Brokuły - Najlepsze przepisy z ich udziałem

Mimo, że zazwyczaj jemy tylko główki brokułów, ich liście i łodygi to także bogate źródło substancji odżywczych, którego nie powinniśmy ignorować.
Brokuły - Najlepsze przepisy z ich udziałem
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Brokuły to znane na całym świecie warzywa o działaniu przeciwzapalnym i całej masie korzyści dla Twojego organizmu. Uważa się, że mają one właściwości przeciwnowotworowe, neutralizują także kwasowość w ciele, co poprawia jego wydolność.

Brokuły to niezwykłe warzywa – doskonałe źródło substancji odżywczych, witamin C i E, beta-karotenu, flawonoidów, związków siarki, błonnika, a także cennej dla oczu luteiny.

Co więcej, brokuł to warzywo niskokaloryczne, doskonałe jeśli chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej wykorzystać je w kuchni? Przeczytaj ten artykuł.

Brokuły – które części należy jeść?

Najczęściej jemy tylko główki brokuła, wyrzucając łodygi i liście do śmieci. Części te to jednak równie bogate źródło substancji odżywczych, których nie powinniśmy ignorować. Jak się okazuje, łodygi brokułów zawierają nawet więcej błonnika niż ich główki.

Przekrojone brokuły z łodygą

Co więcej, liście to z kolei potężna dawka beta-karotenu, większa nawet niż w pozostałych dwóch częściach tego warzywa.

Jak jeść łodygi?

Łodygi brokuła są lekko słodkawe, ale naprawdę pyszne. Możesz obrać je ze skóry i pokroić, a następnie ugotować. Łodygi należy gotować jednak wcześniej niż główki, gdyż potrzebują one zazwyczaj więcej czasu, by stały się miękkie.

Jak wykorzystać liście?

Liście brokułów także możemy wykorzystać w kuchni, gdyż ta część warzywa jest równie bogata w substancje odżywcze i witaminy.

Zawierają duże ilości beta-karotenu, ważnego przeciwutleniacza, który zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór piersi czy degeneracji plamki żółtej związanej z wiekiem.

Liście to także źródło witaminy A, która wzmacnia układ odpornościowy i pozytywnie wpływa na wzrok. Co więcej, już 30-gramowa porcja brokułów zaspokaja aż 44% dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Świeże brokuły

Liście można jeść tak samo jak główki czy łodygi, warto jednak wypróbować je również duszone, pieczone czy przysmażane.

Jak najlepiej gotować brokuły?

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że liczy się nie tylko to, co jemy, ale i sposób, w jaki przygotowujemy różne potrawy. To, jak gotujemy może wpływać bowiem na wartość odżywczą danych produktów.

Jeśli chodzi o brokuły, warto wiedzieć, jak gotować je prawidłowo, by w pełni skorzystać z ich właściwości zdrowotnych.

Jak przygotować brokuły?

Brokuły możesz gotować na parze same lub z innymi warzywami. Najlepiej jest wykorzystać specjalny pojemnik do gotowania na parze, w którym przygotujesz brokuły w około 15 minut.

Co podawać z brokułami?

Jedną z głównych zalet brokułów jest fakt, że doskonale komponują się z innymi produktami o bardzo różnych smakach. Idealne połączenie to brokuły i produkty bogate w witaminę B, takie jak pomidory czy szpinak. Możesz także wykorzystać oliwę z oliwek i sok z cytryny.

Przepyszna i zdrowa sałatka – brokuły z dodatkami

Brokuły to doskonała baza do przygotowania smacznej i zdrowej sałatki. Wypróbuj nasz przepis, który może być podstawą zbilansowanego jadłospisu.

 

Sałatka z brokułami

Składniki

  • kilogram brokułów
  • 2 pomidory
  • 1 zielona papryka
  • 1/2 cebuli
  • 150 gramów krewetek
  • oliwa z oliwek
  • odrobina soli
  • szczypta pieprzu

Sposób przygotowania

  • Umyj i rozdziel łodygi brokułów. Ugotuj je w osolonej wodzie, a gdy będą gotowe, odcedź  i umieść w misce.
  • Pokrój pomidory na kawałki, paprykę w plastry, a cebulę w pióra. Wymieszaj wszystko z krewetkami i dodaj do miski z brokułami.
  • Sałatkę podawaj na zimno.

Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vasanthi, H., Mukherjee, S., & Das, D. (2009). Potential Health Benefits of Broccoli- A Chemico-Biological Overview. Mini-Reviews in Medicinal Chemistry9(6), 749–759. https://doi.org/10.2174/138955709788452685
  • Renaud EN, Lammerts van Bueren ET, Myers JR, et al. Variation in broccoli cultivar phytochemical content under organic and conventional management systems: implications in breeding for nutrition. PLoS One. 2014;9(7):e95683. Published 2014 Jul 16. doi:10.1371/journal.pone.0095683
  • Liu M, Zhang L, Ser SL, Cumming JR, Ku KM. Comparative Phytonutrient Analysis of Broccoli By-Products: The Potentials for Broccoli By-Product Utilization. Molecules. 2018;23(4):900. Published 2018 Apr 13. doi:10.3390/molecules23040900
  • Miglio, C., Chiavaro, E., Visconti, A., Fogliano, V., & Pellegrini, N. (2008). Effects of different cooking methods on nutritional and physicochemical characteristics of selected vegetables. Journal of Agricultural and Food Chemistry56(1), 139–147. https://doi.org/10.1021/jf072304b

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.