Choroba Alzheimera – jeden krok do szczepionki!

· Lipiec 21, 2017
Naukowcy zapowiadają, że znajdują się o krok od odkrycia szczepionki chroniącej przed chorobą Alzheimera. Z wielką nadzieją oczekują, że projekt ten ujrzy światło dzienne w ciągu najbliższych trzech lat.

Odkrycie szczepionki przeciw chorobie Alzheimera jest obecnie jednym z największych wzywań w naukowym i medycznym świecie. Lekarze i naukowcy niestrudzenie poszukują rozwiązania, dzięki któremu można by skutecznie zahamować rozwój tej wyniszczającej mózg choroby oraz zapobiec jej powstawaniu.

Jak powszechnie wiadomo choroba Alzheimera jest niezwykle uciążliwa nie tylko dla samego pacjenta, ale również dla jego rodziny. Przebieg tej patologii ma zwykle bardzo podobny, smutny scenariusz, a główną rolę w chorobie odgrywają cechy takiej jak desperacja i ogromna cierpliwość rodziny pacjenta.

Z drugiej jednak strony naukowy świat karmi nas coraz większą nadzieją i coraz to nowszymi odkryciami związanymi z poznaniem i leczeniem chorób neurodegeneracyjnych, w tym także Alzheimera.

Coraz częściej docierają do nas publikacje wyników licznych badań i eksperymentów, które potwierdzają ogromny postęp w leczeniu tej strasznej choroby, która jest diagnozowana każdego dnia u setek ludzi na całym świecie.

Choroba Alzheimera zbiera coraz większe żniwo

Kobieta i mężczyzna w podeszłym wieku

Szacuje się, że do roku 2050 liczba przypadków zachorowania na Alzheimera na wszystkich kontynentach osiągnie liczbę 135 milionów. Fakt ten w żadnym stopniu nie wpływa na to, czy na przestrzeni lat nastąpi zaostrzenie przebiegu choroby.

Jest natomiast przejawem tego, że wzrasta przeciętna długość życia, a wraz z wiekiem ryzyko zachorowania na Alzheimera jest znacznie większe, zwłaszcza po 80. roku życia.

Powyższe dane stanowią uzasadnienie zaciekłej walki o odkrycie sekretów tej choroby oraz ogromnych funduszy w tym celu wydawanych.

Najnowsze badania naukowe

Niedawno ujrzał światło dzienne materiał dotyczący gigantycznego postępu w dziedzinie chorób degeneracyjnych. Opublikowane dane są bardzo optymistyczne i mogą stanowić realną zapowiedź odkrycia szczepionki chroniącej przed chorobą Alzheimera.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytet Flinders wraz ze specjalistami z Instytutu Medycyny Molekularnej z Kalifornii (USA) wspólnie opracowali szczepionkę, która mogłaby zahamować rozwój choroby Alzheimera.

Przeczytaj koniecznie: Zdrowie mózgu – 7 nawyków, których należy unikać

Długo oczekiwana szczepionka przeciw chorobie Alzheimera może stać się rzeczywistością

Według badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie Alzheimer’s Research & Therapy prawie 99% wszystkich dotychczas przeprowadzonych eksperymentów klinicznych mających na celu zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera zakończyło się porażką.

W Stanach Zjednoczonych już w 2010 roku opatentowano pierwszą szczepionkę przeciw tej nieuleczalnej chorobie. Jak się jednak okazało, próba ta również była skazana na niepowodzenie, ponieważ wywołane przez nią efekty uboczne stanowiły zagrożenie dla zdrowia ludzkiego organizmu.

Szczepionka ta nosiła nazwę AN1792 i została nawet zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Leków. Niestety po przeprowadzeniu późniejszych badań, lek został całkowicie wycofany, a dalsze nad nim badania – anulowano.

Od tego odkrycia minęło ponad 6 długich lat, podczas których naukowcy nie siedzieli z założonymi rękami, lecz ciężko pracowali. Owocem tej pracy okazała się nowa, realna szansa na odkrycie szczepionki przeciw chorobie Alzheimera. Ten olbrzymi postęp napawa cały świat wielką nadzieją i optymizmem.

Pierwsza eksperymentalna szczepionka: EuroEspes

Połączenia nerwowe

Po porażce amerykańskiego eksperymentu przyszedł czas na szczepionkę EB101 EuroEspes – opracowaną w hiszpańskim centrum medycznym mającym swą siedzibę w Galicji. Naukowcom udało się w tym przypadku zrobić potężny krok naprzód i wyeliminować większość efektów ubocznych, jakie powodowała AN1792.

