Chwaszczka - jak spożywać aby schudnąć?

Chwaszczka zwana najczęściej skrzypem polnym jest bardzo skutecznym składnikiem odchudzającym. Sprzyja eliminacji zbędnych płynów, jednocześnie wzmagając detoksykację organizmu. 
Chwaszczka - jak spożywać aby schudnąć?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chwaszczka uważana jest za powszechny chwast, bowiem można ją spotkać praktycznie wszędzie, stąd też jej potoczna nazwa. W ostatnich latach przybyło przepisów opartych o jej wartości, które służyć mają utracie wagi.

Już od starożytności stosowana była w celach leczniczych, dziś zyskuje sławę i staje się najpopularniejszym suplementem odchudzającym. Skrzyp polny (Equisetum arvense) czyli potocznie: chwaszczka, to roślina pochodząca z rodziny Equisetaceae. Charakteryzuje się okrągłymi, szorstkimi i żłobionymi trzonami, których rozmiar może wynosić od 20 do 60 cm. Nie wykazuje natomiast owoców i kwiatów.

Czym wyróżnia się chwaszczka? Na szczególną uwagę zasługują zawarte w niej flawonoidy, fitosterole oraz różne witaminy i minerały. Zawiera też kwas salicylowy, kwas kawowy i inne substancje, które nadają mu właściwości moczopędne, detoksykujące i przeciwzapalne.

Dlaczego zaleca się akurat skrzyp polny w procesie odchudzania? Choć nie jest to magiczna roślina, pozwoli wyeliminować zbędną tkankę tłuszczową a jej regularne spożywanie ma też inne interesujące korzyści.

W tym artykule dowiesz się jakie i poznasz też kilka prostych przepisów na przygotowanie skrzepu i dołączenie go do Twojej diety.

Chwaszczka – korzyści, które pozwolą schudnąć

Przekonasz się, że powody dla których warto zrywać i spożywać skrzyp są niezwykle interesujące. To powszechne ziele ma właściwości wpływające pozytywnie na układ limfatyczny i układ krążenia. Co więcej, pomaga eliminować złogi tłuszczu i uniknąć zakłóceń metabolizmu.

tkanka tłuszczowa

Właściwości moczopędne skrzypu polnego zwalczają retencję płynów, co za tym idzie także zaburzenia związane z nadwagą. Chwaszczka ułatwia też detoksykację narządów takich jak: nerki czy okrężnica, w których magazynują się toksyny.

Dzięki wysokiej zawartości niezbędnych minerałów pozwala regulować poziom elektrolitów, szczególnie w przypadku odwodnienia. Dlatego też spożycie naparu ze skrzypu jest pomocne w zwalczaniu stanów zapalnych i wspiera remineralizację mięśni i kości.

Czy wiesz, że napar ze skrzypu polnego pomoże też na obfite miesiączki czy krwawienia z żylaków odbytu, owrzodzeń okrężnicy, wrzodów żołądka i  dwunastnicy?

Chwaszczka – sposoby na odchudzanie

Zaprezentujemy Ci kilka wartościowych przepisów na przygotowanie skrzypu. Jeśli szukasz sposobu na utratę wagi, możesz dołączyć je do swojego planu żywienia. Oczywiście pamiętaj, że żaden z tych przepisów nie może zastąpić głównego posiłku czy być spożywany w nadmiernych ilościach.

W odpowiedniej dawce i częstotliwości przyniesie mnóstwo korzyści dla Twojego organizmu.

Napar ze skrzypu polnego

Oto klasyczny środek na odchudzanie. Napar ze skrzypu jest naszym sprzymierzeńcem w zwalczaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Ze względu na bogactwo składników odżywczych nie tylko pozwoli zadbać o sylwetkę ale umożliwi też stymulowanie metabolizmu. Ponadto korzystnie wpłynie na zdrowie Twojego układu sercowo-naczyniowego.

chwaszczka

Składniki

 • 1 łyżeczka suszonego skrzypu (5 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

 • Na początku wrzuć łyżkę suszonego skrzypu do wrzątku.
 • Przykryj napój i odstaw na 10 minut, następnie przefiltruj infuzję przy pomocy sitka.

Jak spożywać?

 • Przede wszystkim wypij napar o poranku, a także popołudniu.
 • Spożywaj maksymalnie 3 filiżanki dziennie.

Oprócz działania prozdrowotnego skrzyp polny ma też opinię dobrego kosmetyku. Przede wszystkim herbata ze skrzypu polecana jest do picia osobom, które mają problem z nadmierną potliwością.

