Brzydki zapach z ust: cechy i przyczyny halitozy
Brzydki zapach z ust, nazywany również halitozą, wywołuje zazwyczaj niewłaściwa higiena jamy ustnej. Oto kilka istotnych odpowiedzi, które pomogą Ci się uchronić przed wystąpieniem tego problemu.
Niewiele sytuacji jest tak niekomfortowych i szokujących jak zaobserwowanie halitozy u siebie samego lub u kogoś w pobliżu.
Właśnie dlatego należy poznać jej przyczyny. Brzydki zapach z ust może wywierać znaczący wpływ na związki międzyludzkie, na nawet na poczucie własnej wartości danej osoby.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się co wywołuje taki brzydki zapach z ust i jak możesz się go pozbyć.
Brzydki zapach z ust: kilka podstawowych informacji na temat halitozy
Przyczyny występowania halitozy wiążą się zazwyczaj ze stanem jamy ustnej. W badaniach opublikowanych przez Medifam zauważono, że 90% przypadków halitozy wiąże się właśnie z tą częścią ciała. W wielu z tych przypadków problem wiąże się z odkładaniem się płytki bakteryjnej na języku.
Zgodnie z publikacją Mayo Clinic, inne przypadki wiążą się z próchnicą, problemami z przyzębiem, paleniem, jedzeniem i innymi schorzeniami jamy ustnej, nosa lub gardła.
W tym drugim przypadku przyczyną halitozy mogą być niektóre choroby ogólnoustrojowe. Zazwyczaj są to choroby układu oddechowego, pokarmowego, wątroby i nerek. Poza tym znaczącą rolę może odgrywać również przyjmowanie określonych leków lub dane warunki organiczne.
W rzeczywistości halitoza nie zawsze jest wykrywana przez osobę, która na nią cierpi, jednak zazwyczaj jest zauważana przez jej otoczenie. Nie jest to typowy problem zdrowotny, ale może wywoływać trudności natury społecznej.
Właśnie dlatego, aby właściwie leczyć brzydki zapach z ust, należy odkryć jego przyczynę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.
Brzydki zapach z ust i jego przyczyny
Zanim przyjrzymy się bliżej przyczynom brzydkiego oddechu, należy zauważyć, że naukowcy uznali za główną przyczynę halitozy działanie bakterii. Przynajmniej tak stwierdzono w publikacji British Medical Journal z 2006 r.
Bakterie w jamie ustnej zasiedlają miejsca, do których dostają się niewielkie ilości tlenu, na przykład obszar za językiem. Takie bakterie żywią się resztkami jedzenia, które pozostają w jamie ustnej, jak również martwymi komórkami i cząsteczkami śliny.
Co więcej, aktywność tych mikroorganizmów wytwarza gazy, które wydychamy podczas oddychania. Wszystkie z nich to lotne związki siarkoorganiczne (VSC), co oznacza, że wydzielają dość silny zapach.
Amerykański Związek Dentystów uważa, że aby pozbyć się takich zapachów, należy zadbać o właściwą higienę jamy ustnej. Zaliczamy do niej mycie zębów oraz języka i najbardziej skrytych zakamarków jamy ustnej. Skoro już to podkreśliliśmy, przyjrzyjmy się głównym przyczynom brzydkiego zapachu z ust.
Kilka przyczyn halitozy: brudne zęby i zainfekowane dziąsła
Większość osób myje swoje zęby w sposób powierzchowny. Dlatego też należy nauczyć się właściwej higieny jamy ustnej, włączając do niej higienę języka oraz oddalonych obszarów.
Nie trzeba szczotkować zębów bardzo mocno. Należy robić to raczej ostrożniej i często. Wszystko dlatego, że do infekcji dziąseł dochodzi, gdy nie używasz nitki dentystycznej podczas czyszczenia. Musisz się nią wspomagać, aby usunąć wszelkie pozostałości jedzenia, które mogły pozostać niezauważone.
Zaleca się również chodzić na wizyty kontrolne do dentysty co najmniej dwa razy w roku.
Nalot na języku
Czasami język jest pokryty białawym lub żółtawym nalotem. Teza zaprezentowana na Universidad de las Americas sugeruje, że pojawia się on z powodu gromadzenia się bakterii lub resztek pożywienia w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Czasami stanowi również objaw chorób układu pokarmowego.
