Co robią filozofowie i dlaczego są ważni?
Każdy ma jakieś pojęcie o tym, czym zajmuje się lekarz, architekt, inżynier, psycholog i inni specjaliści. Ale ilu ludzi wie, czym zarabiają na życie filozofowie?
Studenci filozofii są ciągle pytani: „Co robi filozof?” lub „co zrobisz po skończeniu studiów?” Istnieje również tendencja do zadawania im pytań typu „Co właściwie zrobisz ze swoim tytułem filozoficznym?” i „Jakie masz plany po ukończeniu studiów?” A prawda jest taka, że filozofowie mają więcej możliwości pracy, niż sami mogliby sobie wyobrazić, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Cóż, dzięki ciągłym zmianom, przez które przechodzi świat dzięki nowym technologiom, filozofowie są coraz bardziej poszukiwani w miejscach pracy. Przyjrzyjmy się, dlaczego i w jakich obszarach może pracować absolwent filozofii.
Dlaczego filozofowie są tak ważni?
Jeśli jesteś studentem filozofii, prawdopodobnie powiedziano ci, że jedyne, czemu możesz się poświęcić, to edukacja lub badania. Jednak w dzisiejszych czasach filozofia ma wielką wartość praktyczną w społeczeństwie. Postęp technologiczny i zmiany społeczne zmuszają nas do ponownego przemyślenia status quo i otaczającej rzeczywistości.
Na przykład zmiany klimatyczne, rosnący rozwój sztucznej inteligencji, biotechnologia, globalna sprawiedliwość i konflikty religijne to fundamentalne kwestie, które wymagają omówienia i przeanalizowania przez specjalistów. W tym przypadku najodpowiedniejsi są filozofowie.
Filozofia nie uczy nas, co myśleć, ale jak myśleć. Dlatego filozof ma zdolność analizowania problemów z różnych perspektyw. Podchodzi też do nich z otwartością niezbędną do identyfikacji tych aspektów, które wymykają się powszechnemu rozumowaniu.
Innymi słowy, filozof przedstawia racjonalne sugestie, które pomagają nam zrozumieć świat i go ulepszać. Z tego powodu UNESCO niedawno uznało wagę tej dyscypliny i ustanowiło Światowy Dzień Filozofii.
Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego wpisu: Umysł kwantowy: teoria wyjaśniająca, jak działa ludzki mózg
Umiejętności i kompetencje filozofów
Znajomość mocnych stron absolwentów filozofii pomoże nam lepiej zrozumieć ich znaczenie dla społeczeństwa oraz w jakich dziedzinach mogą się udzielać.
Zakres ich kompetencji dotyczy takich dziedzin jak:
- Wrażliwość etyczna
- Krytyczna analiza argumentów
- Myślenie abstrakcyjne i logiczne
- Panoramiczna wizja ludzkiej egzystencji
- Umiejętność wyrażania złożonych pomysłów ustnie i pisemnie
- Biegłość w różnych przedmiotach, takich jak polityka, antropologia, psychologia, matematyka, religia, edukacja, logika, historia itp.
Czym zajmują się filozofowie?
W 2007 roku brytyjska gazeta The Guardian poinformowała, że do 2001 roku 90% absolwentów filozofii było zatrudnionych w ciągu 6 miesięcy od ukończenia studiów. A do 2006 r. liczba ta wzrosła do ponad 93%.
Ponadto uznano, że wiele z tych zajęć przynosi satysfakcję, a wśród absolwentów znaleźli się przedsiębiorcy, którzy wykorzystywali zasady etyczne w świecie korporacji.
Teraz, aby lepiej zrozumieć możliwości, jaki tytuł filozofii daje w świecie pracy, zobaczmy niektóre z obszarów, w których pracują filozofowie.
Badania i nauczanie
To chyba najbardziej znana dziedzina pracy filozofa. W rzeczywistości wiele osób uważa, że jedyna.
Prawda jest taka, że środowisko akademickie należy do środowisk, które najbardziej pociągają filozofów, ponieważ pasjonują się oni wiedzą. W tym przypadku ich rolą jest analizowanie i rozpowszechnianie wiedzy o dowolnym obszarze rzeczywistości. Na przykład takim, jak polityka, człowiek, umysł, nauki itp.
Jako nauczyciel możesz także zasiać obawy i wątpliwości w swoich uczniach i zachęcić ich do kwestionowania status quo. W ten sposób filozof przekazuje otwartość umysłu nowym pokoleniom.
Sektor biznesu
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm chce włączyć filozofów do swojego personelu. Wynika to z ich dużej zdolności analitycznej w radzeniu sobie z różnymi tematami.
W tej dziedzinie filozofowie sprawdzają się doskonale jako konsultanci, którzy analizują ryzyka i definiują strategie w obszarach administracji, zasobów ludzkich i finansów. Ponadto ich wykształcenie humanistyczne pozwala im zająć się etyką biznesową i zgodnością z normami.
Jeśli chcesz odnieść sukces w biznesie, nie zdobywaj dyplomu MBA. Zamiast tego studiuj filozofię. – Matthew Stewart, korespondent magazynu The Atlantic i założyciel firmy konsultingowej
Media
Inną odpowiedzią na pytanie, czym zajmuje się filozof, są klasyczne i współczesne media, takie jak film, podcasty, literatura i muzyka. Te media potrzebują osób, które wykraczają poza utarte i oklepane formuły.
Dzięki swojej głębokiej wiedzy historycznej i umiejętności analizowania współczesnej rzeczywistości filozof może zatem oferować tym mediom nowe i wartościowe treści.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Idealizm: cechy, typy i znani myśliciele
Polityka
Filozof ma też szerokie doświadczenie w polityce, etyce, historii i zjawiskach społecznych. Jest więc doskonałym kandydatem do zajmowania stanowisk politycznych.
W takim przypadku mógłby być doradcą w opracowywaniu propozycji i polityki publicznej, lepiej odpowiadającym rzeczywistości społecznej i skupiającym się na przyczynach problemów.
W biznesie i polityce filozofowie mogą odgrywać dominującą rolę doradczą.Technologie informacyjne
Wreszcie w dziedzinie technologii filozofowie również są dobrymi kandydatami. Ich przygotowanie w dziedzinie logiki matematycznej może być bowiem bardzo przydatne w projektowaniu i konstruowaniu algorytmów.
Kilka końcowych myśli
Teraz, kiedy już wiesz, nad czym pracują filozofowie, możesz uświadomić sobie wartość tej dyscypliny w dzisiejszym społeczeństwie. Dzięki filozofii możemy spojrzeć na każdy problem z różnych perspektyw i podejmować najwłaściwsze decyzje, aby uczynić świat lepszym miejscem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arrieta, Teresa ,El rol de la filosofía en los tiempos actuales. Límite. Revista Interdisciplinaria de Filosofía y Psicología [Internet]. 2012 [consultado 15 abr 2022; 7(26):5-9. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=83625847001
- Garnica E. La importancia del pensamiento filosófico y científico en la generación de conocimiento. Pens Republ [Internet]. 2016 [consultado 15 abr 2022]; 4(4). Disponible en: http://ojs.urepublicana.edu.co/index.php/pensamientorepublicano/article/view/360