Co powoduje przejrzyste wodniste upławy?

Wodnisty śluz jest normalnym rodzajem wydzieliny u kobiet w wieku rozrodczym. Jest również powszechna w pierwszym trymestrze ciąży.
Co powoduje przejrzyste wodniste upławy?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wodniste upławy są normalne u wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Pod względem koloru są zwykle podobne do wody. Mają konsystencję podobną do białka jaja i występują w najbardziej płodne dni miesiąca.

Główną funkcją czystej, wodnistej wydzieliny jest ułatwienie zapłodnienia jaja. Jej obecność pozwala plemnikom na lepszy poślizg, dzięki czemu mogą dotrzeć do komórki jajowej.

To normalne, że obecności czystej, wodnistej wydzieliny towarzyszy lekki ból w podbrzuszu. Dzieje się tak, ponieważ przypada to na moment, w którym komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i przesuwa się w kierunku jajowodów.

Czym się charakteryzują czyste wodniste upławy

Czysta, wodnista wydzielina jest głównym wskaźnikiem tego, że kobieta przeżywa swoje najbardziej płodne dni w miesiącu. Zwykle początkowo ma bardziej płynną konsystencję, która w kolejnych dniach staje się gęsta i elastyczna. To ostatnie jest znakiem, że dochodzi do owulacji.

Oprócz funkcji transportowej, przejrzyste wodniste upławy mają również inne funkcje:

  • Działają jak mechanizm oczyszczający: ten rodzaj wydzieliny pomaga usunąć i wyeliminować martwe komórki i zanieczyszczenia z kanału pochwy.
  • To czynnik regulujący: Dzięki tego typu wydzielinie zachowana jest odpowiednia równowaga nawilżenia i elastyczności ścian pochwy.
  • Zapewniają regulację pH: niektóre badania wskazują, że ta wydzielina pomaga regulować pH pochwy, co sprzyja rozwojowi ochronnych mikroorganizmów.

Ponadto należy zauważyć, że wodniste przezroczyste upławy mogą wystąpić o każdej porze miesiąca. W rzeczywistości nie jest niczym niezwykłym ich wydzielanie po intensywnych ćwiczeniach. Nie powinno to być powodem do niepokoju.

Ejercicio intenso en una mujer causa flujo transparente acuoso.
Po intensywnych ćwiczeniach kobieta może mieć wyraźne wodniste upławy. To jest całkowicie normalne.

Z czego wynikają czyste wodniste upławy?

Ten rodzaj wydzieliny wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Żeńskie hormony płciowe to substancje, które stymulują lub hamują różne procesy uczestniczące w cyklu menstruacyjnym.

Spośród tych hormonów estrogen najbardziej wpływa na wytwarzanie wydzieliny z pochwy. Jego poziom wzrasta na krótko przed wystąpieniem owulacji. Prowadzi to również do zwiększenia poziomu czystej wodnistej wydzieliny.

Po owulacji poziom estrogenów spada, a wydzielina staje się gęstsza i mniej obfita. Z drugiej strony ten rodzaj wydzieliny może pojawić się również w pierwszym lub trzecim trymestrze ciąży. Nie jest to jednak tak powszechne w drugim trymestrze.

Oznaki, że coś jest nie tak

Dopóki czysta, wodnista wydzielina zachowuje swój półprzezroczysty kolor, ma nieco lepką konsystencję i nie ma dziwnego zapachu, wszystko jest w porządku. Jeśli występują zmiany w konsystencji, kolorze lub teksturze upławów, może to oznaczać, że wystąpiły problemy.

Według dostępnych danych do 95% infekcji pochwy powoduje zmiany w wydzielinie. Zmiany do rozważenia są następujące.

Nieprzyjemnie pachnące upławy

Nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z pochwy jest często oznaką infekcji drożdżakowej lub bakteryjnej. Ważne jest, aby omówić tę sytuację z lekarzem. Istnieje możliwość, że może to być nawet spowodowane chorobą przenoszoną drogą płciową, taką jak rzeżączka, chlamydia lub rzęsistkowica.

Często zdarza się również, że nadmierna higiena okolic intymnych powoduje brak równowagi we florze pochwy. W tych warunkach łatwiej może wystąpić infekcja drożdżakowa, czyli kandydoza. We wszystkich tych przypadkach wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny zapach.

