Co to jest migrena oftalmoplegiczna?

Migrena oftalmoplegiczna zwykle ustępuje samoistnie i nie powoduje żadnych powikłań. Nie należy jednak jej ignorować.
Co to jest migrena oftalmoplegiczna?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2022

Migrena oftalmoplegiczna jest rzadkim schorzeniem charakteryzującym się silnym bólem w jednym oku. Jest klasyfikowana jako ból głowy spowodowany problemem z oczami.

Prawda jest taka, że problemowi nie zawsze towarzyszy ból migrenowy. Jeśli się pojawi, to jest wyczuwalny tylko po jednej stronie czaszki i przed głównym epizodem.

Migrena oftalmoplegiczna jest również znana jako migrena  podstawna, hemiplegiczna lub cicha. Jednak kilku ekspertów uważa, że nie powinno się jej nazywać „migreną”, ponieważ ściśle rzecz biorąc, tak naprawdę nią nie jest. Bardziej precyzyjną nazwą dla tego stanu jest „nawracająca bolesna neuropatia oftalmoplegiczna oczna”.

Co to jest migrena oftalmoplegiczna?

Migrena oftalmoplegiczna jest rzadkim schorzeniem. Według szacunków ekspertów, w ciągu roku dotyka tylko około 0,7 osoby na milion mieszkańców.

Dolegliwość jest sklasyfikowana jako nerwoból czaszkowy.

Lekarze definiują ją jako obecność co najmniej dwóch epizodów, w których występuje ból po jednej stronie głowy, wraz z paraliżem jednego lub więcej z trzech nerwów okoruchowych. Jednak z biegiem czasu odkryto, że nie wszystkie osoby dotknięte chorobą mają bóle głowy typu migrenowego.

Nie jest łatwo ją zdiagnozować, ponieważ migrena oftalmoplegiczna ma objawy podobne do innych stanów, takich jak tętniaki mózgu, miastenia, oponiak nerwu wzrokowego trzeciego nerwu czaszkowego, udar przysadki, zespół Tolosa-Hunta i idiopatyczne lub niedokrwienne porażenie czaszki.

Pierwsze objawy pojawiają się w dzieciństwie lub wczesnej dorosłości. Jest to stan przewlekły, ale cykliczny. Osoba może przeżyć lata bez epizodów, a następnie mieć kilka z rzędu. Ataki nie pozostawiają następstw.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie migreny

Objawy migreny oftalmoplegicznej

Objawy migreny oftalmoplegicznej mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Ból po jednej stronie głowy jest powszechny, trwa do 1 tygodnia, a nawet 14 dni.

Niektórzy ludzie doświadczają zaburzeń widzenia przed atakiem bólu. Trwa to zwykle od 20 do 30 minut.

Po wystąpieniu bólu pojawiają się objawy, takie jak:

  • Rozmazany obraz.
  • Ból w oczach.
  • Nudności i wymioty.
  • Podwójne widzenie.
  • Utrata wzroku tylko w jednym oku.
  • Niezwykła wrażliwość na światło lub dźwięk.
  • Osłabienie mięśni oka. Może to pojawić się natychmiast lub do dwóch tygodniach po wystąpieniu bólu głowy. Zwykle trwa od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Wynika z uszkodzenia nerwów oka.
  • Mroczki iskrzące w jednym lub obu oczach. Są to małe martwe punkty, które pojawiają się w centralnym polu widzenia. Czasami towarzyszą im jasne, migające światła lub zygzakowate linie świetlne.
ból migrenowy oftalmoplegiczny
Ból w jednym oku nie zawsze jest migreną. Zmęczenie i stan gałki ocznej również odgrywają rolę w tej dolegliwości.

Przyczyny migreny oftalmoplegicznej

Nauka nie ustaliła dokładnej przyczyny migreny oftalmoplegicznej. Obecnie nie jest uważana za migrenę jako taką, ale za zaburzenie nerwów.

Niejednoznaczność nazwy odzwierciedla brak zgodności co do jej prawdziwej natury. Migrena oftalmoplegiczna czasami kojarzona jest z chorobami takimi jak toczeń, anemia sierpowata, padaczka, a nawet depresja. Jednak nowsze dane wskazują, że ta patologia może być związana z następującymi przyczynami:

  • Zapalenie tętnicy szyjnej wewnętrznej lub tylnej mózgu: ten stan powoduje ucisk na nerwy okoruchowe i powoduje zaburzenie widzenia.
  • Niedokrwienie lub zmniejszenie przepływu krwi w określonych obszarach mózgu.
  • Demielinizacyjne zapalenie nerwu lub neuropatia: jest to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia osłon włókien nerwowych, co powoduje nieprawidłowe impulsy nerwowe.

