Co robić, gdy partner wydaje się odległy?
„Mój partner wydaje się odległy. Co mogę zrobić?”
Być może jest to jedna z najczęstszych obaw osób pozostających w związku. Nagle druga strona się zmienia, sprawy nie wyglądają już tak, jak kiedyś i pojawia się strach przed możliwością zerwania.
Jak powinieneś zareagować w takich przypadkach?
Ponieważ w grę wchodzi wiele uczuć, często pojawiają się wątpliwości i pytania, na które nie zawsze można znaleźć natychmiastową odpowiedź. Jednak zanim zaczniesz opracowywać hipotezy, najlepiej zbadać niektóre z możliwych przyczyn, dla których mogło do tego dojść.
Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego partner wydaje się odległy.
Więź między partnerami
Według tego badania przeprowadzonego przez dr Ortegę Rojas, więź małżonków jest jedną z najważniejszych więzi, jakie ludzie budują przez całe życie. Dlatego pary muszą ustanowić harmonię między procesem dawania i otrzymywania.
Aby miłość się rozwijała, w relacjach partnerów trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów. Obracają się one wokół wzajemnego oddania i uwzględniania wzajemnych potrzeb.
Jednocześnie badania przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu Santo Tomás (Chile) wskazują na inne czynniki. Otóż aby być szczęśliwym w związku, ważne jest zaspokojenie podstawowych potrzeb (jedzenie, pieniądze, ubranie itp.).
Ważne są również wspólne zajęcia, rozrywka i oczywiście satysfakcja emocjonalna, intymność i wsparcie społeczne.
Jeśli te elementy zawiodą lub jeśli tylko jeden z partnerów je spełnia, związkowi może grozić rozpad.
Mój partner wydaje mi się odległy: możliwe powody
To prawda, że zmiana nastawienia twojego partnera może wydawać się oznaką, że coś jest nie tak. Ale zanim wyciągniesz wnioski, powinieneś przeanalizować inne możliwe przyczyny.
Tutaj przedstawiamy kilka z nich.
Dojrzałą miłość wykuwa się z czasem
Może to nastąpić po fazie zakochania. Po pokonaniu tego etapu związek uspokaja się i wszystko staje się spokojniejsze. Nie oznacza to, że miłość się skończyła, ale raczej przeszła w bardziej dojrzałą fazę.
Twój partner poniósł stratę
Każda strata wiąże się z procesem żałoby. Twój partner mógł stracić ukochaną osobę, pracę lub coś innego, co było ważne w jego życiu. W związku z tym odczuwa głęboki smutek, który odsuwa go od Ciebie.
Jeśli tak się stanie, to normalne, że jego nastawienie się zmieni. Jednak to Ty, jako najbliższa osoba, zazwyczaj jako pierwszy dostrzegasz te zmiany. W tych chwilach spróbuj okazać mu całą swoją miłość i zrozumienie.
Partner wydaje się odległy, gdy czuje się pod presją
Czy to z powodu studiów, pracy, czy presji wspólnego życia we dwoje. W takich przypadkach stres ogarnia osobę, a jego konsekwencje mogą być druzgocące dla związku.
Jeśli uważasz, że to właśnie dzieje się z twoim partnerem, porozmawiaj z nim i poproś o wyrażenie swoich rozterek bez strachu. Wspólnie możecie ustalić wytyczne dotyczące działania i przeanalizować, co i jak można poprawić lub zmienić.
Ciągłe konflikty
W tych scenariuszach możliwe jest, że jeden z dwóch partnerów czuje się zmęczony tak bezproduktywnymi kłótniami i postanawia zachować dystans.
W takim przypadku istnieje tendencja do dystansowania się emocjonalnie, aby uniknąć kłótni.
Niewierność
Jest to kolejny możliwy powód, dla którego partner może wydawać się odległy, jakkolwiek bolesne może być dla was przyznanie się do tego.
