Co to jest milopita i jak ją przygotować?

Jeśli lubisz grecką kuchnię, nie możesz przegapić tego deseru na bazie jabłek. Ma słodki smak i wyśmienitą konsystencję.
Co to jest milopita i jak ją przygotować?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2022

Milopita to typowa grecka potrawa przypominająca szarlotkę. Ma fantastyczny słodki smak, który zachwyci prawie każdego. Ponadto ma pewne pozytywne działanie na organizm dzięki obecności owoców. Dlatego dziś pokażemy ci prosty sposób, jak przygotować ten deser, aby maksymalnie cieszyć się jego smakiem.

Musisz wziąć pod uwagę, że od czasu do czasu można włączać do diety słodkie specjały. To prawda, że na co dzień najlepiej wybrać jogurt lub naturalny owoc. Nic się jednak nie stanie, jeśli w pewnym momencie pominiesz tę zasadę i wprowadzić słodsze jedzenie. Tak długo, jak regularnie ćwiczysz, nie powinno to mieć wpływu na twoje ciało.

Składniki na milopita

Do przygotowania wykwintnej milopity potrzebne będą następujące składniki:

  • 500 gram jabłek
  • 70 mililitrów soku z cytryny.
  • 185 gramów miękkiego masła.
  • 55 gramów brązowego cukru.
  • 1 łyżeczka mielonego cynamonu.
  • 220 gramów cukru pudru.
  • 2 łyżeczki skórki z cytryny.
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego.
  • 2 jajka.
  • 120 gramów mąki.
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.
  • 60 mililitrów mleka.
  • 2 łyżeczki cukru pudru.
  • 25 gramów masła.
  • 1 łyżka mąki.
ocet jabłkowy do milopita
Wykorzystaj sezon jabłkowy, aby przygotować ten prosty przepis podobny do szarlotki.

Należy zauważyć, że wbrew temu, co twierdzono jeszcze kilka lat temu, masło jest znacznie zdrowsze niż margaryna. Co prawda ma wyższe stężenie nasyconych kwasów tłuszczowych, ale będą to kwasy typu cis, o ile żywność nie zostanie poddana agresywnemu procesowi termicznemu. Dlatego nie ma się czym martwić.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Łatwy i zdrowy przepis na naleśniki z kurczakiem i warzywami

Przygotowanie krok po kroku

  1. Rozgrzej piekarnik do 160 stopni Celsjusza.
  2. W tym czasie pokrój drobno jabłka. Wcześniej obierz je i usuń nasiona.
  3. Zaraz potem wyciśnij na nie sok z cytryny, aby nie utleniały się i nie nabierały nieapetycznego koloru.
  4. Umieść około 60 gramów masła na nieprzywierającej patelni rozgrzanej na średnim ogniu.
  5. Dodaj brązowy cukier i cynamon i lekko podgrzewaj, aż składniki się rozpuszczą i uzyskasz jednorodną mieszankę. Następnie odstaw.
  6. W tym samym czasie ubij białka jajek, aż będą wystarczająco sztywne. Ważne jest, aby podczas odwracania miski białka nie opadały.
  7. Oddzielnie ubij żółtka razem z kolejnymi 125 gramami masła i 220 gramami cukru. Tutaj dodaj też skórkę z cytryny i wanilię. Po wytworzeniu piany zacznij dodawać mąkę, proszek do pieczenia i mleko, ale wszystko po trochu.
  8. Gdy mieszanina stanie się jednorodna, dodaj białka jaj dzieląc je na dwie części i mieszaj owijającymi ruchami.
  9. Całe to ciasto należy następnie przełożyć do okrągłej formy z wysokim brzegiem, wcześniej posmarowanej masłem i posypanej mąką, aby zapobiec przywieraniu.
  10. Jabłka dobrze odcedź i ułóż je na cieście lekko dociskając.
  11. Wylej odstawione masło na wierzch ciasta a następnie piecz przez około 45 minut.
  12. Po wyjęciu z piekarnika posyp cukrem pudrem wierzch ciasta, gdy milopita jest jeszcze ciepła.

Korzyści ze spożywania jabłek

Jabłka to owoce, które oferują szereg korzyści zdrowotnych. Trzeba je jednak spożywać w kontekście zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Zawsze staraj się unikać niedoborów składników odżywczych, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Poprawiają gęstość mikrobioty jelitowej

Jednym z włókien zawartych w jabłkach jest pektyna. Wykazano, że służy ona jako substrat energetyczny dla bakterii żyjących w przewodzie pokarmowym.

Zapewnia to im przetrwanie poprzez zwiększenie ich gęstości. Dzięki temu metabolizm będzie działał znacznie wydajniej, ponieważ poziom stanów zapalnych zostanie zmniejszony.

Należy zauważyć, że mikrobiota jest obecnie uważana za niezależny narząd. Ma wiele implikacji dla stanu zdrowia.

