Ciąża mnoga - przyczyny, przebieg i możliwe komplikacje
Ciążę zwykle uważana się za radosny i pełen oczekiwania stan. Choć wiąże się z ogromną radością, pojawiają się związane z nią lęki i obawy w obliczu nieznanego. Jeśli dodamy do tego pojęcie jakim jest ciąża mnoga, obawy, pytania i wątpliwości się mnożą.
Wiele osób uważa, że ciąża mnoga to wspaniała niespodzianka. Nie myślą o ryzyku i konsekwencjach, jakie może ona spowodować, zarówno dla matki, jak i dla dzieci.
Dlatego w tym artykule przedstawimy kilka faktów, które mogą być interesujące jeśli chodzi o tego typu ciążę. Pomoże ci to odpowiednio planować i zapobiegać ewentualnym komplikacjom.
Ciąża mnoga i jej cechy charakterystyczne
W publikacji National Collaborating Centre for Women’s and Children’s Health (UK), zatytułowanej Multiple Pregnancy: The Management of Twin and Triplet Pregnancies in the Antenatal Period, zauważa się, że ciąża mnoga wiąże się z większym ryzykiem powikłań.
Należy do nich poronienie, anemia, zaburzenia nadciśnieniowe lub między innymi stan przedrzucawkowy.
W związku z tym, co właśnie zostało wspomniane, sugeruje się również, że kobiety w tym stanie powinny mieć zapewnione więcej monitorowania i kontaktu z pracownikami służby zdrowia. Ma to na celu nie tylko zmniejszenie ryzyka, ale także uzyskanie wysokiej jakości wskazówek.
Zobaczmy teraz główne cechy charakterystyczne jakie wykazuje ciąża mnoga.
Ciąża mnoga niesie ze sobą szereg zagrożeń zarówno dla matki, jak i dla dzieci. Dlatego tak ważna jest pełna opieka medyczna przez cały okres ciąży.
Pierwszy trymestr ciąży
Ciąża mnoga zwykle nie rozpoczyna się z dużymi różnicami w pierwszym trymestrze ciąży w porównaniu z ciążą pojedynczą (czyli kiedy w łonie matki znajduje się jedno dziecko). Podejrzenie ciąży pojawia się, gdy występuje u nas brak miesiączki.
Fakt ten zwykle prowadzi często do testu ciążowego wykonanego w aptece lub wykonanego w laboratorium.
Pozytywny wynik skłania nas do wstępnej konsultacji z położną i ginekologiem w celu rozpoczęcia obserwacji ciąży. To właśnie w pierwszym badaniu USG lekarz może wykryć obecność więcej niż jednego pęcherzyka ciążowego, a wraz z nim rozpoznanie ciąży mnogiej.
Na pierwsze USG najlepiej zgłosić się po 7 tygodniu ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki.
Koniecznie przeczytaj też artykuł: Ciąża urojona: na czym polega to zaburzenie?
Ostatni trymestr ciąży
Na tym etapie ciąży zwiększa się ryzyko związane z ciążą mnogą, oprócz nasilenia objawów i dyskomfortu wynikających z samej ciąży.
- Ból pleców specjaliści uważają za jeden z najbardziej nieprzyjemnych objawów ciąży mnogiej. Występuje z powodu przyrostu masy ciała i zmiany kąta nachylenia ciała. Fizyczna zmiana związana z ciążą jest bardzo intensywna, a tym bardziej, gdy w macicy przebywa więcej niż jedno dziecko.
- Na jakość odpoczynku negatywnie wpływa ograniczona możliwość ruchu u matki. Może to być związane ze zwiększeniem rozmiaru brzucha i trudnością znalezienia odpowiedniej pozycji do snu.
- Często występuje też uczucie braku tchu. Ma to związek z uciskiem, jaki górna część macicy wywiera na płuca. Zmniejsza w ten sposób ich zdolność do rozszerzania się podczas oddychania. Możesz ćwiczyć oddechy przeponowe lub brzuszne, aby poprawić nieco ten stan.
Kiedy zbliża się poród, większość kobiet w ciąży obawia się sposobu, w jaki urodzą się dzieci. W przypadku ciąży mnogiej najczęściej myśli się o cięciu cesarskim. Jego praktyka jest bardzo powszechna, ponieważ w wielu przypadkach przynajmniej jedno z dwojga dzieci nie ułożyło się do porodu w pozycji z główką w dół.
