Ciąża w lato i wpływ ciepła na stan przyszłej mamy

Ciąża w lato i wpływ ciepła na stan przyszłej mamy
María Cantos

Napisane i zweryfikowane przez położna María Cantos.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ciąża w lato wiąże się często z przybieraniem na sile objawów ciąży. Podjęcie odpowiednich działań prewencyjnym może zmniejszyć występowanie uciążliwych objawów wynikających z uciążliwego ciepła.

Ciąża w lato może wzbudzać lęk i niepewność u kobiet. Często zastanawiają się z jakimi konsekwencjami może się wiązać.

W okresie letnim wzrasta liczba osób cierpiących z powodu odwodnienia i udarów cieplnych. To sprawia, że ciężarne ogarnia jeszcze większy lęk przed tym, co może je spotkać.

Podczas każdej pory roku powinnaś otaczać się właściwą troską, aby Twoje ciało lepiej dostosowało się do zachodzących w nim zmian. Staje się to jeszcze ważniejsze w najcieplejszych momentach w roku. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule wytłumaczymy jak powinnaś o siebie dbać będąc w ciąży w lecie.

Wpływ ciepła na organizm

Temperatura wewnętrzna panująca w ciele człowieka wynosi od 36 do 37,5 ºC. W tej temperaturze nasze organy funkcjonują w prawidłowy sposób. Jednak temperatura panująca wewnątrz naszego ciała może się podnieść jeśli na zewnątrz będzie panowało bardzo intensywne ciepło.

Aby wyeliminować to nadmierne ciepło wewnętrzne, organizm wytwarza pot. Ponadto zwiększenie częstotliwości oddychania oraz wzrost tętna również wspiera wydalanie nadmiaru ciepła z wnętrza organizmu.

Gdy temperatura ciała osiągnie wartości od 38,8 do 40 ºC, pojawia się osłabienie lub zmęczenie. Dzieje się tak, ponieważ mózg wysyła do mięśni sygnał, aby nie pracowały, a tym samym nie wytwarzały jeszcze więcej ciepła. Kiedy temperatura zbliża się do 41 ºC, ciało może przestać się poruszać.

Kobieta w ciąży

Może przypaść Ci do gustu: 3 letnie owoce, które warto jeść

Ciąża w lato: objawy

Podczas ciąży pojawiają się objawy, które mogą przybierać na sile podczas gorącej pogody. Jeśli jesteś w ciąży w lecie, powinnaś zwracać uwagę na następujące kwestie:

  • Zmęczenie i znużenie: Kobiety w ciąży doświadczają większe wyczerpania ze względu na działanie hormonów wytwarzanych przez organizm. Takie działanie wytwarza głównie progesteron. Kiedy na zewnątrz panuje nadmierne ciepło, objaw ten pogarsza się.
  • Układ krążenia wraz z pojawianiem się lub pogarszaniem żylakówJedna z głównych zmian, które zachodzą w organizmie podczas ciąży to zwiększenie objętości krwi. Poza tym zwężają się żyły oraz pojawia się nacisk na żyłę główną ze względu na rozmiar macicy. Wszystkie te zmiany zaczynają utrudniać powrót krwi żylnej do serca z krążenia wielkiego i sprawiają, że w nogach gromadzi się więcej krwi.
  • Zawroty głowy lub uczucie omdlenia: Zmiany w układzie krążenia wywierają również wpływ na to, w jaki sposób krew dociera do innych organów. Z tego powodu zazwyczaj pojawiają się spadki ciśnienia tętniczego, które wiążą się ze zwiększoną objętością krwi i zwężonymi naczyniami krwionośnymi.
  • Odwodnienie: Kobiety w ciąży potrzebują większych ilości płynów niż nienarodzone dziecko w tym samym wieku. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, musisz pić więcej wody, aby uniknąć przegrzania.
Kobieta w ciąży w lecie

Ciąża w lato: jak o siebie dbać?

Każda kobieta w ciąży zdaje sobie sprawę z tego, że na okres trwania ciąży musi zmienić niektóre ze swoich przyzwyczajeń. Musisz znać rekomendacje zdrowotne obowiązujące na tym etapie życia.

Kiedy ciąża ma miejsce latem, musisz zwracać większą uwagę na zwiększenie natężenia objawów. Z tego powodu musisz wykazać się większą ostrożnością i przykładać większą wagę do stosowania się do zaleceń z pomocą specjalistów z dziedziny położnictwa.

  • Nawadnianie: Eksperci zalecają zwiększenie spożycia płynów w ciąży. Kobieta w ciąży musi pić więcej niż 2 litry dziennie. Co więcej, każdego dnia powinnaś nawilżać swoją skórę naturalnymi olejkami.
  • Kontrolowanie ciśnienia tętniczego: Aby uniknąć niedociśnienia powinnaś sprawdzać swoje ciśnienie krwi w różnych momentach w ciągu dnia. W przypadku niskiego ciśnienia tętniczego, możesz wypić napój z kofeiną lub teiną, który podnosi te wartości.
  • Aktywność fizyczna: W trakcie ciąży zaleca się uprawianie aktywności fizycznej, która wspiera krążenie krwi i właściwą mobilność mięśni. Aby uniknąć szkodliwych skutków działania ciepła w lato, powinnaś wykonywać te ćwiczenia między 8 a 9 rano. Wcześniej upewnij się, że jesteś właściwie nawodniona.
  • Odświeżanie się w basenie, oceanie czy pod prysznicem: W ciąży zaleca się unikać nadmiernego wystawiania się na działanie ciepła. W tym celu warto przebywać w miejscach z działającą klimatyzacją lub brać często prysznic albo zanurzać się w basenie lub w innym zbiorniku wodnym.

Unikaj przebywania na słońcu w godzinach, w których panuje wysoka temperatura. Lepiej jest zostać w miejscu z klimatyzacją lub z wiatrakami, które pomogą Ci uniknąć działania wysokich temperatur panujących na zewnątrz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jorge, T. V. (2012). Cambios fisiológicos y anatómicos de la mujer en el embarazo. Servicio Andaluz de Salud, 1-22.
  • Figueroa-Damián, R., Beltrán-Montoya, J., Espino, S., Reyes, E., & Segura-Cervantes, E. (2013). Consumo de agua en el embarazo y la lactancia. Acta Pediátrica de México34(2), 102-108.
  • Valadez, I., Alfaro, N., & Pozos, E. (2003). Cuidados alternativos en la atención del embarazo en Jalisco, México. Cadernos de Saúde Pública19, 1313-1321.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.