Co to jest Cymbalta i do czego służy?

Cymbalta jest stosowana w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych, wysiłkowego nietrzymania moczu i bólu neuropatycznego. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Co to jest Cymbalta i do czego służy?
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2023

Cymbalta to lek zawierający jako substancję czynną duloksetynę. Działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny.

Duloksetyna jest stosowana w leczeniu chorób, takich jak duża depresja, nietrzymanie moczu i ból neuropatyczny. Jednak zdecydowanie jej główne zastosowanie dotyczy psychiatrii.

W jakim celu stosuje się Cymbaltę?

Duloksetynę stosuje się u dorosłych w leczeniu następujących schorzeń:

Ból neuropatyczny to stan, który pojawia się nagle, gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów przenoszących informacje z obwodu ciała do mózgu. Neuropatia obwodowa to uraz, który wpływa na neurony poza rdzeniem kręgowym.

Duloksetynę przepisuje się również w leczeniu bólu, który pojawia się, gdy dochodzi do uszkodzenia nerwów u pacjentów z cukrzycą. Ból występujący w tej grupie pacjentów określa się jako neuropatią cukrzycową.

Innym zastosowaniem tego leku jest leczenie osób z depresją lub stanami lękowymi. Działanie duloksetyny odczuwa się po 2 tygodniach. Jednak w niektórych przypadkach zauważenie poprawy może zająć do 4 tygodni.

Neuropatia cukrzycowa.
Osoba cierpiąca na neuropatię cukrzycową.

Jakie środki ostrożności należy podjąć przed zastosowaniem leku Cymbalta?

Cymbalta jest przeciwwskazana, jeśli pacjent ma uczulenie na jej substancję czynną lub którykolwiek ze składników. Ponadto nie należy przyjmować duloksetyny w następujących sytuacjach:

 • Ciężka niewydolność nerek lub wątroby
 • Jeśli pacjent przyjmował inny lek o podobnym działaniu w ciągu ostatnich dwóch tygodni lub jeśli pacjent przechodzi leczenie cyprofloksacyną, antybiotykiem powszechnie stosowanym we wszystkich rodzajach zakażeń.
 • W połączeniu z dziurawcem, często stosowanym jako naturalny adiuwant przeciwdepresyjny
 • W zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych

Po rozpoczęciu przyjmowania leku Cymbalta może wystąpić pogorszenie depresji lub lęku. Ważne jest, aby lekarz przepisujący lek ostrzegł o tym początkowym zmniejszeniu efektu, aby pacjent się nie niepokoił.

Jak stosować Cymbaltę

Cymbalta (Duloxetine) to lek przyjmowany doustnie. Pokarm nie przeszkadza w jego działaniu, więc można go przyjmować z posiłkami lub niezależnie od nich. Należy jednak zachować ostrożność i unikać alkoholu podczas przyjmowania tego leku.

Lekarz dostosuje dawki duloksetyny w zależności od leczonej patologii. Ogólnie rzecz biorąc, wyglądają one następująco:

 • Depresja i ból w neuropatii cukrzycowej: zalecana dawka wynosi 60 miligramów na dobę.
 • Lęk uogólniony: stosuje się dawkę początkową 30 miligramów dziennie, którą po pewnym czasie zwiększa się do 60 miligramów dziennie.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu dawka duloksetyny jest nadmierna, wystąpią takie objawy jak senność, zespół serotoninowy, drgawki i przyspieszenie akcji serca.

Nie zaleca się nagłego przerywania leczenia lekiem Cymbalta, ponieważ mogą wystąpić pewne objawy związane z odstawieniem. Do objawów szybkiego odstawienia leku należą zawroty głowy, zaburzenia snu, nudności i wymioty.

Nie należy nagle odstawiać leków przeciwdepresyjnych, ponieważ mogą wystąpić objawy odstawienne.

Możliwe efekty uboczne

Większość osób przyjmujących duloksetynę doświadcza pewnych działań niepożądanych. Te działania niepożądane są na ogół łagodne do umiarkowanych i ustępują po kilku tygodniach.

Niektóre z działań niepożądanych, które mogą wystąpić u pacjentów przyjmujących Cymbalta, obejmują bóle głowy, senność, nudności i suchość w ustach. Z drugiej strony istnieje szereg działań niepożądanych, które są bardziej powszechne:

 • Utrata apetytu
 • Trudności w zasypianiu, pobudzenie i koszmary senne
 • Zmiany w widzeniu
 • Wzrost ciśnienia krwi
 • Ból mięśni i skurcze

Po rozpoczęciu leczenia lekiem Cymbalta i do czasu przyswojenia przez organizm najbardziej odpowiednich dawek terapeutycznych mogą wystąpić inne, rzadziej występujące objawy, w tym myśli samobójcze, zawroty głowy i ból ucha, skurcze gardła a także krwawienie z nosa.

U kobiet w okresie płodności może wystąpić nieprawidłowe krwawienie z pochwy. Nie jest to poważne zaburzenie, ale lekarz powinien ostrzec pacjentkę z wyprzedzeniem, aby nie wzbudziło to alarmu i nagłego odstawienia duloksetyny.

Cymbalta jest stosowana w depresji

Cymbalta ma kilka zastosowań, dzięki swojemu głównemu składnikowi, duloksetynie. Jednak jej kluczowe zastosowanie dotyczy zaburzeń depresyjnych. Ponieważ jest to lek na zaburzenia psychiczne, zawsze musi być przepisywany przez lekarza specjalistę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ballard, R. R. (2015). Duloxetine (Cymbalta). In Helping Parents and Teachers Understand Medications for Behavioral and Emotional Problems. https://doi.org/10.1176/appi.books.9781615370283.md24

 • Duloxetine (Cymbalta) for diabetic neuropathic pain. (2005). Medical Letter on Drugs and Therapeutics.

 • Cobb, C., & Crichlow, R. (2005). Duloxetine (Cymbalta) for treatment of major depressive disorder. American Family Physician.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.