Co to jest mleko hydrolizowane?

Preparaty dla niemowląt są wzbogacone o składniki odżywcze, które zapewniają prawidłowy rozwój dziecka. Powinny być jednak stosowane tylko wtedy, gdy karmienie piersią nie jest możliwe. Chcesz wiedzieć więcej?
Co to jest mleko hydrolizowane?

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2024

Mleko hydrolizowane to produkt stworzony z myślą o niemowlętach uczulonych na białko krowiego mleka. Zawiera związki białkowe rozbite na bardzo małe fragmenty umożliwiające łatwe wchłanianie. To z kolei ogranicza ich zdolność do wywoływania reakcji alergicznych.

Kiedy stosuje się mleko hydrolizowane?

Jak każde mleko modyfikowane, mleko hydrolizowane jest stosowane, gdy karmienie piersią nie jest możliwe. Zanim dziecko skończy 6 miesięcy, powinno być karmione wyłącznie mlekiem. W przypadku braku mleka matki rodzice dziecka muszą uciekać się do preparatów naśladujących jego skład.

Chociaż branża przeszła pod tym względem długą drogę, istnieją znaczne różnice między karmieniem dziecka mlekiem matki a produktami modyfikowanymi. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Frontiers in Immunology główne zmiany zachodzą na poziomie mikroflory.
Uciekanie się do produktów komercyjnych może zwiększyć ryzyko wystąpienia u dziecka problemów związanych z autoimmunizacją w późniejszym życiu. Jednak, jak powiedzieliśmy, w niektórych przypadkach dziecko jest uczulone lub nie toleruje białek mleka krowiego. Wobec tego jedyną możliwą strategią staje się stosowanie mleka hydrolizowanego.

Na szczęście ten produkt często jest wzbogacony o mikroelementy, które wspomagają rozwój dziecka. Jednym z przykładów są kwasy omega-3, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych, jak wynika z badań opublikowanych w 2018 roku.

Puszka mleka modyfikowanego dla niemowląt - mleko hydrolizowane
Mleko hydrolizowane stosuje się, gdy nie jest możliwe karmienie piersią.

Nie ma to jak mleko matki

Pomimo szerokiej gamy dostępnych na rynku produktów do karmienia noworodków, karmienie piersią jest zawsze najlepszą opcją. Ma pozytywne właściwości odżywcze, a w trakcie karmienia wzmacnia się więź matki z dzieckiem.

Jeśli z jakiegoś powodu matka nie może karmić piersią swojego dziecka, jedną z opcji jest skorzystanie z banku mleka. To bardzo skuteczna opcja, jeśli chodzi o zapewnienie najwyższej jakości żywienia, przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy.

Karmienie uzupełniające

Kiedy dziecko skończy 6 miesięcy, możesz zrezygnować z karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym jako wyłączną metodą karmienia. W tym czasie możesz zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Celem jest przystosowanie dziecka do otoczenia i odkrywanie nowych tekstur i smaków.

Eksperci zalecają metodę znaną jako baby-led weaning, w ramach której dziecko może, pod pewnym nadzorem, samodzielnie spożywać pokarm. Ten schemat żywienia nie prowadzi do poprawy zdrowia, ale prowadzi do lepszego przystosowania w zakresie żywienia.

Pozytywne jest stosowanie właściwych nawyków żywieniowych już od najwcześniejszych etapów życia. Ogranicza to niechęć do jedzenia w późniejszym wieku, co jest krokiem w kierunku zróżnicowanej i zbilansowanej diety.

Dodatkowo należy pamiętać, że dieta dziecka we wczesnych fazach życia warunkuje jego mikrobiom. Może to mieć wpływ na ryzyko rozwoju chorób w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Matka karmiąca swojego malucha
Dietę dziecka należy zawsze ukierunkować na wzmocnienie jego mikrobiomu. To znacząco wpłynie na jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Mleko hydrolizowane, alternatywa

Mleko hydrolizowane jest skuteczną alternatywą dla niemowląt z alergią na krowie białko. Jednak nie wszystkie niemowlęta powinny je spożywać, ponieważ spożycie produktu hydrolizowanego we wczesnych stadiach może zakłócać produkcję enzymów trawiennych.

Prowadzi to do pojawienia się późniejszych nietolerancji, co może stanowić problem w zakresie karmienia. Ponadto musimy pamiętać, że karmienie piersią jest zawsze preferowaną opcją.

Mleko matki zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze w optymalnych proporcjach. Gwarantuje prawidłowy rozwój mikrobiomu i zmniejszone ryzyko chorób autoimmunologicznych.

Wreszcie, gdy dziecko skończy 6 miesięcy, do diety niemowlęcia należy zacząć wprowadzać pokarmy stałe. To zachęci je do uczestniczenia w nawykach żywieniowych.

Ta praktyka pomoże mu przystosować się do różnych tekstur i smaków oraz zmniejsza ryzyko odrzucenia jedzenia na późniejszym etapie. Jednak ten proces zawsze powinien nadzorować ktoś dorosły!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Doare KL., Holder B., Bassett A., Pannaraj PS., Mother’s milk: a purposeful contribution to the development of the infant microbiota and immunity. Front Immunol, 2018.
  • Shulkin M., Pimpin L., Bellinger D., Kranz S., et al., N-3 fatty acid supplementation in mothers, preterm infants, and term infants and childhood psychomotor and visual developmetn: a systematic review and meta analysis. J Nutr, 2018.
  • D’Auria E, Bergamini M, Staiano A, et al. Baby-led weaning: what a systematic review of the literature adds on. Ital J Pediatr. 2018;44(1):49. Published 2018 May 3. doi:10.1186/s13052-018-0487-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.