Camu camu: co to jest, korzyści i jak z niego korzystać

Camu camu może być spożywane regularnie, aby poprawić poziom witaminy C. Chociaż owoce te są trudne do znalezienia, są coraz częściej dostępne w formie sproszkowanej.
Camu camu: co to jest, korzyści i jak z niego korzystać

Ostatnia aktualizacja: 03 kwietnia, 2023

Camu camu (Myrciaria dubia) to typowy owoc z regionu Amazonii, który ma wysoką zawartość witaminy C i jest jednym z owoców o najwyższym stężeniu tego składnika odżywczego. Występuje głównie w południowych krajach kontynentu amerykańskiego i ma doskonałe właściwości organoleptyczne.

Należy pamiętać, że na różnych kontynentach można znaleźć różne rodzaje owoców. Dzięki postępowi logistycznemu można je teraz kupić niemal w każdym miejscu na świecie.

Oczywiście, aby cieszyć się autentycznym smakiem, zawsze najlepiej jest próbować ich w kraju, z którego pochodzą. W przeciwnym razie możemy korzystać z dobrodziejstw, które dają nam ich mrożone wersje.

Wartość odżywcza camu camu

Z żywieniowego punktu widzenia camu camu jest owocem bardzo niskoenergetycznym. Dostarcza tylko 24 kalorii na 100 gramów miąższu, ponieważ większość składu stanowi woda.

Jeśli chodzi o makroskładniki odżywcze, dominują cukry proste, które stanowią 4 gramy na 100 gramów owoców. Mimo to, dzięki zawartości błonnika, nie nastąpi nadmierny wzrost poziomu glukozy we krwi.

Jednak najlepsze wyniki odkryjemy, gdy przeanalizujemy mikroelementy. W 100 gramach camu camu możemy znaleźć dużą ilość wapnia, fosforu i witaminy C. Co ciekawe, dzienne zapotrzebowanie na tę substancję pokrywa więcej niż 20 gramów owocu.

Owoc stanowi również bogate źródło przeciwutleniaczy w postaci polifenoli. Mowa o związkach, które mogą neutralizować powstawanie wolnych rodników, generując korzyści zdrowotne.

Przede wszystkim wyróżniają się antocyjany, które są również charakterystyczne dla jagód, jeżyn i bakłażanów. Wykazano, że związki te zmniejszają częstość występowania patologii neurodegeneracyjnych.

Zawierają również garbniki, związki przeciwzapalne również typowe dla winogron. Skutecznie chronią one przed zmianami w układzie sercowo-naczyniowym, o czym świadczą badania opublikowane w czasopiśmie Mini Reviews in Medicinal Chemistry.

Borówki amerykańskie
Borówki amerykańskie są bogate w antocyjany. Intensywny fioletowy kolor zdradza bogactwo zawartych w nich przeciwutleniaczy.

Korzyści z jedzenia camu camu

Przede wszystkim należy zauważyć, że ze względu na wysoką zawartość witaminy C, camu camu to owoc wskazany dla układu odpornościowego.

Witamina ta stymuluje wrodzone i adaptacyjne linie obronne, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Nutrients. Dzięki niej organizm staje się mniej podatny na infekcje wirusowe. Witamina C jest również niezbędna do zwiększenia wchłaniania żelaza, minerału, który nie jest łatwo dostępny i którego niedobór prowadzi do anemii.

Przeciwutleniacze pomagają opóźnić proces starzenia i rozwój wielu powiązanych patologii. W tym celu warto zadbać o obecność w codziennej diecie warzyw i owoców. Zwłaszcza egzotycznych, takich, które mogą dostarczyć wielu polifenoli.

Należy również wspomnieć o zaletach błonnika. Nie tylko zmniejsza on zaparcia, ale także działa jako substrat energetyczny dla bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym. Dzięki niemu poprawia się gęstość mikrobiomu, co jest kluczem do optymalizacji trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

Wpływ na otyłość

Pod tym względem niektóre badania, chociaż przeprowadzono je na zwierzętach, wydają się obiecujące. Wygląda na to, że camu camu ma zdolność pozytywnego modyfikowania mikroflory.

Zmiana ta zwiększa wydatek energetyczny organizmu i zmniejsza gromadzenie się lipidów w narządach wewnętrznych. Obie funkcje są niezbędne w planie odchudzania.

Jednak wyniki są wstępne i muszą zostać potwierdzone w badaniach na ludziach. W tej chwili camu camu samo w sobie nie może być uważane za owoc odchudzający.

Jednak w drugorzędny sposób badacze potwierdzają, że owoc ten może zmniejszać obecność złożonych patologii związanych z otyłością. Służyłoby temu przede wszystkim odpowiednie stężenie przeciwutleniaczy.

Jak je przygotować?

Camu camu można jeść świeże lub pić w postaci soku. Prostym sposobem przygotowania jest rozpuszczenie 50 gramów miąższu w litrze wody, a następnie zmieszanie wszystkiego razem.

Możliwe jest również znalezienie go w postaci proszku lub tabletek. Ta prezentacja ułatwia włączenie go do różnych koktajli.

Proszek camu camu.
Camu camu jest bardziej rozpowszechnione w proszku, niż w postaci świeżych owoców.

Jedno z najlepszych źródeł witaminy C

Camu camu to jedno z najlepszych źródeł witaminy C, które możesz włączyć do swojej diety. Nie jest powszechne we wszystkich krajach, ale dzięki technologii jest coraz częściej sprzedawane i coraz łatwiej dostępne.

Zawsze możesz skorzystać z mrożonych lub sproszkowanych wersji, które zachowują wiele korzyści. Jest to jednak bardziej skoncentrowana opcja, więc uważaj, aby nie przesadzić z ilością.

Więc jeśli chcesz zwiększyć spożycie witaminy C w swojej diecie, nie wahaj się zastosować camu camu w formacie, który jest dla Ciebie najlepszy. Można go również znaleźć pod innymi nazwami, takimi jak carnu carnu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anhê, Fernando F., et al. “Treatment with camu camu (Myrciaria dubia) prevents obesity by altering the gut microbiota and increasing energy expenditure in diet-induced obese mice.” Gut 68.3 (2019): 453-464.
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211
  • Donado-Pestana, C. M., Moura, M. H. C., de Araujo, R. L., de Lima Santiago, G., de Moraes Barros, H. R., & Genovese, M. I. (2018). Polyphenols from Brazilian native Myrtaceae fruits and their potential health benefits against obesity and its associated complications. Current opinion in food science19, 42-49.
  • Koleckar V, Kubikova K, Rehakova Z, et al. Condensed and hydrolysable tannins as antioxidants influencing the health. Mini Rev Med Chem. 2008;8(5):436-447. doi:10.2174/138955708784223486
  • Langley, Paul C., et al. “Antioxidant and associated capacities of Camu camu (Myrciaria dubia): a systematic review.” The journal of alternative and complementary medicine 21.1 (2015): 8-14.
  • Suresh S, Begum RF, Singh S A, V C. Anthocyanin as a therapeutic in Alzheimer’s disease: A systematic review of preclinical evidences. Ageing Res Rev. 2022;76:101595. doi:10.1016/j.arr.2022.101595

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.