Chlebek kokosowo-migdałowy - poznaj przepis!

Chlebek migdałowo- kokosowy to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego pieczywa. Upiecz go już jutro i rozkoszuj się jego smakiem.
Chlebek kokosowo-migdałowy - poznaj przepis!

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ten prosty i zdrowy przepis na chlebek kokosowo-migdałowy jest tak pyszny, że na pewno wykonasz go wielokrotnie. Możesz spożywać go bez dodatków, lub z dżemem, kremem orzechowym z kakao lub masłem orzechowym.  Może służyć jako produkt zastępczy dla przetworzonych chlebów w opakowaniach, tostów oraz niezdrowych przekąsek.

Czytaj dalej i poznaj jego właściwości!

Jak zrobić pyszny chlebek kokosowo-migdałowy?

Chleb to jeden z podstawowych pokarmów spożywanych codziennie na całym świecie. Istnieją jednak niezliczone wariacje i oryginalne przepisy, które mogą nadać mu wyjątkowy i ciekawy smak. W dzisiejszym artykule poznasz przepis na pyszny i zdrowy chlebek kokosowo-migdałowy.

Jego przygotowanie jest bardzo proste, a smak jest niepowtarzalny. Jest on odpowiedni dla osób ograniczających węglowodany – zawiera on więcej białka i tłuszczu niż tradycyjne pieczywo.

Chlebek kokosowo-migdałowy: odkryj właściwości jego składników

Zanim przedstawimy ci ten cudowny przepis, podamy kilka podstawowych informacji o głównych składnikach tego chleba kokosowo-migdałowego. Oprócz cieszenia się jego wspaniałym i bogatym smakiem i konsystencją, będziesz miał jeszcze więcej powodów, aby włączyć go do swojej diety.

Migdały

Migdały

Zarówno migdały, jak i orzech kokosowy są polecane przez dietetyków i lekarzy, ze względu na ich prozdrowotne właściwości dla układu sercowo-naczyniowego.

Właściwości orzechów kokosowych

Kokos to bardzo pożywny orzech tropikalny. Chociaż jest on dość kaloryczny i zawiera dużo tłuszczu (miąższ zawiera około 342 kalorii na 100 gram), ma on wiele zalet. Nie tylko miąższ i mleczko ale i woda kokosowa zawierają dużo cennych witamin i minerałów.

Nazwa palmy kokosowej w wielu starożytnych, lokalnych językach oznacza „drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”.

Pyszne orzechy kokosowe wyróżniają się właściwościami przeciwutleniającymi i zdolnością do regulowania ciśnienia krwi. Z drugiej strony jest również bogaty w błonnik, potas, fosfor, magnez, żelazo i witaminy, takie jak E, C i B.

Wspaniałe właściwości migdałów

Migdały to także orzechy, które są równie bogate w korzyści zdrowotne. Migdały są bardzo pożywne, a ich włączenie do diety może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca. Jakby tego było mało, pomagają również obniżyć poziom cholesterolu i poprawiają znacznie zdrowie twojej flory jelitowej.

Dodatkowo wzmacniają kości i zęby dzięki wysokiej zawartości fosforu.

Ponadto, dostarczają one niezbędnych składników odżywczych i witamin (tokoferolu). Są one korzystne dla zdrowia mózgu i układu nerwowego. Są także zdrowym źródłem energii, białka, minerałów i witamin.

Pyszny i zdrowy przepis na chlebek kokosowo-migdałowy

Chlebek migdałowy

Chociaż może się wydawać, że chleb ten jest słodki – jego smak zależy od ciebie oraz dodanych dodatków. Kokos i migdały mogą kojarzyć ci się z deserami, ale mogą być również spożywane na słono. Chlebek ten smakuje dobrze ze słodkimi i słonymi dodatkami. Sam w sobie nie zawiera cukru ani słodzików.