Bezpośrednio wiąże ze zdrowiem psychicznym, trawiennym i metabolicznym. W rzeczywistości wiele złożonych i przewlekłych zaburzeń wynika z sytuacji dysbiozy, w której pożyteczne bakterie nie funkcjonują dobrze lub ich kolonie uległy zmniejszeniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Prosty i pyszny przepis na kurczaka w czarnym sosie, który pokochają wszyscy

Reguluje pasaż jelitowy

Błonnik w jabłkach służy nie tylko poprawie funkcji mikroflory, ale jest również przydatny do zwiększenia szybkości pasażu jelitowego i w efekcie zmniejszenia zaparć.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Reviews , dieta uboga w błonnik jest uważana za jeden z czynników ryzyka rozwoju problemów jelitowych.

Jednak ta strategia żywieniowa powinna być połączona z innymi, które pozwalają na prawdziwie funkcjonalne działanie błonnika. Wskazane jest zapewnienie odpowiedniej podaży płynów w ciągu dnia oraz promowanie aktywności fizycznej, zwłaszcza ćwiczeń siłowych. Jeśli pomimo wprowadzenia tych zmian zaparcia nie ulegną poprawie, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Kobieta jedząca i jabłko
Jabłko dostarcza różnych składników odżywczych i przynosi korzyści zdrowotne.

Zmniejszają ryzyko zachorowania

Jabłka wyróżniają się również dużą ilością składników odżywczych o właściwościach antyoksydacyjnych. Związki te neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie w tkankach organizmu.

Efekt ten ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania rozwojowi złożonych patologii, o czym świadczą badania opublikowane w Journal of Complementary & Integrative Medicine.

Kontrolowanie procesów utleniania i stanów zapalnych w ludzkim organizmie jest niezbędne, ponieważ jeśli zachodzą w nadmiarze, mogą zaburzyć sprawne wykonywanie różnych życiowych funkcji. Ponadto w takiej sytuacji wzrasta częstość występowania mutacji i problemów z replikacją komórek.

Ponadto, najlepiej łączyć spożycie owoców z warzywami. Oba rodzaje pokarmów zawierają dużą ilość flawonoidów, które są w stanie zapewnić utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Przyczyniają się do hamowania nadmiernego rozwoju stanów zapalnych, co chroni przed wieloma złożonymi chorobami.

Milopita – przeciwwskazania

Milopita może być wprowadzona w ramach zróżnicowanej diety. Należy jednak unikać jej spożywania, jeśli rozwinęła się choroba cukrzycowa. W takim przypadku zawartość cukru prostego może generować stres trzustkowy lub niekontrolowany poziom glukozy we krwi, co w średnim okresie może przynieść szkody.

Nie nadaje się również dla kobiet w ciąży, które mają cukrzycę ciążową. W takich sytuacjach konieczne będzie zwrócenie szczególnej uwagi na dietę i nadanie priorytetu spożywaniu świeżej żywności o niskiej zawartości węglowodanów prostych. W przeciwnym razie może to wpłynąć na przyszłe zdrowie metaboliczne dziecka.

Przygotuj milopitę jabłkową według tego prostego przepisu

Jak widzieliśmy, wykwintna milopita jabłkowa jest naprawdę łatwa w przygotowaniu. Przepis nie zajmie Ci dużo czasu, a wynik może zadowolić każdego, kto lubi słodycze.

Ponadto jej głównym składnikiem jest jeden z owoców o najwyższej na świecie zawartości błonnika, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mikrobioty jelitowej.

Aby jednak poprawić swój stan zdrowia, pamiętaj, że niezbędne jest połączenie dobrej diety z innymi nawykami zdrowego stylu życia. Należą do nich regularne ćwiczenia fizyczne i dobry odpoczynek. Aby organizm optymalnie się zregenerował, konieczne jest spanie co najmniej 7 godzin dziennie. To pozwoli osiągnąć równowagę na poziomie hormonalnym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beukema, M., Faas, M. M., & de Vos, P. (2020). The effects of different dietary fiber pectin structures on the gastrointestinal immune barrier: impact via gut microbiota and direct effects on immune cells. Experimental & molecular medicine52(9), 1364–1376. https://doi.org/10.1038/s12276-020-0449-2
  • Gill, S. K., Rossi, M., Bajka, B., & Whelan, K. (2021). Dietary fibre in gastrointestinal health and disease. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology18(2), 101–116. https://doi.org/10.1038/s41575-020-00375-4
  • Hegazy, A. M., El-Sayed, E. M., Ibrahim, K. S., & Abdel-Azeem, A. S. (2019). Dietary antioxidant for disease prevention corroborated by the Nrf2 pathway. Journal of complementary & integrative medicine16(3), /j/jcim.2019.16.issue-3/jcim-2018-0161/jcim-2018-0161.xml. https://doi.org/10.1515/jcim-2018-0161

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.