Cienie pod oczami: przyczyny i naturalne leczenie
Kiedy rano patrzysz na siebie w lustrze, może często zastanawiasz się, dlaczego masz te cienie pod oczami, które sprawiają, że wyglądasz na trochę chorą i zmęczoną. Mogą nawet trochę szpecić twoją twarz, a ty nie wiesz, jak je leczyć lub im zapobiegać.
Warto wiedzieć, że cienie pod oczami to nie tylko kwestia estetyczna, ale także wskazówka, że powinniśmy zwrócić uwagę na stan naszych narządów wewnętrznych.
W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego pojawiają się cienie, jakie są najczęstsze typy, a także jakie naturalne leczenie można zastosować dla każdego typu. W ten sposób możemy poprawić wygląd naszej twarzy, jednocześnie poprawiając nasz stan zdrowia.
Dlaczego masz cienie pod oczami?
Wydaje nam się, że cienie pod oczami wiążą się wyłącznie z brakiem snu. Chociaż to prawda, nie zawsze tak jest. Czasami mogą wynikać z innych przyczyn lub z połączenia kilku czynników.
Według badań powody, dla których masz cienie pod oczami, obejmują:
- Wiek
- Nadmierną ekspozycję na słońce;
- Niektóre leki, takie jak chlorochina i bimatoprost
- Niektóre infekcje oka, takie jak zapalenie błony naczyniowej oka
- Przyczyny hormonalne: nadczynność tarczycy
- Przyczyny immunologiczne: atopowe zapalenie skóry
- Endogenne czynniki dermatologiczne takie jak melanocytoza, przebarwienia pozapalne, obrzęk okołooczodołowy
- znaczenie ma również pewien składnik genetyczny
A czasami mogą być objawem problemu dotyczącego innych części lub narządów ciała, jak zobaczymy poniżej.
Przeczytaj także: Jak używać torebek z herbatą, aby zmniejszyć cienie pod oczami
Jak naturalnie leczyć różne rodzaje cieni pod oczami
Przede wszystkim musimy dobrze przyjrzeć się, jakie specyficzne cechy mają nasze cienie pod oczami. Musimy się upewnić, czy chodzi o lekką opuchliznę, i czy rzeczywiście skóra przybiera ciemny odcień.
Warto też zwrócić uwagę, czy występują stale, czy pojawiają się tylko w określone dni. Na przykład może to nastąpić po popełnieniu pewnych ekscesów poprzedniego wieczoru.
Obserwacja, kiedy się pojawiają, pomoże Ci zrozumieć, dlaczego masz cienie pod oczami, a także jak im zapobiegać i jak je właściwie leczyć. To z kolei pozwoli ci się zorientować, o który narząd powinniśmy bardziej zadbać i jakie leczenie należy zastosować.
Niezależnie od tego istnieje też kilka środków odpowiednich na wszystkie rodzaje cieni pod oczami, którymi podzielimy się na końcu artykułu. Przyjrzyjmy się jednak najpierw różnym rodzajom cieni pod oczami.
Opuchnięte cienie pod oczami
Jeśli cienie pod oczami wydają się być opuchnięte, a opuchlizna dotyczy nawet powiek, może to być spowodowane naszą pozycją w czasie snu.
Sposób, w jaki śpimy, może powodować zły drenaż, który kończy się obrzękiem oczu. W takim przypadku najlepiej spróbować zmienić pozycję w nocy.
Z drugiej strony, jeśli obrzęk jest uogólniony i oprócz oczu obejmuje dłonie i twarz, może to być spowodowane zatrzymaniem płynów. Wskazuje to na wadliwe działanie nerek, wątroby lub serca i konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.
Jak naturalnie zmniejszyć cienie pod oczami
Środki zaradcze, o których powiemy poniżej, aby naturalnie zmniejszyć cienie pod oczami, mogą pomóc w określonych przypadkach, a także w profilaktyce. Ponadto mogą być dobrym uzupełnieniem leczenia. Nie powinny jednak zastępować tego, co zalecił lekarz.
Buliony mogą być bardzo pomocne w walce z cieniami pod oczami. Zobacz poniżej, dlaczego.Aby zmniejszyć opuchliznę pod oczami i poprawić pracę nerek, możemy wykonać następujące kroki:
Zewnętrznie:
- Zastosowanie zużytych torebek zielonej herbaty. Zielona herbata ma właściwości antybakteryjne i łagodzące.
- Torebki herbaty możemy przechowywać w zamrażarce, ponieważ chłód również może złagodzić przekrwienie oczu.
- Połóż się na chwilę z zamkniętymi oczami i saszetkami ułożonymi na powiekach.
- Aby uzyskać ten sam efekt, możesz również zastosować plasterki ogórka.
