Czy czujesz podniecenie przez cały czas? Możliwe przyczyny i ich rozwiązania
Czy czujesz podniecenie seksualne przez cały czas i zaczynasz myśleć, że to problem? Nie martw się. W tym artykule dowiesz się więcej o tego typu sytuacjach i o tym, co możesz zrobić, aby je rozwiązać.
Przede wszystkim należy zacząć od wyjaśnienia, że podniecenie ma ważny cel w życiu seksualnym. Jednak utrata kontroli nad nim może być prawdziwym problemem dla tych, którzy go doświadczają.
Z drugiej strony pożądanie seksualne jest zbiegiem różnych czynników, czy to fizjologicznych, emocjonalnych, czy nawet psychologicznych. Tak więc istnieje wiele bodźców, które mogą wpływać na wzrost libido człowieka.
W rzeczywistości istnieją sytuacje, w których byłoby nienormalne, gdybyśmy nie byli podnieceni. Nauka wyjaśniła przyczyny takiego zachowania. Czy jesteś zainteresowany poznaniem przyczyn niekontrolowanego wzrostu pożądania seksualnego i jego możliwych rozwiązań? W tym artykule opowiemy o nich wszystko.
Dlaczego przez cały czas czujesz podniecenie seksualne?
U niektórych kobiet, podobnie jak u mężczyzn, pojawia się stały i często niekontrolowany popęd seksualny. Oto powody, dla których możesz czuć podniecenie przez cały czas.
1. Uporczywe zaburzenie podniecenia seksualnego
Niewiele wiadomo o tym zaburzeniu, które powoduje nawet ciągłe orgazmy ze stymulacją i bez stymulacji . Charakteryzuje się brakiem satysfakcji seksualnej, niezależnie od liczby osiągniętych orgazmów.
Możliwe rozwiązania obejmują poniższe działania:
- Zmniejsz stres poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, a w szczególności jogę. Równie ważna będzie poprawa nawyków związanych ze snem.
- Na szczególną uwagę zasługuje również medytacja. Może pomóc w radzeniu sobie z tymi objawami, ponieważ zmniejszając niepokój, rozluźnia mięśnie.
- Oczywiście nigdy nie zaszkodzi skonsultować się z psychologiem, psychiatrą czy seksuologiem. Są to profesjonaliści, którzy mogą pomóc odkryć emocjonalne wyzwalacze leżące u podstaw tego zaburzenia.
- Do leków powszechnie wskazanych w takich przypadkach należą leki przeciwdepresyjne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny oraz lidokaina.
- Masaż miednicy może pomóc rozluźnić napięcie w okolicy.
Możesz być zainteresowany: Zaburzenia seksualne: oznaki, przyczyny i jak je przezwyciężyć
2. Hormony
Innym powodem, który może wyjaśnić, dlaczego cały czas czujesz podniecenie, są hormony. W związku z tym pamiętaj, że układ hormonalny pełni kluczową rolę w regulacji funkcji życiowych, takich jak metabolizm i pożądanie seksualne.
Cóż, na nadmierne pobudzenie może w dużym stopniu wpływać wysoki poziom estrogenu i testosteronu we krwi. Aby jednak dowiedzieć się, czy to jest przyczyna, należy udać się do lekarza na badanie kontrolne i badanie krwi.
Pamiętaj, że wzrost na przykład poziomu tych hormonów podczas owulacji jest normalny. Tak więc, jeśli w tym okresie pojawi się zwiększone pobudzenie, jednym z możliwych rozwiązań może być seks. W rzeczywistości może to być nawet przyjemniejsze niż w innych okresach cyklu miesiączkowego.
Z drugiej strony, według badań, u stosujących złożone doustne środki antykoncepcyjne nie obserwuje się znaczących zmian libido ani zwiększonego pożądania seksualnego.
Istnieją jednak inne zdarzenia, które mogą warunkować zmianę normalnego poziomu tych hormonów . Dzieje się tak na przykład podczas ciąży.
