Chora tarczyca i jej wpływ na organizm

Jak rozpoznać choroby tarczycy? Jak odbijają się one na jakości życia chorego? Dziś rozwiejemy Twoje wątpliwości i udzielimy niezbędnych informacji.
Chora tarczyca i jej wpływ na organizm
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że chora tarczyca może wpływać na nasz organizm na niemalże wszystkich poziomach. Popularnym objawem problemu jest między innymi niekontrolowany wzrost masy ciała.

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego usytuowany w przednio-dolnej części szyi tuż nad tchawicą. Odgrywa on bardzo ważna rolę w organizmie, jako że bierze udział w regulacji metabolizmu i gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Tarczyca odpowiedzialna jest za wydzielanie szeregu hormonów kontrolujących szybkość spalania kalorii oraz rytm bicia naszego serca. Oprócz tego wpływa na produkcję białek i reguluje wrażliwość organizmu na inne hormony. Chora tarczyca powoduje zaburzenia pracy całego organizmu.

Praca tego gruczołu może być zakłócona przez wiele czynników. A to w efekcie może powodować choroby tarczycy. Głównymi zaburzeniami funkcjonowania jest jej niedoczynność lub nadczynność.

W wielu wypadkach ma to znaczny wpływ na wygląd i funkcjonowanie całego ciała. Bardzo ważne jest zatem, aby dostosować odpowiednio styl życia do określonej dolegliwości.

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak choroby tarczycy wpływają na organizm i jak skutecznie poprawić jakość życia, gdy już wystąpią.

Chora tarczyca i jej wpływ na organizm

Niedoczynność tarczycy

Kobieta i jej chora tarczyca

Choroby tarczycy to przede wszystkim niedoczynność i nadczynność tego gruczołu.

Przy niedoczynności gruczoł ten nie produkuje wystarczającej ilości hormonów. W rezultacie metabolizm zostaje spowolniony, a chory zaczyna cierpieć na szereg dolegliwości, które skutecznie mogą obniżyć jakość życia.

Każdego pacjenta z niedoczynnością tarczycy należy traktować jako oddzielny przypadek. Dolegliwości i objawy mogą się bowiem znacznie od siebie różnić i zależą od poszczególnego organizmu. Wspólnymi charakterystycznymi objawami tej choroby tarczycy są:

 • zmęczenie lub osłabienie
 • niekontrolowany przyrost masy ciała lub otyłość
 • brak apetytu
 • zmiany i zaburzenia cyklu menstruacyjnego
 • spadek popędu seksualnego
 • uczucie zimna
 • zaparcia
 • bóle mięśni
 • obrzęk wokół oczu
 • łamliwe paznokcie
 • wypadanie włosów

Niedoczynność tarczycy najczęściej dotyka kobiety i oprócz wyżej wymienionych objawów może powodować suchość skóry, nietolerancję niskich temperatur, osłabienie pamięci, problemy z koncentracją…

W cięższych przypadkach powoduje pogorszenie funkcjonowania nerek, serca czy wątroby. Niezależnie od objawów i ich natężenia należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który wykona odpowiednie badania i wdroży leczenie.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy

Przyczyną tej choroby tarczycy jest nadmierne wydzielanie hormonów. W rezultacie dochodzi do przyspieszenia procesów metabolicznych.

Chociaż niektórym może się wydawać, że przyspieszony metabolizm to pozytywne zjawisko w wypadku, gdy mamy do czynienia z nadwagą lub kilkoma zbędnymi kilogramami. Jednakże w tym wypadku zaburzenia łaknienia mogą pociągnąć za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Podobnie jak w poprzednim przypadku to, jak choroba wpływa na organizm, zależy od indywidualnej charakterystyki i warunków fizycznych cierpiącego na nadczynność tarczycy. Symptomy mogą pojawiać się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Najpopularniejsze z nich to:

 • zmęczenie i uczucie wyczerpania
 • utrata masy ciała
 • nerwowość
 • szybkie bicie serca
 • wzmożona potliwość
 • uczucie gorąca
 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego
 • częste wypróżnianie
 • drgawki

W niektórych przypadkach chorobom tarczycy mogą towarzyszyć inne objawy takie jak gorączka, przyspieszona akcja serca i zmiany dotyczące funkcjonowania mózgu, między innymi dezorientacja, drgawki, niepokój, a nawet śpiączka.

Chora tarczyca a jakość życia

Bez względu na to, jaki typ zaburzeń dopadł twoją tarczycę, niezwłocznie powinnaś skonsultować się z lekarzem. Zleci ci on badania, postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Schorzenia te mogą w znaczny sposób obniżyć jakość życia chorego, a także osłabić jego samoocenę. Co więcej, mogą odbić się na kondycji i zdrowiu całego organizmu, a także skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie.

W przypadku niedoczynności tarczycy bardzo ważna jest całkowita zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych przyzwyczajeń. Te pozwolą ci lepiej kontrolować przebieg choroby, zwłaszcza nadmierne przybieranie na wadze. W tym wypadku, bez wątpienia, fundamentalną rolę odgrywa odpowiednia dieta.

Kobieta u lekarza

Tymczasem przy nadczynności tarczycy specjalna dieta powinna zostać ułożona przez dietetyka. W tym wypadku bowiem kontrolowane powinno być spożycie jodu, który jest substancją wykorzystywaną przez gruczoł do produkcji hormonów.

Specjaliści nie podają konkretnych wytycznych, które mogłyby uchronić przed występowaniem choroby tarczycy. Podkreślają jednak, że zdrowa, zrównoważona dieta, aktywność fizyczna, a także odpowiedni tryb życia są ważnym czynnikiem ograniczającym prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Jednak, gdy choroby tarczycy już wystąpią, należy pamiętać o regularnej kontroli lekarskiej, aby zminimalizować ryzyko rozstroju hormonalnego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.