U osób z rodzinną historią migreny częściej rozwija się migrena oftalmoplegiczna. Również mężczyźni i dzieci poniżej dziesięciu lat są bardziej narażeni na rozwój choroby. Istnieją ponadto czynniki, które mogą nasilać objawy, takie jak zmiany hormonalne, stres, dieta, zmiany klimatyczne czy brak snu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak naturalnie zwalczać migreny za pomocą 5 pysznych koktajli

Diagnoza

Rozpoznanie migreny oftalmoplegicznej zazwyczaj stawia się dopiero po wykluczeniu innych schorzeń. Oznacza to, że przed ustaleniem, że jest to nawracająca bolesna neuropatia oftalmoplegiczna oczna, zwykle przeprowadza się serię ocen i testów pod kątem innych chorób.

Najczęściej zlecane badania to:

  • Badania oczu
  • Odruchy neurologiczne
  • Tomografia komputerowa (CT)
  • Rezonans magnetyczny (MRI)
  • Badania krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego

Leczenie migreny oftalmoplegicznej

Jeśli epizody migreny oftalmoplegicznej są łagodne i sporadyczne, nie przeprowadza się żadnego konkretnego leczenia. W takich przypadkach zwykle zaleca się przyjęcie tylko niektórych wzorców stylu życia, takich jak:

  • Zmniejszenie stresu.
  • Dobry sen co najmniej 7 do 8 godzin dziennie.
  • Zmniejszenie spożycia alkoholu, kofeiny i tytoniu.
  • Regularne ćwiczenia.
  • Utrzymanie zbilansowanej diety.

Ponieważ migrena oftalmoplegiczna może pojawić się nagle, najlepiej jest pozostać w pozycji nieruchomej, dopóki objawy nie zmniejszą intensywności. Jeśli stan jest bardzo ciężki lub pogarsza się z czasem, zwykle wskazane jest leczenie farmakologiczne:

  • Kortykosteroidy: są to leki przeciwzapalne, które pozwalają łagodzić objawy u niektórych osób, chociaż nie zawsze są skuteczne.
  • Toksyna botulinowa: to słynny Botox, który w tym przypadku może pomóc w zmniejszeniu objawów, ale nie ma znaczących długotrwałych skutków.
  • Pregabalina: lek stosowany w bólu mięśni i nerwów. Wydaje się, że jest jednym z najskuteczniejszych środków w leczeniu przypadków migreny oftalmoplegicznej.
botox na migrenę oftalmoplegiczną
Toksyna botulinowa jest jedną z ostatnich metod leczenia tego typu migreny.

Czy można temu zapobiec?

Bardzo często migrena oftalmoplegiczna ustępuje samoistnie, ale jej objawy mogą się również pogorszyć. W takim przypadku istnieje ryzyko uporczywego rozszerzenia źrenic. Może też wystąpić ryzyko trwałego opadania powieki górnej.

W każdym razie najlepiej wybrać zdrowy tryb życia, ponieważ jest to często bardzo skuteczny środek zapobiegania epizodom migreny oftalmoplegicznej. Zawsze należy też być w kontakcie z lekarzem i postępować zgodnie z jego instrukcjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gelfand AA, Gelfand JM, Prabakhar P, Goadsby PJ. Ophthalmoplegic “migraine” or recurrent ophthalmoplegic cranial neuropathy: new cases and a systematic review. J Child Neurol. 2012 Jun;27(6):759-66. doi: 10.1177/0883073811426502. Epub 2012 Jan 12. PMID: 22241707; PMCID: PMC3562350.
  • Baltar Yanes, F., Medici, C., Turcatti, E., & González, G. (2016). Neuropatía oftalmoplejica dolorosa recurrente (migraña oftalmoplejica): Caso clínico. Revista Uruguaya de Medicina Interna, 1(2), 65-69.
  • Ortega, A. G., Montañez, F. J., & Molina, F. J. (2021). Neuropatía dolorosa oftalmopléjica recurrente. Annals d’oftalmologia: òrgan de les Societats d’Oftalmologia de Catalunya, Valencia i Balears, 29(4), 27.
  • Förderreuther, Stefanie, and Ruth Ruscheweyh. “From ophthalmoplegic migraine to cranial neuropathy.” Current pain and headache reports 19.6 (2015): 1-6.
  • Kobayashi, Yuya, et al. “Recurrent painful ophthalmoplegic neuropathy with residual mydriasis in an adult: should it be classified as ophthalmoplegic migraine?.” Internal Medicine (2017): 8842-17.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.