Zmiany koloru

Zmiany koloru wydzieliny również często wskazują na infekcję:

  • W przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy, kolor staje się szarobiały i ma bardzo nieprzyjemny zapach.
  • Kandydoza powoduje gęsty, grudkowaty, biały kolor.
  • W przypadku rzęsistkowicy występuje natomiast pienista, zielonkawo-żółta wydzielina.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: 8 rzeczy, które powinnaś zrobić, aby zadbać o zdrowie pochwy

Krwawa wydzielina

Czasami w przejrzyste, wodniste upławy zawierają pojawiają się małe drobinki krwi. A czasami wydzielina ma zupełnie różowy kolor. Może to być jedna z pierwszych oznak, że komórka jajowa została zapłodniona i że kobieta jest w ciąży. Należy to jednak potwierdzić testem ciążowym lub testem laboratoryjnym.

Test de embarazo por flujo acuoso con sangre.
Ślady krwi w normalnej wydzielinie czasami wskazują na ciążę. Może to potwierdzić test ciążowy.

Dobre nawyki higieny intymnej mają kluczowe znaczenie

Dopóki czyste wodniste upławy zachowują swój zwykły wygląd, wydzielinę tę można uznać za normalną. Zmiany ilościowe ani zmiany gęstości nie są oznaką problemu.

Jednak każda zmiana koloru, zapachu lub konsystencji jest znakiem, że może się dziać coś innego. Jeśli tak się stanie, najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

Zawsze konieczne jest utrzymanie odpowiedniej higieny w okolicy narządów płciowych. Jednak nie powinnaś nadużywać irygacji, ponieważ w rzeczywistości ten zabieg nie wpływa korzystnie na stan zdrowia pochwy. Upewnij się, że nosisz bawełnianą bieliznę i nie używaj perfumowanych wkładek higienicznych, aby zmniejszyć ryzyko zmian we florze pochwy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carvalho N., Eleutério J., Travassos A., Santana L., & Miranda A. (2021). Protocolo Brasileño para Infecciones de Transmisión Sexual 2020: infecciones que causan flujo vaginal. Epidemiologia e Serviços de Saúde30(1). https://dx.doi.org/10.1590/s1679-4974202100007.esp1
  • Curriá M. I. (2010). LH y moco cervical en el reconocimiento de la fertilidad. Tesis Doctoral. Pontificia Universidad Católica Argentina. Recuperado de: https://repositorio.uca.edu.ar/handle/123456789/153
  • López J. (2012). Leucorreas líquidas y cremosas: diferencias clínicas y microbiológicas (estudio prospectivo de 1 año). Clínica e Investigación en Ginecología y Obstetricia39(2), 57-63. Recuperado de: https://doi.org/10.1016/j.gine.2011.11.005
  • Martín R., Soberón N., Vázquez F., & Suárez J. E. (2008). La microbiota vaginal: composición, papel protector, patología asociada y perspectivas terapéuticas. Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica, 26(3), 160-167. Recuperado de: https://doi.org/10.1157/13116753
  • Orellana N. (2019). Factores Personales Asociados a Síndrome de Flujo Vaginal en Mujeres en Edad Fértil que Acuden al Servicio de Obstetricia del Centro de Salud Aucallama de Mayo Agosto 2018. Universidad Privada Sergio Bernales. Recuperado de: http://repositorio.upsb.edu.pe/handle/UPSB/175
  • Padilha T., Deretti E. A. (2021). Método de Ovulação Billings: entre eficácia e desconhecimento. Revista Bioética29(1), 208-219. Recuperado de: https://doi.org/10.1590/1983-80422021291460
  • Serrano, S. C. (2018, diciembre). Comportamiento del síndrome de flujo vaginal en mujeres atendidas en un Centro Médico de Diagnóstico Integral. SciELO. Recuperado 23 de diciembre de 2021, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0138-600X2018000400004.
  • Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia. (2018). Control prenatal del embarazo normal. Programa de Obstetricia y Ginecología, 61(05):510-527. Recuperado de: https://medes.com/publication/140883
  • Vidal E., Ugarte C. (2010). Síndrome de flujo vaginal. Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología. Recuperado e. 23 de diciembre 2021 de: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0138-600X2010000400013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.