Cebula karmelizowana - jak przygotować ją bez cukru

Cebula to naturalny przysmak w każdej postaci: surowa w sałatkach czy gotowana w gulaszu. Jeszcze bardziej kuszącą propozycją jest cebula karmelizowana, zwłaszcza jeśli jest przyrządzona bez użycia cukru.
Cebula karmelizowana - jak przygotować ją bez cukru
Maria Patricia Pinero Corredor

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Maria Patricia Pinero Corredor.

Ostatnia aktualizacja: 06 grudnia, 2023

Przygotowanie karmelizowanej cebuli bez cukru jest możliwe, ponieważ produkt ten zawiera już własne węglowodany, które są uwalniane dzięki pewnym reakcjom zachodzącym podczas gotowania na wolnym ogniu. To świetna wiadomość, ponieważ cebula karmelizowana stanowi pyszną przystawkę, którą możemy zjeść bez wyrzutów sumienia! Jest ona niskokaloryczna, a do jej przygotowania używa się wyłącznie naturalnych produktów.

Cebula karmelizowana – luksusowy dodatek

Cebula to jeden z naturalnych produktów o największych prozdrowotnych właściwościach. Według różnych badań znajduje ona zastosowanie jako środek wykrztuśny, moczopędny, wspomagający trawienie oraz pomagający w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Ma ona również zastosowanie z estetycznego punktu widzenia, ponieważ jest bogata w minerały i używana do produkcji maseczek odżywiających skórę. Można z niej nawet zrobić szampon cebulowy.

Cebula to także niezastąpiony składnik w kuchni. Można ją jeść na surowo lub w sałatkach. Dodać do gulaszu, nadając mu tym samym niezrównany smak. Do najsmaczniejszych przystawek należą natomiast krążki cebulowe.

Krótko mówiąc, przepisy zawierające to warzywo są nieograniczone.

W szczególności karmelizowana cebula jest szczególnie popularną przystawką używaną jako dodatek do różnych potraw. Dobrze komponuje się z omletem, mięsem, serem, w hamburgerach, kanapkach, quiche, a nawet po prostu z kromką chleba!

Czy da się przygotować karmelizowaną cebulę bez cukru?

Odpowiedź na to częste pytanie nie może być bardziej stanowcza: oczywiście, że tak. I rzeczywiście należy wyjaśnić, że oryginalny przepis nie zawiera tego składnika.

Częstym błędem może być myślenie, że karmelizacja wymaga użycia cukru lub innego składnika słodzącego. Jednak słodki smak i charakterystyczny brązowy odcień tego preparatu uzyskano dzięki właściwościom samego warzywa.

W pierwszej chwili gotowania cebula traci dużo wody. W rezultacie staje się miękka i traci objętość. Ponadto zaczyna uwalniać swoje rozpoznawalne aromaty i smaki.

Następnie, gdy prawie nie ma już wody, temperatura wzrasta i rozpoczyna się karmelizacja i w większości przypadków reakcja Maillarda.

To ostatnie jest naturalnym procesem chemicznym. Występuje w produktach spożywczych zawierających węglowodany i białka, gdy są one poddawane działaniu ciepła. Zawdzięczamy temu brązową barwę oraz niektóre z najbardziej cenionych smaków i aromatów.

Następnie wystarczy poczekać, aż osiągniesz właściwy punkt gotowania i cieszyć się tą cebulą, która jest równie pyszna, jak łatwa w przygotowaniu. Uwaga, na pewno Ci się spodoba.

Oto prosty sposób na przygotowanie cebuli w takiej postaci:

Składniki

  • Oliwa z oliwek (najlepiej extra virgin): 6 do 7 łyżek stołowych
  • Pół szklanki wody
  • Szczypta sody oczyszczonej (opcjonalnie)
  • Płaska łyżeczka soli
  • 4 do 5 dużych cebul

Przybory

Podczas całego procesu potrzebne będą następujące przybory:

  • Duży nóż
  • Duża patelnia lub wok
  • Drewniana łyżka do mieszania
  • Wysterylizowany szklany pojemnik do przechowywania produktu finalnego
  • Deska do krojenia (najlepiej drewniana, nie plastikowa)
Cebula
Wybierz wysokiej jakości cebulę do wykonania przepisu.

Cebula karmelizowana – sposób przygotowania

Przygotowanie karmelizowanej cebuli bez cukru to prosty proces. Wymaga jednak pełnej uwagi na każdym etapie.

1. Wybór cebuli

Oczywiście musimy wybrać i kupić ładne cebule. Im większe i świeższe, tym lepiej. Ważne jest, aby upewnić się, że nie są obite i nie mają uszkodzonych części ani dziur. Ważne jest, aby zwracać uwagę na zapach, ponieważ zapach może ujawnić, czy nie zaczęły się psuć.

Istnieje kilka rodzajów cebuli: żółta, fioletowa, cebula francuska i dymka. Do przepisu, który zamierzamy przygotować, polecana jest biała cebula. To ważne, ponieważ zawiera ona najwięcej naturalnego cukru.

