Diplopia - zaburzenie wzroku, na które cierpi Marc Márquez

Hiszpan znów cierpi na podwójne widzenie. W tym artykule opowiemy Ci wszystko o diplopii i z czym ona się wiąże.
Diplopia - zaburzenie wzroku, na które cierpi Marc Márquez
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2022

Wiadomość, że Marc Marquez ma podwójne widzenie, powtórzyła się kilkakrotnie w życiu i karierze zawodowej motocyklisty. Tym razem, po wypadku w Mandalice podczas testów Moto GP, jego stan powrócił. O ile nam wiadomo, Diplopia to problem, z którym Marquez ma do czynienia od dłuższego czasu. W rzeczywistości za każdym razem, gdy dochodzi do urazu czaszkowo-mózgowego, Diplopia pojawia się ponownie.

Jednak nie mamy tutaj do czynienia z drobnymi obrażeniami, ale z naprawdę poważnymi uderzeniami, które zagrażają nawet życiu. Przyczyną jest paraliż czwartego nerwu czaszkowego po stronie prawej, który modyfikuje funkcjonowanie mięśnia skośnego górnego po tej samej stronie. Dlatego gałki oczne nie mogą się dobrze zmieścić i pojawia się podwójne widzenie.

Diplopia – na czym polega podwójne widzenie?

Diplopia Marca Márqueza to zdublowana wizualna percepcja przedmiotu. Mówiąc prościej, mówimy o podwójnym widzeniu. Prawdopodobnie wszyscy doświadczyliśmy tego w pewnym momencie, ale tylko tymczasowo. Jednak zaburzenie można skonfigurować jako bardziej przewlekły i uporczywy obraz kliniczny związany z cięższymi stanami widzenia, a także zaburzeniami neurologicznymi.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne rodzaje podwójnego widzenia:

  • Diplopia jednooczna: Pojawia się przy otwartym tylko jednym oku.
  • Diplopia obuoczna: jest widoczne tylko przy otwartych oczach i zatrzymuje się, gdy jedna z powiek jest zamknięta.
Badanie wzroku
Podwójne widzenie jest objawem, który czasami odczuwa wiele osób. To, co musi zrobić profesjonalista, to ustalić przyczynę.

Przyczyny podwójnego widzenia

Ponieważ podwójne widzenie jednooczne i dwuoczne to nie to samo, zmienia się również etiologia. Oznacza to, że przyczyny każdej formy są różne. Zaćma, stożek rogówki i astygmatyzm są najczęstszymi przyczynami wariantu jednoocznego. Wszystkie te stany mają wspólne zmiany w przechodzeniu światła do siatkówki. Dlatego promienie nie docierają do tylnej części oka, gdzie powinny prawidłowo stymulować receptory.

Z drugiej strony podwójne widzenie obuoczne jest często spowodowane miastenią i porażeniem nerwów okoruchowych czaszkowych. Są to nerwy oznaczone cyframi rzymskimi III, IV i VI. Dokładnie, Marc Márquez ma w tej chwili paraliż numeru IV .

Historia diplopii Marca Márqueza

Jak już wspomnieliśmy, to nie pierwszy raz, kiedy Marc Márquez cierpi na podwójne widzenie. W rzeczywistości, według naszych danych, to właściwie czwarta. Początek był w młodości, kiedy brał udział w hiszpańskich Grand Prix. Uszkodzenie czaszki doprowadziło do ucisku niektórych mięśni oka, co nie pozwalało na prawidłową akomodację wzrokową. Jednak ponieważ był to stan zapalny, szybko się poprawił.

Jakiś czas później, w 2011 roku, miał kolejny wypadek, a nagromadzenie płynu wokół oczodołu spowodowało nawrót podwójnego widzenia. Był leczony i oczekiwano, że wyzdrowieje samoistnie, ale tak się nie stało, a faktycznie odkryto, że w jego czwartym nerwie czaszkowym wystąpił paraliż. Tak więc na początku 2012 roku wybrano podejście chirurgiczne.

Trzecia walka z podwójnym widzeniem Marca Márqueza miała miejsce w październiku 2021 r. po wypadku w treningu. W tym czasie nie było większych problemów. Jednak wtedy objaw się ujawnił, a jego okulista to potwierdził. Znowu kryło się za tym porażenie nerwowe. Jednak tym razem nie wymagał operacji i samoistnie wyzdrowiał.

Jak dotąd, po tym ostatnim raporcie po wypadku Moto GP, jego lekarz stwierdził, że jest jeszcze jeden przypadek podwójnego widzenia, prawdopodobnie jako nawrót tego z 2021 roku. Tym razem jest mniej poważny, chociaż prawdopodobnie wiąże się to również z tym samym paraliżem nerwu okoruchowego. Na razie nie będzie operacji. Sportowiec przejdzie leczenie i niezbędne kontrole.

MotoGP
Wysokie prędkości wyścigów motocyklowych często narażają kierowców na poważne obrażenia.

Jaka przyszłość czeka Marca Márqueza?

Marc Márquez zna już diplopię z pierwszej ręki. Dlatego przeszedł zarówno leczenie zachowawcze, jak i chirurgiczne. Pierwszą opcją jest zawsze czekanie na spontaniczne rozwiązanie przed przystąpieniem do interwencji.

„Wygląda na to, że mam déjà vu… Podczas podróży powrotnej do Hiszpanii zacząłem odczuwać dyskomfort w moim widzeniu i zdecydowaliśmy się odwiedzić doktora Sancheza Dalmau, który potwierdził, że mam nowy epizod podwójnego widzenia ”. -Twitter Marca Marqueza

Hiszpański motocyklista wie o tym i nie ma innego wyjścia, jak tylko czekać. Paraliż tego typu spowodowany urazem czaszkowo-mózgowym stanowi tylko około 25% wszystkich zaburzeń czwartego nerwu czaszkowego. Na szczęście jednak są to również rodzaje urazów, które najmniej wymagają operacji. Historia Marqueza pokazuje, że nie ma bezpośrednich następstw, które uniemożliwiłyby mu powrót do kariery.

Będzie nadal rywalizował. Ryzyko wypadku jest nierozerwalnie związane z jego karierą zawodową i wiedział o tym od najmłodszych lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moreno Ramos, T., and R. García-Ramos García. “Alteraciones de la motilidad ocular: parálisis de los nervios craneales tercero, cuarto y sexto y otras causas de diplopía.” Neurología Suplementos 3.8 (2007): 60-67.
  • Carreras, Anna Camós, et al. “Paresia del cuarto nervio craneal.” Annals d’oftalmologia: òrgan de les Societats d’Oftalmologia de Catalunya, Valencia i Balears 28.2 (2020): 4.
  • Danchaivijitr, C., and C. Kennard. “Diplopia and eye movement disorders.” Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry 75.suppl 4 (2004): iv24-iv31.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.