Napój ze skrzypu, karczocha i cytryny

Fantastycznym rozwiązaniem jest połączenie moczopędnego skrzypu wraz z karczochami i wartościami cytryny, które pomagają skutecznie schudnąć. Owy napój przeprowadza też detoksykacje organizmu i poprawia kondycję wątroby.

Z drugiej zaś strony spożywanie tej mikstury sprzyja procesowi rozkładu tłuszczów i pomaga alkalizować organizm. Ponadto pozwoli nam zwalczyć stany zapalne i zmniejsza liczbę guzków tkanki tłuszczowej, które odpowiedzialne są za cellulit na nogach, pośladkach czy brzuchu.

Oto prosty przepis na wspomniany napój.

Składniki

 • 1 karczoch
 • 2 szklanki wody (500 ml)
 • 2 łyżki skrzypu (30 g)
 • 1 łyżeczka soku z cytryny (5 ml)

Przygotowanie

 • Na początku należy pokroić karczocha na kilka kawałków i ugotować w garnku z wodą.
 • Pozostaw aż do wrzenia, zmniejsz ogień i dodaj 2 łyżki skrzypu.
 • Po 2/3 minutach zdejmij napar z ognia.
 • Następnie odczekaj kolejne 15 minut, dając szansę infuzji odtajać i stężeć.
 • Serwuj wraz z łyżeczką soku z cytryny, który podkreśli smak napoju.

Jak spożywać?

 • Wypij szklankę napoju na czczo i powtórz spożycie po południu.
 • Serwuj przez 2 tygodnie z rzędu, następnie należy zrobić sobie 2 tygodniową przerwę i rozpocząć od nowa.

Chwaszczka i zielona herbata

Czy wiesz, że skrzyp polny dzięki obecności flawonoidów zwiększa objętość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów? W związku z tym odwary z tej rośliny stosuje się jako słaby środek moczopędny.

Jednym z najlepszych towarzyszy skrzypu jest właśnie zielona herbata. Razem tworzą skuteczny środek odchudzający. Połączenie tych składników stymuluje funkcjonowanie naszego metabolizmu i zwiększa wydatek energetyczny.

zielona herbata i chwaszczka

Ponadto chwaszczka z zieloną herbatą przeprowadzają skuteczną detoksykację i eliminują zatrzymane płyny w organizmie.

W rzeczywistości napar z tych składników pobudza też krążenie krwi i znacznie redukuje cellulit. Bezsprzecznie zwalcza też stan zapalny w obrębie jamy brzusznej i łagodzi zaparcia.

Składniki

 • szklanka wody (250 ml)
 • ½ łyżki suszonej chwaszczki (7 g)
 • 1 łyżeczka zielonej herbaty (5 g)

Przygotowanie

 • Na wstępie zagotuj wodę i kiedy osiągnie punkt wrzenia: dodaj do niej skrzyp i zieloną herbatę.
 • Zredukuj ogień do minimum i pozostaw napar na 5 minut.
 • Następnie, odczekaj aż herbata osiągnie pokojową temperaturę i przelej przez sitko.

Jak spożywać?

 • Wypij infuzję o poranku, szczególnie jeśli odczuwasz nadmierne łaknienie.
 • Możesz spożyć herbatę także po południu.

Skrzyp polny i jego przeciwskazania

Podobnie, jak w przypadku niemal wszystkich suplementów diety – skrzyp jest bezpieczny, wtedy gdy spożywany jest z umiarem. Niezwykle istotne jest więc poznanie jego skutków ubocznych oraz sytuacji, w których przyjmowanie chwaszczki nie jest wskazane.

Oto niektóre z nich:

 • Nie należy przyjmować skrzypu, jeśli cierpisz na alkoholizm bądź niedobór witaminy B.
 • Nadmierne spożycie chwaszczki może podrażniać nerki.
 • Kobiety w ciąży i dzieci powinny unikać skrzypu.
 • W przypadku chorób wątroby bądź nerek: wskazana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.
 • Nie powinno się spożywać skrzypu polnego w przypadku problemów z sercem i wysokim ciśnieniem.
 • W nadmiarze może powodować biegunkę i dyskomfort żołądka.

Czy artykuł przekonał Cię aby spróbować skrzypu jako środka na odchudzanie? Jak widzisz, przygotowanie go jest bardzo proste i niesie ze sobą wiele zalet. Musisz tylko przestrzegać wymienionych przeciwskazań.

Jeśli nie zaliczasz się do żadnego z tych przypadków możesz włączyć chwaszczkę do swojej diety, także tej odchudzającej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.