Chwaszczka - jak spożywać aby schudnąć?
Chwaszczka uważana jest za powszechny chwast, bowiem można ją spotkać praktycznie wszędzie, stąd też jej potoczna nazwa. W ostatnich latach przybyło przepisów opartych o jej wartości, które służyć mają utracie wagi.
Już od starożytności stosowana była w celach leczniczych, dziś zyskuje sławę i staje się najpopularniejszym suplementem odchudzającym. Skrzyp polny (Equisetum arvense) czyli potocznie: chwaszczka, to roślina pochodząca z rodziny Equisetaceae. Charakteryzuje się okrągłymi, szorstkimi i żłobionymi trzonami, których rozmiar może wynosić od 20 do 60 cm. Nie wykazuje natomiast owoców i kwiatów.
Czym wyróżnia się chwaszczka? Na szczególną uwagę zasługują zawarte w niej flawonoidy, fitosterole oraz różne witaminy i minerały. Zawiera też kwas salicylowy, kwas kawowy i inne substancje, które nadają mu właściwości moczopędne, detoksykujące i przeciwzapalne.
Dlaczego zaleca się akurat skrzyp polny w procesie odchudzania? Choć nie jest to magiczna roślina, pozwoli wyeliminować zbędną tkankę tłuszczową a jej regularne spożywanie ma też inne interesujące korzyści.
W tym artykule dowiesz się jakie i poznasz też kilka prostych przepisów na przygotowanie skrzepu i dołączenie go do Twojej diety.
Chwaszczka – korzyści, które pozwolą schudnąć
Przekonasz się, że powody dla których warto zrywać i spożywać skrzyp są niezwykle interesujące. To powszechne ziele ma właściwości wpływające pozytywnie na układ limfatyczny i układ krążenia. Co więcej, pomaga eliminować złogi tłuszczu i uniknąć zakłóceń metabolizmu.
Właściwości moczopędne skrzypu polnego zwalczają retencję płynów, co za tym idzie także zaburzenia związane z nadwagą. Chwaszczka ułatwia też detoksykację narządów takich jak: nerki czy okrężnica, w których magazynują się toksyny.
Dzięki wysokiej zawartości niezbędnych minerałów pozwala regulować poziom elektrolitów, szczególnie w przypadku odwodnienia. Dlatego też spożycie naparu ze skrzypu jest pomocne w zwalczaniu stanów zapalnych i wspiera remineralizację mięśni i kości.
Przeczytaj też: Zdrowe napoje odchudzające kluczowe w Twojej diecie
Czy wiesz, że napar ze skrzypu polnego pomoże też na obfite miesiączki czy krwawienia z żylaków odbytu, owrzodzeń okrężnicy, wrzodów żołądka i dwunastnicy?
Chwaszczka – sposoby na odchudzanie
Zaprezentujemy Ci kilka wartościowych przepisów na przygotowanie skrzypu. Jeśli szukasz sposobu na utratę wagi, możesz dołączyć je do swojego planu żywienia. Oczywiście pamiętaj, że żaden z tych przepisów nie może zastąpić głównego posiłku czy być spożywany w nadmiernych ilościach.
W odpowiedniej dawce i częstotliwości przyniesie mnóstwo korzyści dla Twojego organizmu.
Napar ze skrzypu polnego
Oto klasyczny środek na odchudzanie. Napar ze skrzypu jest naszym sprzymierzeńcem w zwalczaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Ze względu na bogactwo składników odżywczych nie tylko pozwoli zadbać o sylwetkę ale umożliwi też stymulowanie metabolizmu. Ponadto korzystnie wpłynie na zdrowie Twojego układu sercowo-naczyniowego.
Składniki
- 1 łyżeczka suszonego skrzypu (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Na początku wrzuć łyżkę suszonego skrzypu do wrzątku.
- Przykryj napój i odstaw na 10 minut, następnie przefiltruj infuzję przy pomocy sitka.
Jak spożywać?
- Przede wszystkim wypij napar o poranku, a także popołudniu.
- Spożywaj maksymalnie 3 filiżanki dziennie.
Oprócz działania prozdrowotnego skrzyp polny ma też opinię dobrego kosmetyku. Przede wszystkim herbata ze skrzypu polecana jest do picia osobom, które mają problem z nadmierną potliwością.
