Bromazepam – stosowanie i właściwe dawkowanie

Bromazepam podawany w małych dawkach łagodzi napięcie psychiczne, niepokój i nerwowość. Jednak w wyższych dawkach działa uspokajająco i rozluźniająco na mięśnie. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o stosowaniu i prawidłowym dawkowaniu bromazepamu.
Bromazepam – stosowanie i właściwe dawkowanie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

W dzisiejszym artykule chcemy porozmawiać o tym, czym jest bromazepam, jak się go stosuje i dawkuje. Lek ten należy do grupy leków zwanych benzodiazepinami. Ta grupa leków zmniejsza pobudzenie neuronów i ma działanie przeciwpadaczkowe, przeciwlękowe, nasenne i zwiotczające mięśnie.

W ten sposób bromazepam w małych dawkach łagodzi napięcie psychiczne, niepokój i nerwowość. Jednak w wyższych dawkach działa uspokajająco i rozluźniająco na mięśnie.

Lekarze przepisują ten lek osobom, które wykazują objawy lęku, napięcia, depresji, nerwowości, pobudzenia i mają trudności ze snem. Niektórzy pacjenci z lękiem lub nerwowością mogą również mieć problemy z tętnem, oddychaniem lub trawieniem. Bromazepam może również pomóc złagodzić te objawy.

W większości przypadków pacjenci wymagają jedynie krótkotrwałego leczenia. Zwykle nie powinno ono przekraczać 8 do 12 tygodni, wliczając czas niezbędny do stopniowego odstawiania leczenia.

Rozwój uzależnienia od bromazepamu

Oprócz natychmiastowego działania benzodiazepin, w średnim i długim okresie stosowania bromazepam może powodować uzależnienie.

Bromazepam a mózg

Ryzyko wynika z jego zdolności do indukowania enzymów w wątrobie, co tworzy tolerancję. Dlatego, aby osiągnąć ten sam efekt, konieczne jest stopniowe zwiększanie dawki. Jeśli jednak nastąpi przerwanie podawania tego leku, pojawia się zespół odstawienia.

Jak zażywać bromazepam?

Lek ten jest dostępny w postaci kapsułek do przyjmowania doustnego. W zależności od charakteru choroby oraz wieku i wagi, lekarz poda odpowiednią dawkę bromazepamu.

Środki ostrożności przed przyjęciem bromazepamu

  • Nie należy przyjmować bromazepamu, jeśli jesteś uczulony na niego lub ogólnie na grupę benzodiazepin. Jednocześnie nie powinieneś go przyjmować, jeśli jesteś uzależniony od alkoholu lub narkotyków.
  • Podczas leczenia bromazepamem należy unikać napojów alkoholowych. Działanie alkoholu może nasilać działanie uspokajające.
  • Jeśli jesteś w ciąży lub możesz być w ciąży, lekarz powinien o tym wiedzieć, aby mógł ocenić, czy stosowanie bromazepamu jest odpowiednie. Ponadto, oceni to również w przypadku karmienia piersią.
  • W przypadku pacjentów powyżej 65 roku życia lekarz dostosuje również dawkę bromazepamu.
  • W tym samym czasie lekarz oceni dawkę i zasadność leczenia bromazepamem, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby lub nerek, trudności w oddychaniu lub osłabienie mięśni.

Jaka jest odpowiednia dawka?

Ważne jest, aby zacząć od najmniejszej dawki bromazepamu. Większość pacjentów nie potrzebuje więcej niż trzech kapsułek 1,5 mg dziennie, rozłożonych na dwie lub trzy dawki.

Dawkowanie leków

Pacjenci powinni przyjmować kapsułki bromazepamu przed lub w trakcie posiłku. Ponadto należy je połykać w całości, bez przeżuwania, popijając niewielką ilością wody. W większości przypadków kuracja nie powinna przekraczać 8 do 12 tygodni. Okres ten obejmuje również czas potrzebny na stopniowe odstawianie leku.

Aby uniknąć objawów odstawienia, nie należy nagle przerywać stosowania bromazepamu. Jest to szczególnie ważne, jeśli zażywasz ten lek przez długi czas.

Jakie niekorzystne skutki może wywołać bromazepam?

Większość pacjentów dobrze toleruje ten lek. Jednak na początku leczenia u pacjentów mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Splątanie i senność,
  • Ból głowy, zawroty głowy i zmniejszona czujność,
  • Ataksja, brak koordynacji i podwójne widzenie,
  • Nudności, wymioty, osłabienie mięśni, zmęczenie.

Objawy te zwykle ustępują w miarę kontynuacji leczenia. Jednak bromazepam może również wywołać inne niepożądane skutki:

  • Zaburzenia układu odpornościowego.
  • Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja.
  • Drażliwość.
  • Agresja.
  • Ataki gniewu.
  • Koszmary.
  • Halucynacje.

Mogą również wystąpić zaburzenia serca, takie jak niewydolność i zawał serca. Ponadto pacjenci mogą cierpieć na zaburzenia równowagi, a co za tym idzie – upadki i złamania. W tym sensie w grupie większego ryzyka są starsi pacjenci i pacjenci przyjmujący jednocześnie inne środki uspokajające.

Stosowanie benzodiazepin, jak widzimy, może rozwinąć fizyczne uzależnienie, nawet w dawkach terapeutycznych. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy pacjenci przyjmują lek nieprzerwanie przez długi czas.

Możesz być zainteresowany: Różne choroby serca i ich objawy

Wniosek

Bromazepam jest benzodiazepiną. Ten rodzaj leku wykazał swoją skuteczność i bezpieczeństwo w krótkim okresie stosowania, od 8 do 12 tygodni, w ciężkich zaburzeniach lękowych i intensywnej bezsenności.

Chociaż istnieją badania, które nie uzasadniają jego długotrwałego stosowania, obecnie jest on nadal przepisywany na dłuższe okresy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Davies, J. A. (2011). Bromazepam. In xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference. https://doi.org/10.1016/B978-008055232-3.61346-7

  • Fontaine, R., Mercier, P., Beaudry, P., Annable, L., & Chouinard, G. (1986). Bromazepam and lorazepam in generalized anxiety: a placebo‐controlled study with measurement of drug plasma concentrations. Acta Psychiatrica Scandinavica. https://doi.org/10.1111/j.1600-0447.1986.tb06268.x

  • Gongora, M., Peressuti, C., Velasques, B., Bittencourt, J., Teixeira, S., Arias-Carrión, O., … Ribeiro, P. (2015). Absolute Theta Power in the Frontal Cortex During a Visuomotor Task: The Effect of Bromazepam on Attention. Clinical EEG and Neuroscience. https://doi.org/10.1177/1550059414535576


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.