14 ciekawostek na temat męskich i żeńskich sutków

Istnieje wiele ciekawych faktów na temat kobiecych i męskich sutków. Jednym z nich jest to, że nerwy w tej okolicy są dłuższe i głębsze u kobiet niż u mężczyzn. Dowiedz się więcej na ten temat!
14 ciekawostek na temat męskich i żeńskich sutków
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Męskie i kobiece sutki to obszary ciała, o których tak naprawdę nie mówi się zbyt wiele. Mimo to można o nich wiele powiedzieć, zaczynając od tego, że są prawie tak szczególne i indywidualne jak odcisk palca.

Po pierwsze, to niezwykłe, że można rozróżnić męskie i kobiece sutki. U kobiet spełniają fundamentalną rolę w procesie laktacji. Uderzające jest to, że nie różnią się one tak bardzo od męskich.

Kobiece i męskie sutki różnią się znacznie rozmiarem, kształtem i objętością u różnych osób.

Jedną z ciekawostek dotyczących męskich i żeńskich sutków jest to, że tworzą się jeszcze przed narządami płciowymi. Mogą również ulegać erekcji, albo pod wpływem bodźców erotycznych, albo pod wpływem zimna.

1. Istnieje od 4 do 8 rodzajów sutków żeńskich i męskich

Ogólnie rzecz biorąc, kobiece i męskie sutki mogą być płaskie, wystające, wklęsłe lub niesklasyfikowane. Te ostatnie obejmuje na przykład sutki podzielone lub mnogie.

Podobnie osoba może mieć jeden sutek jednego typu, a drugi innego typu. Istnieje co najmniej 8 podstawowych konfiguracji tych części ciała.

2. To normalne, że masz wklęsłe sutki

Większość sutków jest wydłużona, czyli wystająca. Wklęsłe sutki robią coś przeciwnego: pozostają w środku.

Jednak jest to nadal normalne, podobnie jak sytuacja, gdy jeden sutek jest wklęsły, a drugi nie, lub gdy zmieniają się z czasem.

Karmienie dziecka.
Chociaż funkcją najbardziej kojarzoną z sutkami jest karmienie piersią, istnieje wiele istotnych faktów dotyczących tej części ciała.

3. Sutki mogą zmieniać rozmiar

Kobiece sutki mogą się zmieniać w czasie ciąży. Badanie przeprowadzone w 2013 roku na grupie kobiet w ciąży wykazało, że ich sutki rosły, podobnie jak otoczka, w trakcie ciąży.

4. Sutek różni się od otoczki

Często opisując męskie i kobiece sutki, odnosimy się do obszaru obejmującego zarówno sutek, jak i jego otoczkę. Otoczka to ciemniejszy obszar otaczający środek piersi. Właśnie ten obszar jest połączony z gruczołami sutkowymi.

5. Tak, sutek może mieć włosy

Wokół sutków znajdują się mieszki włosowe. Oznacza to, że zarówno męskie, jak i kobiece sutki mogą mieć włosy.

Nie ma w tym nic nienormalnego, nawet jeśli te włosy są trochę ciemniejsze i grubsze niż na reszcie ciała. Można je usunąć, jeśli ci się nie podobają lub powodują dyskomfort.

6. Czasem istnieją podwójne sutki

Jedną z najbardziej niesamowitych ciekawostek, jeśli chodzi o kobiece i męskie sutki jest to, że nie zawsze występuje tylko jeden w każdej piersi. Niektóre kobiety mają po dwa w każdej otoczce i obydwa mogą produkować mleko dla niemowląt. Określa się to jako podwójny i rozwidlony sutek.

7. Istnieją również sutki mnogie

Może to zabrzmieć dziwnie, ale 1 na 18 osób może mieć sutki mnogie, tak zwane nadliczbowe.

Dotyczy to zarówno sutków męskich, jak i żeńskich. Zgłoszono przypadek mężczyzny z 7 sutkami. Jest też przypadek kobiety, która miała sutek na stopie i innej, która miała sutek na udzie. Ten ostatni, mimo swojego położenia, produkował mleko po porodzie.

