Buty z juty - o czym należy pamiętać przy czyszczeniu?
Aby buty z juty wyglądały nienagannie i aby przedłużyć ich żywotność, trzeba wiedzieć, jak je czyścić. Ten rodzaj butów jest ponadczasowy ze względu na swoją wszechstronność i wygodę. Buty z juty możesz nosić, kiedy tylko chcesz, ale szczególnie podczas upałów.
Ponieważ juta jest szczególnym rodzajem materiału, wymaga skrupulatnej i ręcznej konserwacji. Produkty i narzędzia potrzebne do jego czyszczenia muszą być odpowiednie ze względu na jego delikatność. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat?
Buty z juty
Juta to włókno roślinne, które zapewnia dobre wykończenie i jakość w różnych produktach. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa opisuje ten materiał jako miękki i błyszczący. Juta osiąga długość do 4 metrów i średnicę od 17 do 20 mikronów. Głównymi związkami, które się na nią składają, są celuloza i lignina.
Ponieważ materiał pozyskuje się z rośliny, juta jest przyjazna dla środowiska. Magazyn Informador Técnico recenzuje, że włókna roślinne stanowią alternatywę dla zastosowań przemysłowych ze względu na niski koszt, lekkość i odnawialny charakter.
Podkreślają również wyższość juty jako wzmocnienia innych elementów, co czyni ją ważnym materiałem w branży obuwniczej i galanterii skórzanej. Niektórzy nazywają to „złotym włóknem” i porównują do trawy esparto.
Jednym z wielu zastosowań jest produkcja podeszew do sandałów i butów, które, z obcasami lub bez nich, zapewniają miękki bieżnik, a jednocześnie wyglądają modnie.
Powody, dla których warto wybrać obuwie jutowe
Chodaki z juty, sandały lub buty są idealne na upalne dni, ponieważ pomagają skórze utrzymywać odpowiednią potliwość, chłodzić ją i minimalizować ryzyko podrażnień.
Z artykułu opublikowanego przez Footwear Magazine wynika, że biorąc pod uwagę stan zdrowia, kondycję fizyczną oraz aktualne trendy, zapotrzebowanie na wygodne buty wzrosło. Oprócz tych założeń juta jest bardzo popularna, a jej uprawa i użyteczność mają następujące zalety:
- Rośnie szybko.
- Jest to wytrzymałe włókno.
- Juta podlega recyklingowi i jest całkowicie biodegradowalna.
- Do wzrostu potrzebuje tylko wody deszczowej.
- Nie wymaga wielu chemikaliów, nawozów ani pestycydów.
- Juta działa jako izolator i utrzymuje wilgotność na umiarkowanym poziomie.
- Roślina zużywa tony dwutlenku węgla i uwalnia tlen.
Przeczytaj również: Jak czyścić buty z zamszu – kilka wskazówek
Wskazówki dotyczące pielęgnacji i czyszczenia butów z juty
W ciągu ostatnich kilku lat podeszwy ze „złotego włókna” stały się bardziej powszechne, być może ze względu na połączenie prostoty i elegancji oraz fakt, że te można je nosić do lekkich sukienek lub do dżinsów. Tak czy inaczej, ważne jest, aby wiedzieć, jak czyścić buty z juty.
Proces podzielony jest na dwie części. Pierwsza to czyszczenie górnej części buta. Jeśli jest to skóra, dobrym pomysłem jest zastosowanie środka do czyszczenia skóry. Możesz to zrobić za pomocą ściereczki z mikrofibry, delikatnie pocierając, nie mocząc przy tym skóry.
W przypadku płóciennych cholewek najlepsza jest jedna łyżka łagodnego detergentu rozpuszczonego w 2 szklankach wody. Bawełnianą szmatką przetrzyj tkaninę, a następnie drugą szmatką zwilżoną tylko wodą, aby usunąć mydło.
Drugi etap to czyszczenie nici jutowych i pielęgnacja obuwia. Możesz to zrobić, korzystając z poniższych porad.
1. Strząśnij kurz
Przeprowadź szczotkę z miękkiego włosia wzdłuż podeszwy lub pięty w tym samym kierunku, aby nie uszkodzić splotów. Ściereczka bawełniana usuwa również brud nagromadzony na tkaninie. Tkanina musi być sucha.