2. Dokładnie umyj

Będziemy używać przede wszystkim warstw wewnętrznych, ale zaleca się dokładne umycie całych cebuli. Szczególnie dlatego, że rosną w glebie i mogły mieć kontakt z różnymi chemikaliami.

3. Obierz i pokrój

Najpierw pokrój cebulę w poprzek, dzieląc na cztery duże porcje. Pierwsza warstwa lub dwie, tj. najbardziej zewnętrzne warstwy, należy usunąć. Następnie pokrój cebulę w paski julienne, uważając, aby nie były zbyt cienkie.

4. Rozgrzej olej i cebulę

Postaw patelnię lub wok na małym ogniu i wlej oliwę z oliwek. Gdy olej się rozgrzeje, dodaj posiekaną cebulę.

Upewnij się, że cebula jest równomiernie rozmieszczona, aby się nie posklejała. Następnie posyp solą. Utrzymuj niski płomień przez cały proces przygotowywania.

5. Karmelizacja

Na początku, gdy cebula zacznie tracić wodę, będzie przezroczysta. Ale gdy woda stopniowo odparowuje, zaczyna się karmelizacja, gdzie zmienia kolor z białego na złotobrązowy. Następnie uwalniane są cukry, nadające charakterystyczny smak i aromat tej receptury.

Proces zajmuje trochę czasu, około dwóch i pół godziny. Wymagana jest cierpliwość. Istnieją przepisy, których przygotowanie nie trwa tak długo. Przez pierwszą godzinę należy od czasu do czasu obracać paski julienne drewnianą łyżką. W ten sam sposób musisz upewnić się, że wszystkie są równomiernie ugotowane i zrumienione.

A w ostatniej godzinie procesowi należy poświęcić więcej uwagi, aby uniknąć przypalenia. Złoty odcień zmieni się w karmelowy, nieco ciemniejszy. Tekstura również się zmieni, dając uczucie miękkości. Oznacza to, że cebula karmelizowana bez cukru jest gotowa.

6. Przechowywanie

Odcedź nadmiar oleju. Gotowy produkt przechowuj w wysterylizowanym szklanym pojemniku, do spożycia w razie potrzeby. Bez problemu można je przechowywać nawet do tygodnia.

Karmelizowana cebula
Zastosowanie karmelizowanej cebuli jest wszechstronne. Możesz ją zastosować jako składnik wielu przepisów.

Kilka wskazówek i zaleceń

Oprócz powyższych wskazań istnieją sytuacje, na które należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania karmelizowanej cebuli bezcukrowej, aby zagwarantować odpowiednią jakość produktu. Wśród zaleceń, które należy wziąć pod uwagę, są następujące:

  • Jeśli zauważysz, że cebula wysycha, możesz dodać trochę wody.
  • Szczypta wodorowęglanu, dodana pod koniec procesu karmelizacji, wydłuża termin przydatności do spożycia.
  • Innym opcjonalnym składnikiem, który można dodać, jest ocet: łyżeczka może poprawić smak cebuli, nadając jej delikatny słodko-kwaśny akcent.
  • Niektórzy wolą dodać oregano lub inne przyprawy, takie jak czarny pieprz, aby uzyskać bardziej intensywny smak.
  • Cebula karmelizowana bez cukru znacznie zmniejsza swoją objętość. Zawsze przygotuj trochę więcej, niż myślisz, że będziesz potrzebować.
  • Kiedy nadejdzie czas podania, podgrzej ją trochę, a będzie smakowała tak, jakby była dopiero co przygotowana.

Cebula karmelizowana – bez cukru jeszcze lepsza!

Przygotowanie karmelizowanej cebuli nie jest skomplikowane, choć proces jest trochę długi. Trzeba uważnie obserwować cebulę, żeby się nie spaliła i żeby wyszła w sam raz.

Jest kilka dań, które smakują lepiej, jeśli dodamy do nich porcję bezcukrowej karmelizowanej cebuli. Najlepsze jest to, że możesz się nią cieszyć bez poczucia winy, ponieważ jest to stosunkowo niskokaloryczne jedzenie. W 100-gramowej porcji zawartych jest wyłącznie 187 kalorii. Dla porównania kawałek ciasta zawiera ich ponad 300.

Kolejną zaletą jest wykorzystanie naturalnych składników bez dodatku cukru. Jest to świetne rozwiązanie dla osób stosujących diety (w tym diety ketonowe), a także dla osób z cukrzycą.

W związku z tym istnieją badania, które wykazały, że cebula ma działanie hipoglikemiczne. W tym sensie uważa się, że może być stosowana jako suplement diety w leczeniu cukrzycy typu 1 lub typu 2. Z tych powodów proponuje się obecnie wprowadzenie bezcukrowej karmelizowanej cebuli jako zdrowej przekąski.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.