Nowatorskie działanie szczepionki można zdefiniować w dwóch punktach.

  • Szczepionka ma działać niczym immunogen zdolny do produkcji przeciwciał zwalczających występujące w mózgu blaszki amyloidowe, które sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera.
  • Jednocześnie szczepionka EB101 zapobiega zapaleniu opon mózgowych lub mikroudarom mózgu, jakie wywoływała poprzednia wersja AN1792.

Bez względu na fantastyczne rezultaty, należy pamiętać, że szczepionka ta nadal znajduje się w fazie eksperymentalnej i dotychczas nie została opatentowana ani nie zapowiedziano daty jej pojawiania się na rynku farmaceutycznym.

Szczepionka, która odwraca skutki chorób degeneracyjnych

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, naukowcy opracowują szczepionkę, która jest w stanie odwrócić skutki chorób degeneracyjnych mózgu.

Specjaliści z jednego z australijskich uniwersytetów we współpracy z Instytutem Medycyny Molekularnej Uniwersytetu Kalifornijskiego znajdują się o krok od spektakularnego odkrycia szczepionki przeciw chorobie Alzheimera.

  • Fakt opracowania szczepionki stanowi ogromny i niesamowity przejaw postępu w dziedzinie badań nad ludzkim mózgiem i jego chorobami. Sama myśl o szczepionce napawa nadzieją setki tysięcy pacjentów i ich rodziny. Być może już wkrótce będziemy w stanie zapobiegać oraz hamować rozwój wielu chorób neurodegeneracyjnych.
  • Poza leczeniem choroby Alzheimera, szczepionka ta będzie pomocna również w przypadku choroby Parkinsona, Kuru (choroba neurodegeneracyjna wywołana przez priony) czy choroby Huntingtona. Naukowcy mają w planie osiągnąć swój cel poprzez połączenie dwóch kuracji leczniczych:
  1. Pierwsza szczepionka ma oddziaływać na białko beta-amyloid.
  2. Z kolei celem drugiego leku mają być białka tau. Badania potwierdzają, że kiedy białka te nie są aktywne, komórka nie jest w stanie wyrzucać „odpadów”, a co za tym idzie, inne białko – beta-amyloid – zaczyna się odkładać stanowiąc niebezpieczeństwo dla naszego mózgu. Następuje wówczas powolna śmierć komórek.

Przeczytaj koniecznie: Opieka nad wnukami zapobiega demencji

Szczepionka będzie dostępna w ciągu najbliższych trzech lat

Babcia wnuk

Projektem kieruje endokrynolog, Nikolai Petrowsky. Jego zdaniem szczepionka będzie gotowa do wejścia na rynek farmaceutyczny w przeciągu dwóch, trzech lat. Wyniki wszystkich dotychczasowych badań i eksperymentów są pozytywne i napawają wielką nadzieją.

Jednak przed naukowcami nadal pozostaje wiele pracy i osiągnięcie wyznaczonych celów.

Głównym zadaniem szczepionki ma być:

  • Zahamowanie rozwoju choroby i odwrócenie jej dotychczasowych skutków już w momencie postawienia diagnozy (w zaawansowanych przypadkach choroby szczepionka okaże się niestety nieskuteczna).
  • Profilaktyka wśród osób przed 50. rokiem życia, u których dotychczas nie pojawiły się żadne objawy chorób degeneracyjnych mózgu.
  • W istocie głównym założeniem lekarstwa jest zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera we wczesnej fazie lub całkowite zapobieżenie wystąpieniu choroby.
  • Dzięki tej szczepionce moglibyśmy zapobiec występowaniu choroby Alzheimera u przyszłych pokoleń.

Przeczytaj koniecznie: Rytm snu ujawnia rozwój chorób degeneracyjnych

Na zakończenie

Niestety dla osób, w których choroba osiągnęła zaawansowane stadium, lekarstwo to nie znajdzie zastosowania. Skutki postępu choroby przez wiele lat są nieodwracalne i na razie nie ma nadziei na to, że nastąpi jakakolwiek zmiana w tym aspekcie.

To, co obecnie możemy zaoferować naszym bliskim zmagającym się z chorobą Alzheimera to troskliwa opieka, czułość, dbałość o ich godność oraz zapewnienie wsparcia najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.