Aby nie dopuścić do wystąpienia tego lub innych problemów, musisz czyścić delikatnie język używając szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, starając się wyczyścić całą jego powierzchnię. Warto czyścić go tak dokładnie jak tylko możesz, ale nie zagłębiaj się za bardzo, bo możesz sprowokować odruch wymiotny.
Suchość w ustach
Ślina jest niezbędna do usuwania bakterii pokrywających zęby, dziąsła oraz język. Jednak czasami niektóre okoliczności prowadzą do wystąpienia zespołu suchej jamy ustnej, tworząc środowisko, w którym namnażają się bakterie i prowadząc do pojawienia się brzydkiego zapachu z ust.
Usta wysychają, gdy nie jesz regularnie i Twój brzuch pozostaje zbyt długo pusty. Właśnie dlatego musisz jeść często i zadbać o spożywanie przekąsek pomiędzy posiłkami, jeśli tego potrzebujesz.
Poza tym do zmniejszenia produkcji śliny może również prowadzić stres i niepokój, co wykazało badanie opublikowane niedawno w magazynie dentystycznym.
Dowiedz się również: Nieprzyjemny oddech? Pozbądź się go raz na zawsze!
Płyny do płukania jamy ustnej
Istnieje szeroko rozpowszechniony mit mówiący, że częste używanie płynu do płukania jamy ustnej może uchronić przed wystąpieniem brzydkiego zapachu z jamy ustnej. Jednak nie jest to prawda.
Chociaż płukanie jamy ustnej rzeczywiście pozostawia po sobie zapachowy posmak w ustach tuż po użyciu płynu, to jego nadmiar może podrażnić Twoje błony śluzowe. Dlatego też najlepiej jest używać go w umiarkowanych ilościach.
Jeśli zależy Ci na uczuciu świeżości, wypłucz usta wodą z kilkoma kroplami olejku miętowego. Badania opublikowane w Revista Odontológica Mexicana wykazały, że płukanki z innymi olejkami eterycznymi również mają korzystne działanie.
Dowiedz się również: Guma do żucia: czy chroni przed brzydkim oddechem?
Brzydki zapach z ust i inne przyczyny, których należy unikać
Jak zauważyliśmy wcześniej, brzydki zapach z ust może wywoływać wiele czynników. Jeden z nich to palenie, co potwierdzają liczne badania, takie jak to opublikowane w Open Access Macedonian Journal of Medical Sciences.
Pośród innych czynników znajdziemy także używanie określonych leków oraz infekcje jamy ustnej, nosa lub gardła. W każdym z takich przypadków należy skonsultować się z lekarzem, który może zdiagnozować problem. Specjalista powinien być w stanie dobrać sposób leczenia, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Porter S R, Scully C. Oral malodour (halitosis) BMJ 2006; 333 :632 https://www.bmj.com/content/333/7569/632.short
- Gholami, N., Hosseini Sabzvari, B., Razzaghi, A., & Salah, S. (2017). Effect of stress, anxiety and depression on unstimulated salivary flow rate and xerostomia. Journal of dental research, dental clinics, dental prospects, 11(4), 247–252. https://doi.org/10.15171/joddd.2017.043
- García Román, Vanessa. 2017. Presencia de lengua saburral después de una profilaxis dental en pacientes de la Clínica de la Universidad de las Américas. Universidad de las Américas. http://dspace.udla.edu.ec/jspui/bitstream/33000/7211/1/UDLA-TOD-2017-62.pdf
- Nazir, M. A., Al-Ansari, A., Abbasi, N., & Almas, K. (2019). Global Prevalence of Tobacco Use in Adolescents and Its Adverse Oral Health Consequences. Open access Macedonian journal of medical sciences, 7(21), 3659–3666. https://doi.org/10.3889/oamjms.2019.542
- Jacinto ALF, Hernández GJC, Jiménez FMD, et al. Determinación a corto plazo de la efectividad y sustentabilidad de tres enjuagues bucales comerciales ante la halitosis. Rev Odont Mex. 2011;15(4):219-223.
- Halitosis. Asociación Dental Americana. https://www.mouthhealthy.org/es-MX/az-topics/h/Halitosis
- Mal aliento. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922