Ciąża mnoga – przyczyny
Zwykle istnieją dwa główne powody wystąpienia ciąży mnogiej.
- Z jednej strony w grę wchodzi genetyka. Historia rodzinna, zarówno od strony ojca jak i matki, w której zdarzają się przypadki ciąży mnogiej, zwiększa szanse jej pojawienia się.
- Z drugiej strony należy pamiętać o metodach wspomaganego rozrodu, na co wskazuje to badanie opublikowane w Las Condes Clinical Medical Journal. W dzisiejszych czasach wiele osób musi chodzić do poradni płodności z powodu problemów, które zwykle wiążą się z próbą zajścia w ciążę w dojrzałym wieku.
Może zainteresuje cię też: Zapłodnienie in vitro: czy wiesz na czym polega?
Najczęściej występujące komplikacje
Cukrzyca ciążowa jest jednym z powikłań, które może nieść ze sobą ciąża mnoga.
Kiedy kobieta jest w ciąży mnogiej, powinien się nią opiekować personel szpitala wyspecjalizowany w ciążach wysokiego ryzyka. Jest to nieodzowne.
Dlaczego? Otóż powodem, dla którego ciężarna powinna zostać skierowana pod opiekę takiego właśnie szpitala jest wzrost częstości występowania powikłań związanych z ciążą. Stąd niezbędny większy nadzór lekarski.
Najczęstsze to możliwe powikłania to między innymi:
- Pojawienie się nadciśnienia tętniczego, jak wskazuje artykuł w Cuban Journal of Obstetrics and Gynecology. Ważne jest, aby monitorować ciśnienie krwi kobiety w ciąży zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży. Ze względu na zmiany, jakie zachodzą w organizmie, nadciśnienie tętnicze jest bardzo częste. Ginekolog oceni, czy konieczne jest zlecenie dodatkowych badań w celu wykrycia powikłań tego stanu.
- Rozpoznanie cukrzycy ciążowej. Jest to jedno z najczęstszych powikłań ciąży. Jak wykazano w publikacji Postgraduate Journal of the VIa Cátedra de Medicina, około 24 tygodnia ciąży wykonywany jest test O’Sullivana. Ten test służy do identyfikacji przypadków, w których poziom cukru w organizmie jest podwyższony. Biorąc pod uwagę tę diagnozę, oprócz utrzymania wysokiego ryzyka ciążowego, wymagana jest kontrola w szpitalnym oddziale endokrynologicznym.
- Porody przedwczesne zdarzają się częściej u kobiet w ciąży mnogiej. Tak, jeśli masz regularne skurcze, powinieneś udać się na oddział ratunkowy. Tam lekarze będą mogli wcześnie wykryć co się dzieje i podjąć działania zależnie od pojawiających się potrzeb.
Konieczna jest dobra opieka medyczna przez cały okres ciąży
Ze względu na swoje szczególne cechy charakterystyczne, ciąża mnoga powinna być monitorowana znacznie dokładniej w porównaniu z ciążą pojedynczą. To konieczność. Ponadto konieczne jest ciągłe monitorowanie matki, aby zminimalizować ryzyko powikłań.
W każdym przypadku niezbędne jest zasięgnięcie profesjonalnej porady w przychodni lub szpitalu. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zalecamy jak najszybsze skonsultowanie się z ginekologiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- National Collaborating Centre for Women’s and Children’s Health (UK. (2011). Multiple pregnancy: the management of twin and triplet pregnancies in the antenatal period. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK83098/#ch2.s1
- Rencoret, P. G. (2014). Embarazo gemelar. Revista Médica Clínica Las Condes, 25(6), 964-971. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0716864014706455
- Diago Caballero, D., Vila Vaillant, F., Ramos Guilarte, E., & Garcia Valdés, R. (2011). Factores de riesgo en la hipertensión inducida por el embarazo. Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología, 37(4), 448-456. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=s0138-600×2011000400002
- Almirón, M. E., Gamarra, S. C., González, M. S., & Issler, J. R. (2005). Diabetes gestacional. Rev Postgr VIa Cátedr Med, 152, 23-7. https://med.unne.edu.ar/revistas/revista152/7_152.pdf
- Barrios, V. B. G. (2014). Factores de riesgo asociados al parto pretérmino. Del nacional, 4(2), 8-14. http://revistas.ins.gov.py/index.php/delnacional/article/download/204/153