Jaki chleb można jeść podczas diety?
Chleb to produkt spożywczy znany na całym świecie. Jemy go jako dodatek do głównych dań lub jako bazę do pysznych kanapek.
Jako że chleb jest tak bardzo praktycznym produktem, osoby przechodzące na dietę miewają problem z wykluczeniem go z diety. Zawiera on jednak bardzo dużo węglowodanów, dlatego ten krok jest często zalecany przez dietetyków.
Zamiast jednak całkowicie rezygnować z chleba, możesz po prostu wybrać takie jego wersje, które są dużo mniej tuczące niż tradycyjne, białe pieczywo z pszennej mąki.
Dowiedz się jakie rodzaje chleba są wskazane dla osób będących na diecie odchudzającej.
Chleb – właściwości odżywcze i składniki
Choć chleb kojarzy się głównie z węglowodanami, to dostarcza on również wielu innych składników odżywczych. Dlatego też całkowite wykluczenie go z diety nie zawsze jest najlepszym pomysłem.
Głównymi składnikami chleba są mąka, woda, drożdże i sól. Pozostałe składniki zależą od rodzaju wypieku, a w sklepach można dostać cały wachlarz różnorodnego pieczywa.
Każdy z wymienionych wyżej elementów zawiera jakieś składniki odżywcze i witaminy, m.in. węglowodany, błonnik, witaminy B3 i E, wapń i żelazo.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca regularne spożywanie niewielkich ilości pieczywa ze względu na zawartość węglowodanów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.
Błonnik
Błonnik jest niezbędny dla zachowania zdrowia i prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii. Składnik ten wpływa dobroczynnie na układ trawienny i krwionośny, a zatem jego spożycie chroni przed wieloma zaburzeniami ze strony tych układów, m.in. przez podwyższonym poziomem cholesterolu.
Wiele osób będących na diecie stara się unikać chleba ponieważ jest on uważany za składnik tuczący.
Należy jednak pamiętać o tym, że liczy się ilość i jakość pieczywa, jakie włączamy do swojej diety. Poniżej dowiesz się, jakie jego rodzaje są najzdrowsze i najmniej kaloryczne.
Kromka pieczywa o wadze 30 gram zawiera około 80 kalorii. Ze względu na taki poziom kaloryczności, należy oczywiście ograniczyć spożycie pieczywa jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy.
Jeśli jednak będziesz jeść chleb od czasu do czasu, nie będzie obawy, że przytyjesz, ale twoje ciało będzie mogło skorzystać z dobroczynnych składników zawartych w pieczywie.
Ważne jest, aby tylko mniej niż połowa dziennego zapotrzebowania na węglowodany pochodziła z pieczywa, a pozostała część była dostarczana w innych postaciach.
Jeśli bilans kaloryczny będzie dodatni, dieta nie da żadnych efektów, dlatego należy zachować umiar w przypadku spożycia każdego produktu zawierającego dużą ilość kalorii, nie tylko w przypadku chleba.
Jaki rodzaj pieczywa jest najzdrowszy?
W sklepach spożywczych i piekarniach można obecnie dostać bardzo dużo różnych rodzajów chleba. Najbardziej powszechne jest białe pieczywo, ale nie znaczy to, że jest ono najzdrowszą opcją.
Jeśli chcesz zadbać o wyższy poziom błonnika w spożywanym pieczywie, a jednocześnie obniżyć ilość przyjmowanych kalorii, wybierz takie pieczywo, jak::
- Chleb z płatków owsianych. Jest to bardzo zdrowe i lekkostrawne pieczywo. Zawiera mnóstwo błonnika pomagającego obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Chleb z płatków owsianych ma również dużo mniej kalorii niż białe pieczywo.
- Chleb wieloziarnisty. Tego typu pieczywo dostarcza całej gamy witamin i minerałów. Jest doskonałym wyborem, jeśli jesteś na diecie ponieważ dzięki wysokiej zawartości błonnika daje uczucie sytości i ułatwia trawienie.
- Chleb pełnoziarnisty. W przeciwieństwie do białego pieczywa, chleb pełnoziarnisty jest zrobiony z nierafinowanej mąki. Jak wiemy, wszystkie produkty pełnoziarniste charakteryzują się niższą zawartością kalorii i są dużo zdrowsze dla organizmu.
- Chleb żytni. To zdecydowanie najzdrowszy rodzaj pieczywa. Żytni chleb dostarcza małej ilości kalorii i zawiera bardzo mało tłuszczu.
Najmniej korzystnym wyborem pod kątem zdrowotnym jest białe pieczywo. Zawiera ono zazwyczaj mnóstwo sztucznych dodatków i konserwantów.
Białe pieczywo, a szczególnie chleb tostowy, zawiera dużo tłuszczu, a jego wartość odżywcza jest na minimalnym poziomie, dlatego najlepiej jest go unikać i sięgnąć po jedną z wymienionych wyżej zdrowszych opcji.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hager, A. S., Wolter, A., Jacob, F., Zannini, E., & Arendt, E. K. (2012). Nutritional properties and ultra-structure of commercial gluten free flours from different botanical sources compared to wheat flours. Journal of Cereal Science, 56(2), 239–247. https://doi.org/10.1016/j.jcs.2012.06.005
- Scazzina, F., Siebenhandl-Ehn, S., & Pellegrini, N. (2013, April 14). The effect of dietary fibre on reducing the glycaemic index of bread. British Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1017/S0007114513000032
- Mariotti, M., Garofalo, C., Aquilanti, L., Osimani, A., Fongaro, L., Tavoletti, S., … Clementi, F. (2014). Barley flour exploitation in sourdough bread-making: A technological, nutritional and sensory evaluation. LWT – Food Science and Technology, 59(2P1), 973–980. https://doi.org/10.1016/j.lwt.2014.06.052