Napój ze skrzypu, karczocha i cytryny
Fantastycznym rozwiązaniem jest połączenie moczopędnego skrzypu wraz z karczochami i wartościami cytryny, które pomagają skutecznie schudnąć. Owy napój przeprowadza też detoksykacje organizmu i poprawia kondycję wątroby.
Z drugiej zaś strony spożywanie tej mikstury sprzyja procesowi rozkładu tłuszczów i pomaga alkalizować organizm. Ponadto pozwoli nam zwalczyć stany zapalne i zmniejsza liczbę guzków tkanki tłuszczowej, które odpowiedzialne są za cellulit na nogach, pośladkach czy brzuchu.
Oto prosty przepis na wspomniany napój.
Składniki
- 1 karczoch
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 2 łyżki skrzypu (30 g)
- 1 łyżeczka soku z cytryny (5 ml)
Przygotowanie
- Na początku należy pokroić karczocha na kilka kawałków i ugotować w garnku z wodą.
- Pozostaw aż do wrzenia, zmniejsz ogień i dodaj 2 łyżki skrzypu.
- Po 2/3 minutach zdejmij napar z ognia.
- Następnie odczekaj kolejne 15 minut, dając szansę infuzji odtajać i stężeć.
- Serwuj wraz z łyżeczką soku z cytryny, który podkreśli smak napoju.
Jak spożywać?
- Wypij szklankę napoju na czczo i powtórz spożycie po południu.
- Serwuj przez 2 tygodnie z rzędu, następnie należy zrobić sobie 2 tygodniową przerwę i rozpocząć od nowa.
Chwaszczka i zielona herbata
Czy wiesz, że skrzyp polny dzięki obecności flawonoidów zwiększa objętość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów? W związku z tym odwary z tej rośliny stosuje się jako słaby środek moczopędny.
Jednym z najlepszych towarzyszy skrzypu jest właśnie zielona herbata. Razem tworzą skuteczny środek odchudzający. Połączenie tych składników stymuluje funkcjonowanie naszego metabolizmu i zwiększa wydatek energetyczny.
Ponadto chwaszczka z zieloną herbatą przeprowadzają skuteczną detoksykację i eliminują zatrzymane płyny w organizmie.
W rzeczywistości napar z tych składników pobudza też krążenie krwi i znacznie redukuje cellulit. Bezsprzecznie zwalcza też stan zapalny w obrębie jamy brzusznej i łagodzi zaparcia.
Przeczytaj też: Sposób na cellulit – wypróbuj tę herbatkę
Składniki
- szklanka wody (250 ml)
- ½ łyżki suszonej chwaszczki (7 g)
- 1 łyżeczka zielonej herbaty (5 g)
Przygotowanie
- Na wstępie zagotuj wodę i kiedy osiągnie punkt wrzenia: dodaj do niej skrzyp i zieloną herbatę.
- Zredukuj ogień do minimum i pozostaw napar na 5 minut.
- Następnie, odczekaj aż herbata osiągnie pokojową temperaturę i przelej przez sitko.
Jak spożywać?
- Wypij infuzję o poranku, szczególnie jeśli odczuwasz nadmierne łaknienie.
- Możesz spożyć herbatę także po południu.
Skrzyp polny i jego przeciwskazania
Podobnie, jak w przypadku niemal wszystkich suplementów diety – skrzyp jest bezpieczny, wtedy gdy spożywany jest z umiarem. Niezwykle istotne jest więc poznanie jego skutków ubocznych oraz sytuacji, w których przyjmowanie chwaszczki nie jest wskazane.
Oto niektóre z nich:
- Nie należy przyjmować skrzypu, jeśli cierpisz na alkoholizm bądź niedobór witaminy B.
- Nadmierne spożycie chwaszczki może podrażniać nerki.
- Kobiety w ciąży i dzieci powinny unikać skrzypu.
- W przypadku chorób wątroby bądź nerek: wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
- Nie powinno się spożywać skrzypu polnego w przypadku problemów z sercem i wysokim ciśnieniem.
- W nadmiarze może powodować biegunkę i dyskomfort żołądka.
Czy artykuł przekonał Cię aby spróbować skrzypu jako środka na odchudzanie? Jak widzisz, przygotowanie go jest bardzo proste i niesie ze sobą wiele zalet. Musisz tylko przestrzegać wymienionych przeciwskazań.
Jeśli nie zaliczasz się do żadnego z tych przypadków możesz włączyć chwaszczkę do swojej diety, także tej odchudzającej.
To może Cię zainteresować ...