Chleb kokosowo-migdałowy to zdrowy przepis, który można zjeść na śniadanie lub jako przekąskę.

Składniki

  • 400 gramów mąki chlebowej pszennej,
  • 125 gramów mielonych migdałów (mąka migdałowa),
  • 15 gramów miażdżonych migdałów,
  • 100 gramów wiórków kokosowych,
  • 315 ml ciepłej wody (gorącej, ale nie wrzącej),
  • 30 gramów świeżych drożdży,
  • 25 ml oliwy z oliwek,
  • 7 gramów soli.

Przygotowanie

  • Najpierw rozpuść drożdże w ciepłej wodzie (do 37 C). Uwaga: nie może być ona zbyt gorąca, ponieważ drożdże się dezaktywują i ciasto nie wyrośnie prawidłowo. Dlatego upewnij się, że woda nie jest zbyt ciepła.
  • W dużej misce lub pojemniku wymieszaj mąkę (najlepiej dobrze przesianą) ze zmielonymi na mąkę migdałami i szczyptą soli. Jednym słowem, wymieszaj wszystkie sypkie składniki z wyjątkiem kokosa. Wszystko bardzo dokładnie przemieszaj.
  • Następnie stopniowo dodawaj wodę z drożdżami z poprzedniej mieszanki i bardzo dobrze ugniataj. Upewnij się, że wszystkie składniki są prawidłowo rozprowadzone w cieście oraz, że nie ma żadnych grudek.
  • Kontynuuj ugniatanie ciasta. Dodawaj stopniowo oliwę z oliwek, aż zostanie ona dobrze wchłonięta przez ciasto.
  • Dodaj wiórki startego kokosa, upewniając się, że jest on równomiernie rozprowadzony w cieście.
  • Następnie odstaw ciasto na około piętnaście minut w pojemniku pokrytym ściereczką lub folią w temperaturze pokojowej. Zobacz, jak ciasto rośnie – powinno urosnąć o 1/3 objętości.
  • Po wyrośnięciu ponownie zagnieć masę i nadaj jej kształt chleba.
  • Na koniec nasmaruj pojemnik lub formę do pieczenia oliwą i przełóż do niej przygotowany chlebek.
  • Następnie posyp wierzch plasterkami migdałów, aby udekorować powierzchnię pieczywa.
  • Wstaw chlebek do piekarnika i piecz go w temperaturze 180 ° C przez około czterdzieści minut. Uwaga, wstaw pieczywo do zimnego piekarnika tj. bez wcześniejszego podgrzewania.

 

Ciesz się chlebem kokosowo- migdałowym!

Ten chlebek podczas pieczenia wypełni twoją kuchnię wspaniałym zapachem świeżo upieczonego chleba, migdałów i kokosa. Ponadto dzięki swoim naturalnym składnikom, ciasto to charakteryzuje się delikatnym orzechowym smakiem.

Z tego powodu idealnie nadaje się do spożywania jako delikatne pieczywo na deser, lub do kawy. Ponadto możesz spożywać je z dżemem lub kremem orzechowym – według własnego uznania. Jest to prawdziwy rarytas, który jest nie tylko smaczny ale i zdrowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Farapti, Farapti & Sayogo, Savitri & Siregar, Parlindungan. (2013). “Effect of tender coconut water on systolic and diastolic blood pressure in prehypertensive women”. Health Science Journal of Indonesia. 4. 51-56.
  • Burns AM. Et Al. Nutr Res. (2016). “Diet quality improves for parents and children when almonds are incorporated into their daily diet: a randomized, crossover study”.
  • Kamil A., Chen CY. J Agric Food Chem. Antioxidants Research Laboratory, Jean Mayer USDA Human Nutrition Research Center on Aging , Tufts University, United States. (2012). “Health benefits of almonds beyond cholesterol reduction”
  • MA. Wien, JM. Sabaté. “Et Al. Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program.” International Journal of Obesity volume 27, pages1365–1372 (2003)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.