8. Niektórzy ludzie nie mają sutków

Tak jak są ludzie, którzy mają więcej niż jeden sutek na każdej otoczce, a nawet więcej na różnych częściach ciała, istnieją też tacy, którzy nie mają sutków. Jest to bardzo rzadka choroba zwana atelią, którą można leczyć jedynie poprzez operację korekcji piersi.

9. Guzki wokół sutków są normalne

To normalne, że wokół sutków znajdują się drobne grudki, zwane gruczołami Montgomery’ego. Gruczoły te służą do utrzymywania komfortu i nawilżenia całego obszaru brodawki sutkowej i otoczki. Dlatego te grudki nie powinny być powodem do niepokoju.

10. Męskie sutki również produkują mleko

Chociaż jest to bardzo rzadkie zjawisko, zdarzają się również przypadki mężczyzn produkujących mleko w sutkach. Ten stan nazywa się mlekotokiem i w historii odnotowano tylko kilka przypadków. Jednak nie ma wystarczającej liczby badań, więc nie wiadomo, jak często może to występować.

11. Męskie i kobiece sutki biorą udział w stymulacji seksualnej

Kobiece i męskie sutki są wrażliwe na bodźce seksualne i zwiększają podniecenie. Zostało to zweryfikowane w badaniu, w którym zjawisko potwierdziło 82% kobiet i 52% mężczyzn.

Może to być również irytujące lub niewygodne dla niektórych osób, więc nie można zakładać, że zawsze przynosi satysfakcję. Lepiej zapytać partnera!

12. Bolesność sutków u kobiet jest normalna

Bolesność sutków jest bardzo częstym objawem u kobiet. Często występuje w ramach zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub innych zmian hormonalnych.

Może to być również wynikiem noszenia stanika, podrażnienia lub alergii. Podczas karmienia piersią matki nierzadko odczuwają ból w tym obszarze. Jeśli dyskomfort nie ustępuje lub jest bardzo nasilony, należy porozmawiać z lekarzem.

13. Nie lekceważ wydzielin

Wszelkie wydzieliny z sutków żeńskich i męskich należy zgłaszać lekarzowi. Często jest to wskaźnik problemów zdrowotnych. Jeśli wydzielinie towarzyszy krew, należy natychmiast udać się na konsultację.

Ból w piersi.
Sutki czasami bolą, co może być normalne. Ale jeśli występują wydzieliny inne niż podczas karmienia piersią, konieczna jest konsultacja.

14. W przeszłości modne było pokazywanie sutków w miejscach publicznych

Przez kilka stuleci, dokładniej między XV a XVIII wiekiem, modne było pokazywanie sutków w miejscach publicznych. Sukienki damskie były projektowane tak, aby je eksponować. Trend ten wyznaczyła Agnes Sorel, kochanka króla Karola VII, a przejęły go kobiety ze wszystkich warstw społecznych.

Bardzo ważna niewielka część ciała

Sutki męskie i kobiece to bardzo małe części ciała, ale jak widzieliśmy, biorą udział w wielu ważnych funkcjach, takich jak laktacja i podniecenie seksualne.

Podobnie jak w przypadku każdej innej części ciała, jeśli dana osoba czuje, że dzieje się coś dziwnego, zauważa bardzo nagłe zmiany lub odczuwa nietypowy dyskomfort, najlepiej omówić to z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bezanilla F, Armstrong CM. Kinetic properties and inactivation of the gating currents of sodium channels in squid axon. Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci. 1975 Jun 10;270(908):449-58. doi: 10.1098/rstb.1975.0022. PMID: 238241.
  • Conde, D. M, Kashimoto, E., Torresan, R. Z, & Alvarenga, M. (2006). Pseudomamma on the foot: An unusual presentation of supernumerary breast tissue. Dermatology Online Journal, 12(4). http://dx.doi.org/10.5070/D339n411b8 Retrieved from https://escholarship.org/uc/item/39n411b8.
  • Levin R, Meston C. Nipple/Breast stimulation and sexual arousal in young men and women. J Sex Med. 2006 May;3(3):450-4. doi: 10.1111/j.1743-6109.2006.00230.x. PMID: 16681470.
  • Alviar-Rueda, J. D. (2018). Patología mamaria benigna: diagnóstico y tratamiento. Médicas UIS, 31(3), 61-71.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.