podzielimy serce na lewą i prawą połowę:

  • Prawy przedsionek otrzymuje krew ubogą w tlen, która pochodzi z całego ciała. Stamtąd przekazuje ją do prawej komory, która następnie wypycha krew do płuc. W tych narządach dwutlenek węgla jest usuwany z krwi. Następnie płuca napełniają krew tlenem.
  • Natleniona krew dociera do lewego przedsionka bezpośrednio z płuc. Stamtąd przechodzi do lewej komory. Następnie, z każdym uderzeniem, serce wysyła napełnioną tlenem krew do reszty ciała, aby narządy mogły z niego korzystać.

Aby serce mogło prawidłowo funkcjonować, ściany tego narządu zawierają mięsień sercowy, który jest mięśniem automatycznym. Musi być w dobrym stanie, aby móc się rozciągać, gdy otrzymuje krew. Ponadto musi być w stanie kurczyć się z wystarczającą siłą, aby pompować krew do całego ciała.

Tętnica prosto z serca.

Co to jest powiększone serce?

Powiększone serce to stan, w którym mięśnie ścian serca stają się cieńsze i zaczynają się rozszerzać. Zwykle zaczyna się od oddziaływania na lewą komorę, która jest najważniejszą komorą dopływu krwi do reszty ciała.

Następnie, gdy mięsień się rozszerza, siła skurczu maleje. W rezultacie serce traci siłę podczas pompowania krwi, a komora wypycha ją słabiej. Dlatego krew może mieć problemy z dotarciem do całego ciała.

Co powoduje powiększone serce?

Mniej więcej w połowie przypadków lekarze nie mogą zlokalizować przyczyny powiększenia serca. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wpływać na rozwój tego stanu:

  • Przyczyna genetyczna: nawet w jednej czwartej przypadków kardiomiopatii rozstrzeniowej występuje rodzinna historia choroby. Ponadto specjaliści znają niektóre mutacje genetyczne, które mogą ją powodować.
  • Nadużywanie alkoholu: Nazywa się to również kardiomiopatią enolową. Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu przez wiele lat może spowodować powiększenie serca.
  • Ciąża: Ta choroba może rozwinąć się w czasie ciąży, szczególnie u kobiet z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość lub podeszły wiek. Rokowanie i powrót do zdrowia będą zależeć od wielu zmiennych, ale specjaliści odradzają tym kobietom więcej ciąż.
  • Niektóre choroby wirusowe: Wirusy takie jak HIV lub wirus Coxsackie mogą powodować kardiomiopatię wirusową. Często osoba dotknięta chorobą nawet tego nie zauważa, co może skończyć się rpowięszeniem serca.
  • Narkotyki lub inne substancje toksyczne: Na przykład niektóre metody chemioterapii raka mogą wywołać ten stan. Dlatego musisz się upewnić, że ten organ jest pod kontrolą.

Objawy

zapobieganie chorobom serca

Istnieje wiele objawów, które może wywołać ta choroba. Ogólnie są to objawy związane z chorobami serca. Często będą się stopniowo rozwijać i pogarszać.

Tutaj wymieniamy niektóre z nich:

  • Uczucie duszności podczas oddychania: Dzieje się tak, ponieważ serce nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi. W rezultacie gromadzi się w górnej części układu sercowo-naczyniowego, czyli w płucach. Dlatego Twoje płuca nie mogą prawidłowo wymieniać gazów, co sprawi, że masz wrażenie, że się dusisz.
  • Zmęczenie: Najpierw zauważysz, że robienie tych samych rzeczy, które robiłeś, wymaga więcej wysiłku. Następnie stan będzie się pogarszał wraz z postępem choroby, aż zaczniesz odczuwać zmęczenie po prostych czynnościach, takich jak wchodzenie po schodach lub chodzenie. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie twojego ciała nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, ponieważ serce nie może prawidłowo pompować krwi.
  • Kołatanie serca i zawroty głowy: Kołatanie serca to uczucie, że serce bije w klatce piersiowej. Każdy z tych objawów jest spowodowany tym, że serce nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na tlen i energię. Dlatego przyspiesza i działa ponad swoje możliwości. A w cięższych przypadkach może się poddać.

Diagnoza i leczenie

Aby zdiagnozować powiększone serce, lekarz będzie musiał przeprowadzić badanie kliniczne i fizykalne. Mogą również być niezbędne inne testy. Dzięki tym badaniom specjalista będzie mógł spojrzeć na lewą komorę, aby zobaczyć, czy jest większa niż normalnie. Ponadto będzie mógł sprawdzić, jak pracuje serce.

Oto niektóre z testów, które mogą ci zlecić:

  • USG serca, z testem wysiłkowym lub bez.
  • Rentgen klatki piersiowej
  • Elektrokardiogram

Gdy lekarz potwierdzi diagnozę, oprze twoje leczenie na różnych czynnikach. Po pierwsze, musi wziąć pod uwagę przyczynę tego stanu. Na przykład, jeśli przyczyną jest alkohol, doradzą ci, aby z niego zrezygnować, aby serce mogło powrócić do swojego pierwotnego kształtu.

Ponadto specjalista przepisze serię leków, które pomogą Twojemu sercu wydajniej pompować. W bardzo poważnych przypadkach możesz potrzebować przeszczepu serca.

Wniosek

Serce to najważniejszy organ dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Dlatego powinniśmy wiedzieć, na które znaki zwracać uwagę. Pewne symptomy dadzą nam znać, że coś jest nie w porządku. Jeśli coś wydaje się nie tak, musisz udać się do specjalisty, aby mógł zdiagnozować stan i ustalić najbardziej odpowiednie leczenie.

Ponadto najlepiej jest znać czynniki ryzyka, które mogą powodować tę chorobę, aby móc je kontrolować w jak największym stopniu. Jeśli masz jakieś pytania, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Powie ci szczegółowo, co musisz wiedzieć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.