W takim przypadku zapytaj lekarza, co możesz zrobić. Jeśli jednak jesteś w ciąży, nadal możesz cieszyć się seksem. Przy zachowaniu ostrożności, kochanie się w tym stanie nie ma wpływu na dziecko.
3. Hiperseksualność
Hiperseksualność może być kolejnym powodem, dla którego czujesz podniecenie przez cały czas. Kobiety, które doświadczają hiperseksualności, często są przytłoczone niechcianymi popędami seksualnymi. Obejmuje to nieodpartą chęć ciągłej masturbacji, oglądania pornografii i / lub rozmawiania o seksie. Są to najczęstsze objawy tego stanu.
Najprawdopodobniej zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. Istnieje kilka wyjaśnień:
- Neuroprzekaźniki pomagają regulować nastrój i odgrywają kluczową rolę w odczuwaniu przyjemności. Zatem brak równowagi dopaminy, serotoniny i noradrenaliny może prowadzić do nieproporcjonalnego wzrostu libido.
- Niektóre badania sugerują jednak, że problemy emocjonalne, w szczególności lęk, mogą również odgrywać rolę w hiperseksualności.
Aby leczyć ten problem, konieczne jest udanie się na psychoterapię. Tam dowiesz się, jak radzić sobie z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi. Może to pomóc zidentyfikować negatywne zachowania i zapewnić strategie radzenia sobie z nimi.
Specjalista może Ci też przepisać leki. W pewnych badaniach wspomniano, że u osób z demencją selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny mogą zmniejszać niewłaściwe zachowania seksualne. Jednak bardzo ważne jest, aby podkreślić, że leki te muszą być przepisane przez lekarza lub psychiatrę.
4. Zakochałeś się i dlatego czujesz podniecenie przez cały czas
Nie, to nie jest nonsens. Kiedy w twoim życiu pojawia się nowa osoba, mózg przechodzi kilka interesujących zmian. W rzeczywistości jego stan jest porównywalny do tego, jaki powoduje zażycie środka odurzającego!
W przypadku zakochania jest on wytwarzany naturalnie przez organizm. Dlatego czasami możemy odczuwać stan gorączkowy, a nawet czuć się źle.
Jeśli jednak jesteś zakochany i cały czas czujesz podniecenie seksualne, wykorzystaj okazję do spędzenia miłych chwil ze swoim partnerem. Nie bój się też czerpać z tego przyjemności, ponieważ nie ma żadnego podstawowego problemu, z którym trzeba się uporać.
Gdy intensywny początkowy etap zauroczenia minie, twoje hormony powrócą do normy. Wtedy zobaczysz, że to, co dzisiaj może być dla ciebie powodem do niepokoju, w dużej mierze zniknie.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Fantazje seksualne: wszystko, co chcesz wiedzieć i więcej
5. Pokarmy będące afrodyzjakami
Według niektórych wierzeń spożywanie niektórych pokarmów może przyczyniać się do podniecenia seksualnego . Uważa się, że takie działanie mają ciemna czekolada, awokado, truskawki, maliny, mango i inne owoce.
Chociaż istnieją pewne dane na temat związku między spożyciem żywności a podnieceniem seksualnym u ludzi, naukowcy twierdzą, że nadal konieczne jest dalsze pogłębianie tego zagadnienia, ponieważ dowody są ograniczone.
Co zrobić, jeśli cały czas czujesz podniecenie seksualne
To jest pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Jak widać, przyczyny są różne i każda z nich wymaga innego podejścia. Podajemy jednak kilka ogólnych wskazówek, które mogą Ci pomóc :
- Uprawiaj seks częściej. Może się to wydawać oczywiste, ale wiele osób to pomija lub nie zwraca na to wystarczającej uwagi.
- Seks pozostaje jedną z podstawowych potrzeb człowieka. I dlatego trzeba o nią dbać.
- Jeśli nie uprawiałeś seksu od miesięcy, spróbuj. Może to wszystko, czego potrzebujesz. Oczywiście, jeśli wybierzesz przypadkowy seks, zachowaj środki ostrożności.