2. Delikatnie umyj mydłem i wodą
Po usunięciu kurzu przystąp do prania. Aby to zrobić, użyj tej samej mieszaniny środka do czyszczenia płótna lub ciekłego amoniaku z wodą. Te formuły są skuteczne, ponieważ usuwają plamy na plecionce. Jeśli wybierzesz amoniak, proporcje wynoszą 20% substancji chemicznej i 80% ciepłej wody.
- Technika polega na zwilżeniu szczoteczki do zębów i „rozczesaniu” juty, uważając, aby nie poluzować pasm.
3. Zapobiegaj zamoczeniu butów
Jako materiał, który zatrzymuje wilgoć podczas czyszczenia, dobrze jest umieścić wewnątrz buta zwitek papieru kuchennego lub ręcznik. Zaleca się wchłonięcie nadmiaru wilgoci. Po zakończeniu prania wytrzyj buty czystą, suchą szmatką i wyszczotkuj suchym włosiem.
4. Suszenie
Jeśli Twoje buty zmokną, umieść je na słońcu, aby wróciły do pierwotnego kształtu. Nie zanurzaj ich w chemikaliach ani nie używaj suszarek elektrycznych, ponieważ ryzykujesz ich uszkodzenie.
5. Unikaj pralki!
Najgorszym wrogiem czyszczenia butów z juty jest pralka. Jeśli wypierzesz je w pralce, ulegną uszkodzeniu, a włókno ulegnie rozkładowi. Na pewno w ten sposób zniszczysz buty. Dlatego proces czyszczenia z konieczności należy wykonywać ręcznie.
6. Uważaj na substancje żrące
Chlor, wybielacz i odplamiacze zawierające aktywny tlen są przeciwwskazane w tego rodzaju butach, ponieważ odbarwiają i niszczą zarówno płótno, jak i włókna juty.
Wyeliminuj nieprzyjemny zapach z butów z juty
Jak każdy inny rodzaj obuwia, buty jutowe mogą nabierać nieprzyjemnych zapachów, bakterii i martwej skóry na podeszwach stóp. Ponadto niedopuszczenie do ich całkowitego wyschnięcia zwiększa ryzyko, że złapią nieprzyjemny zapach.
W takim przypadku sugeruje się włożenie do buta łyżeczki sody oczyszczonej, szczególnie w przedniej części buta. Substancja ta spełni swoje zadanie przez noc, aby rano można ją było usunąć półwilgotną ściereczką, co pomoże usunąć nieprzyjemny zapach. Dzięki tym wskazówkom możesz teraz optymalnie wyczyścić jutę i przedłużyć jej trwałość!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- El esparto (Stipa tenacissima). Museo virtual de la ciencia. España. https://museovirtual.csic.es/profesores/tecnologias/webesparto/esp_1.htm
- Estudio sobre las características del consumidor de calzado en la era poscovid. Revista del Calzado. España; 2021. http://revistadelcalzado.com/estudio-consumidor-calzado-poscovid/
- Fibras del futuro. Organización de las Naciones Unidas para la Alimentación y la Agricultura. https://www.fao.org/economic/futurefibres/fibres/jute/es/
- Giraldo Vásquez D, Peláez Arroyave G, Velásquez Restrepo S. Uso de fibras vegetales en materiales compuestos de matriz polimérica: una revisión con miras a su aplicación en el diseño de nuevos productos. Informador Técnico. Vol. 80. Núm. 1. p. 77. Colombia; 2016. https://www.mendeley.com/catalogue/9a84b475-03e4-3273-8ec3-b8ab7a72b777/?utm_source=desktop&utm_medium=1.19.4&utm_campaign=open_catalog&userDocumentId=%7B89cec15e-1761-4eb8-a8db-1c975600b19a%7D
- Maceda A, Peña Valdivia C, Soto Hernández M, Terrazas T, Trejo C. Lignina: composición, síntesis y evolución. Madera y bosques. Vol. 27. Núm. 2. México; 2021. https://myb.ojs.inecol.mx/index.php/myb/article/view/2137
- Sanz Tejedor A. Tecnología de la celulosa. La industria papelera. Química Orgánica Industrial. https://www.eii.uva.es/organica/qoi/tema-03.php