W niektórych przypadkach niewierny partner zmienia harmonogram dnia i rutynę lub zaczyna ukrywać pewne problemy.
Przeczytaj też: Czy można ocalić związek, jeśli mój partner mnie zdradza?
Co powinienem zrobić, jeśli mój partner wydaje się odległy?
Jeśli po przeanalizowaniu tych możliwych przyczyn, udało Ci się zidentyfikować jedną, która mogłaby opisać Twój przypadek, nadszedł czas, aby przejść do następnej fazy.
- Porozmawiaj ze swoim partnerem: zrób to asertywnie, starając się skupić na faktach, a nie na tym, w co wierzysz. Opowiedz mu o konkretnych działaniach, które zaobserwowałeś i nie próbując wszczynać kłótni, zapytaj bezpośrednio, co go skłoniło do zmiany nastawienia.
- Bądź cierpliwy: Unikaj nękania partnera ciągłymi wiadomościami,śledzeniem lub naruszaniem granic jego prywatności. Jeśli wpadniesz w tę pułapkę, sam okażesz niezdrowe zachowania lub będziesz cierpieć z powodu zazdrości.
- Okaż empatię: Jeśli już rozmawiałeś i zdałeś sobie sprawę, że twój partner przechodzi przez trudny okres, postaw się na jego miejscu i okaż zrozumienie.
- Nie naśladuj jego postawy: Niektórzy ludzie, widząc dystans swojego partnera, również przyjmują tę postawę kierując się dumą i urazą. To jednak tylko pogarsza sytuację. Zamiast tego lepiej jest tworzyć nawyki poprawiające związek.
- Miej poczucie własnej wartości: Musisz rozwijać dobrą samoocenę. Bardzo często może być tak, że wszystko przebiega w twojej wyobraźni. W rzeczywistości nic się nie dzieje, ale rozwinąłeś lęki z powodu stylu przywiązania, które przejawiasz. Jeśli tak jest, powinieneś szukać wsparcia psychologicznego, aby uleczyć swoje słabości.
Kochaj siebie i nie zgadzaj się na mniej, niż na to zasługujesz
Kiedy przechodzicie przez trudny okres w związku, rozwiązanie może przyjść tylko od was obojga. Jeśli czujesz, że miłość i wsparcie są jednostronne, a twój partner nie odwzajemnia się ani cię nie uszczęśliwia, musisz najpierw pomyśleć o sobie.
Jeśli rozmawiałeś ze swoim partnerem i wyznałeś swoje uczucia, a on nadal robi to samo, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zakończenie tego układu. Dużo lepiej być samemu niż w złym towarzystwie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Andrade, J. A. (2013). Relaciones tóxicas de pareja. Psicologia.Com: Revista Electronica De Psicologia.
- La dinámica vincular celos-infidelidad. (2011). Pensamiento Psicológico.
- Ortiz, J. M. C., García, P., & Gómez, L. (2009). Celos y emociones : Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad Jealousy and emotion : how partners react to infidelity. Athenea Digital. https://doi.org/10.5565/rev/athenead/v0n15.528
- PERCEPCIÓN SOCIAL DE LA INFIDELIDAD Y ESTILOS DE AMOR EN LA PAREJA. (2014). Enseñanza e Investigación En Psicología.
- Valor-Segura, I., Expósito, F., & Moya, M. (2010). Emociones Poderosas y no Poderosas ante Conflictos de Pareja: Diferencias de Género. Psychosocial Intervention. https://doi.org/10.5093/in2010v19n2a4
- Vallejo Pareja, M. A. (2000). Emociones y dolor. Revista de La Sociedad Espanola Del Dolor.
- Alzugaray, Carolina., García, Felipe. (2015). Relaciones de pareja y bienestar psicológico. https://www.researchgate.net/publication/294891178_Relaciones_de_pareja_y_bienestar_psicologico
- Ortega Rojas, Juan. (2012).El vínculo de pareja: Una posibilidad afectiva para crecer. https://www.redalyc.org/pdf/1941/194124704008