- Ćwiczenia. To skuteczny sposób, aby energia, którą uwolniłbyś podczas seksu, przekształciła się w inny rodzaj satysfakcji. Tak, satysfakcji.
- Kiedy ćwiczysz, twój mózg wydziela więcej serotoniny, tak zwanego hormonu szczęścia. Zobaczysz jakie to przyjemne uczucie!
- Jednak ważne jest, aby pamiętać, aby nie popychać swojego ciała do granic, które mogłyby mu zaszkodzić. Pamiętaj również o nawadnianiu i dobrym odżywianiu, zarówno przed, jak i po treningu.
Kiedy szukać pomocy, jeśli cały czas czujesz podniecenie
Ogólnie rzecz biorąc, częste pobudzenie nie musi stanowić problemu. W rzeczywistości jest to stosunkowo powszechne, gdy jesteśmy młodzi. O ile nie koliduje z twoimi działaniami lub relacjami osobistymi albo nie skłania cię do angażowania się w nieodpowiednie lub ryzykowne praktyki seksualne, nie stanowi problemu.
W takim przypadku najlepiej jednak udać się do lekarza, ginekologa lub behawiorysty. Prawdopodobnie zrobi badanie kontrolne i wyśle Cię na kilka badań, aby ustalić przyczynę, która może stać za utrzymywaniem się niepohamowanego pożądania seksualnego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aswath, M., Pandit, L. V., Kashyap, K. & Ramnath, R. (2016). Persistent genital arousal disorder. Indian journal of psychological medicine, 38(4), 341-343. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4980903/#:~:text=Abstract,or%20nonsexual%20stimuli%2C%20eliciting%20stress.
- Berman, S. (2013). Fisiología médica. McGraw-Hill Interamericana.
- Estupinyá, P. (2013). Una aventura de sexo y ciencia: Una mirada a la investigación científica de la sexualidad humana y sus sorprendentes resultados. ¿Cómo ves?, 15(180), 10-14. Disponible en: https://www.comoves.unam.mx/assets/revista/180/una-aventura-de-sexo-y-ciencia.pdf.
- Feixas, G. y Miró, M. T. (1998). Aproximaciones a la psicoterapia. Una introducción a los tratamientos psicológicos. Paidós.
- García, M., Ballester, R., Gil, M. D., Castro, J. y Nebot, J. E. (2020). El papel de los problemas emocionales en la hipersexualidad. Revista INFAD De Psicología. International Journal of Developmental and Educational Psychology, 1(1), 443–452. Disponible en: https://revista.infad.eu/index.php/IJODAEP/article/view/1806.
- Komisaruk, B., Beyer-Flores, C. & Whipple, B.(2006). The Science of Orgasm. John Hopkins UP.
- Pastor, Z., Holla, K. & Chmel, R. (2013). The influence of combined oral contraceptives on female sexual desire: A systematic review. The European Journal of Contraception & Reproductive Health Care, 18(1), 27-43. Disponible en: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13625187.2012.728643
- Reyes, J. y Reyes, E. (2010) La hipersexualidad: nuevos aportes a su conceptualización y tratamiento. Psicofarmacologia (B. Aires); 10(65): 9-14. Disponible en: https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/lil-614189.
- Salonia, A., Fabbri, F., Zanni, G., et al. (2006). Chocolate and Women’s Sexual Health: An Intriguing Correlation. The Journal of Sexual Medicine, 3(3), 476-482. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16681473/.
- Torrisi, M., Cacciola, A., Marra, A., et al. (2017). Inappropriate behaviors and hypersexuality in individuals with dementia: An overview of a neglected issue. Geriatrics & gerontology international, 17(6), 865-874. Disponible en: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ggi.12854.
- van Anders, S. M. (2012). Testosterone and sexual desire in healthy women and men. Archives of Sexual Behavior, 41(6), 1471-1484. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22552705/