Wewnętrznie:
- Powinnaś dążyć do picia większej ilości wody, przynajmniej półtora litra dziennie. Ponadto trzeba to robić zarówno na pusty żołądek, jak i podczas posiłków. Obrzęk jest często spowodowany zatrzymaniem płynów, więc woda może pomóc w stymulacji pęcherza.
- Aby poprawić pracę nerek, pij również buliony z cebuli i selera oraz napary z mniszka lekarskiego i łopianu. Te pokarmy mają właściwości moczopędne, które mogą pomóc nam oczyścić nerki.
Wreszcie, jeśli odczuwamy dyskomfort w okolicy lędźwiowej, możemy codziennie przed pójściem spać na pół godziny stosować lokalnie ciepłe okłady. W tym celu możemy użyć koca elektrycznego lub termoforu; to złagodzi ból i pomoże nam lepiej spać.
Ciemne kręgi pod oczami
Innym rodzajem ciemnych kręgów, które możemy mieć pod oczami, są widoczne plamy o niebieskawych, brązowych lub nawet czarnych odcieniach. Główną przyczyną tej pigmentacji jest genetyka. Dlatego jeśli są one powszechne w Twojej rodzinie, nie musisz się w zasadzie martwić.
Jednak w niektórych przypadkach mogą się wiązać ze słabą cyrkulacją w tej okolicy. Mogą również pojawić się jako efekt uboczny niektórych leków lub kosmetyków. Te cienie można ukryć pod lekkim makijażem, ale naprawdę trzeba dotrzeć do źródła problemu zdrowotnego.
Dlatego poniżej przedstawimy Ci szereg wskazówek i środków, które pomogą Ci poprawić krążenie. Mogą one być pomocne w łagodzeniu objawów.
Środki zaradcze na krążenie
Imbir może pomóc poprawić złe krążenie, które może być przyczyną cieni pod oczami.Aby poprawić krążenie, możemy zastosować się do następujących wskazówek:
- Wypij napar z imbiru. Ta roślina zawiera substancje rozszerzające naczynia krwionośne, pomagając w ten sposób stymulować krążenie i poprawiając je.
- Podobnie jak w poprzednim przypadku, uwzględnij w swojej diecie dużo wody. Powinnaś pić co najmniej 2 litry dziennie.
- Musisz również unikać toksycznych nawyków, takich jak tytoń czy alkohol. Mogą one prowadzić do odwodnienia.
- Co wieczór nałóż kilka kropli olejku z dzikiej róży wokół oczu i delikatnie wmasuj. Jest to przeciwutleniacz i środek pobudzający, więc może nam pomóc.
Przeczytaj więcej tutaj: 7 naturalnych środków poprawiających krążenie
Inne naturalne sposoby na cienie pod oczami
Niektóre dawne naturalne środki mogą bardzo korzystnie poprawić wygląd cieni pod oczami, niezależnie od przyczyny:
- Po umyciu twarzy, a przed nałożeniem kremu nawilżającego, nałóż tonik do twarzy z rozmarynu, róży lub oczaru wirginijskiego. Mają one właściwości antybakteryjne, które mogą nam pomóc w usuwaniu pozostałości ze skóry.
- Należy zadbać o kontur oka, zarówno stosując kremy z filtrem przeciwsłonecznym, jak i okulary przeciwsłoneczne.
- Zalecamy ponadto poznanie prostych technik automasażu twarzy.
- Zawsze śpij na dobrej poduszce i zawsze na plecach. To może pobudzać krążenie.
Kiedy iść do lekarza
Te domowe środki zaradcze, o których wspomnieliśmy, mogą pomóc w niektórych konkretnych przypadkach. Mogą jednak istnieć inne powody, dla których masz cienie pod oczami.
Jeśli więc zauważysz, że kontur oka jest stale spuchnięty lub zaciemniony, nie wahaj się iść do lekarza, ponieważ może to być objaw poważniejszego problemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Benaiges A. Aceite de rosa mosqueta: composición y aplicaciones dermocosméticas. Offarm: farmacia y sociedad 2008; 27 (6): 94-97. Available at: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=5324342. Accessed 12/26, 2018.
- De Vilanova C. Guía para limpiar el hígado, la vesícula y los riñones. Málaga: Editorial Sirio SA; 2016.
- Prieto JR. Las antiestéticas ojeras: ¿antes guapa que sencilla? Enfermería Dermatológica 2017; 11 (32): 7-9. Available at: https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/6327406.pdf. Accessed 12/26, 2018.
- Salgado F. El jengibre (Zingiber officinale). Revista internacional de acupuntura 2011; 5 (4): 167-173. Available at: https://doi.org/10.1016/S1887-8369(11)70041-2. Accessed 12/26, 2018.