Brązowe upławy - co dla nas oznaczają?

Brązowa wydzielina z pochwy nie zawsze oznacza poważną chorobę. W rzeczywistości, przy wielu okazjach, jej obecność jest całkowicie normalna. W tym artykule powiemy Ci, co może to spowodować i kiedy powininnyśmy zgłosić się do lekarza.
Brązowe upławy - co dla nas oznaczają?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Chociaż brązowe upławy nie są najczęstszą wydzieliną spotykaną w naszej codzienności, nie są one rzadkością. Nie oznaczają też poważnych schorzeń w naszym organizmie. Dlatego zanim ogarnie nas niepokój powinnyśmy dowiedzieć się, co właściwie mogą dla nas oznaczać brązowe upławy i na co wskazują.

Brązowa wydzielina z pochwy nie zawsze oznacza poważną chorobę. W rzeczywistości, przy wielu okazjach, jej obecność jest całkowicie normalna. W tym artykule powiemy Ci, co może to spowodować i kiedy powinnyśmy zgłosić się do lekarza.

Wielokrotnie brązowe upławy są częścią normalnego cyklu menstruacyjnego. Innym razem jest to oznaka pewnego fizjologicznego procesu, który odbywa się zgodnie z oczekiwanym kursem. Dobrze jest zwrócić na to uwagę, ale nie powinnaś niepokoić się tym faktem, przy każdej okazji.

Brązowe upławy – naturalne okoliczności ich występowania

Istnieją cztery okoliczności, w których należy spodziewać się brązowej wydzieliny z pochwy, kiedy nie będzie ona wymagała interwencji medycznej To znaczy, że brązowe upławy przejdą same, wracając do zwykłego procesu organizmu. Tymi okolicznościami są:

 • Pierwsze dni cyklu menstruacyjnego: dokładniej dni po krwawieniu miesiączkowym. Jest to zazwyczaj spowodowane mieszaniną krwi i normalnych wydzielin z pochwy.
 • Okazjonalne wahania hormonalne: nawet u kobiet o bardzo regularnym cyklu menstruacyjnym, miesięczne zachowanie organizmu nie jest w istocie identyczne. Wielkie wahania poziomu estrogenów lub progesterony mogą doprowadzić do zmian, w tym do ciemnych upławów.
 • Zmiana pigułek antykoncepcyjnych: kiedy kobieta stosuje pewną kombinację leków hormonalnych, przyjmowanych doustnie i zmienia je po dłuższym czasie – może wywołać to brązowe upławy z pochwy. Odpowiadają za to właśnie hormonalne wahania i zmiany.
 • Stosunek płciowy w czasie ciąży: ponieważ w organizmie kobiety ciężarnej jest więcej progesteronu i więcej unaczynienia jej narządów płciowych, tarcie podczas stosunku płciowego może wywoływać brązową wydzielinę. Nie jest to objaw natychmiastowy i można się tego spodziewać aż do dnia po odbytym stosunku.

Brązowe upławy z pochwy – ogólne przyczyny

Poza normalnymi sytuacjami pojawienia się brunatnej wydzieliny z pochwy, mamy też do czynienia z jej patologiczną formą. Wśród chorób lub zaburzeń, które ją wywołują, są niektóre zlokalizowane właśnie w układzie rozrodczym kobiety, ale nie tylko.

Hormonalne tabletki a brązowe upławy

Ogólne przyczyny ciemnych upławów z pochwy są w zasadzie hormonalne, dotyczyć mogą całego naszego organizmu. Poniżej znajdziesz najczęstsze, ogólne przyczyny (w kontekście patologicznej formy upławów):

 • Podwyższone stężenie estrogenów: zmiany w cyklu miesiączkowym, które skutkują podwyższonymi wartościami estrogenów, mogą powodować brązową wydzielinę z pochwy. Stosunkowo powszechną sytuacją jest stres. W sytuacjach stresowych wzrasta ilość estrogenów i dochodzi do jajeczkowania, co ostatecznie prowadzi do brązowawej wydzieliny, która jest formą maleńkiego krwawienia.
 • Nieodpowiednie hormonalne środki antykoncepcyjne – kombinacja hormonów wybrana przez Twojego ginekologa może okazać się nieodpowiednia dla Twojego organizmu. Zdarza się to rzadko, ale nie jest to niemożliwe.

Spożyte hormony wtedy nie odpowiadają fizjologicznemu cyklowi menstruacyjnemu i zmieniają go, powodując nieregularne, nienaturalne krwawienie. Jeśli ten objaw nie minie sam po czasie – należy zmienić środki antykoncepcyjne.

Żeński układ rozrodczy a brązowe upławy

Wśród przyczyn, które znajdują się w żeńskim układzie rozrodczym, wyróżniamy te następujące:

 • Ciąża: połączenie plemników i jajeczka oraz ich późniejsze gniazdowanie w macicy może przejawiać się zewnętrznie krwawieniem o brązowym odcieniu. Zazwyczaj jest to niewielka brązowawoczerwona wydzielina w innym czasie niż ta spodziewana przy menstruacji. Jest ona powszechnie znana jako “plamistość” i nie stwarza ryzyka poronienia. 
 • Polipy: polipy to nieprawidłowości wewnątrz macicy. Są to łagodne guzy, które osiągają różne rozmiary i zwisają w dół do jamy narządowej. Zmieniając wewnętrzną ścianę macicy, czasem zatrzymują one krew menstruacyjną, która jest następnie wydalana z niej w brunatnym odcieniu. Czasami towarzyszą temu nawet zakrzepy.
 • Mięśniaki: z mechanizmem podobnym do polipów zmieniają wewnętrzną ścianę macicy. Włókna są łagodnymi guzami mięśni gładkich macicy, które są zamknięte w ścianie organu.
 • Nowotwory: rak szyjki macicy może mieć wśród swoich objawów brązową wydzielinę z pochwy. Nie jest to najczęstszy jego objaw i nie występuje u wszystkich pacjentów, którzy obarczeni są nowotworem. Nie jest to też objaw par excellence tego nowotworu.

W tym przypadku kobiety częściej wykazują inne objawy, np. silne krwawienia z pochwy i przewlekły ból.

Kiedy stan jest alarmujący?

Jeśli wydzielina pojawia się rzadko bez innych objawów, nie powinna być alarmująca. Uznaje się za właściwe zainicjowanie konsultacji medycznej podczas następujących sytuacji:

Kobieta ma problemy z pochwą
 • Upławom towarzyszy silny ból brzucha.
 • Upławy stają się przewlekłe, trwają długo i mają charakter powracający nieustannie.
 • Występują na przemian z epizodami obfitego krwawienia. 

Zaleca się również konsultację przy innych rodzajach wydzieliny z pochwy. Szczególna charakterystyka ich przewlekłej formy, może wskazywać na patologię w organizmie. Brązowa wydzielina z pochwy, przy ciąży może pojawiać się na przemiennie z wydzieliną różową. Wtedy, jeśli nie ma innych objawów towarzyszących konsultacja lekarska nie jest wymagana.

Z kolei żółto-białe upławy w połączeniu z brązową wydzieliną mogą świadczyć o infekcji, zwykle łatwo uleczalnej. Jednakże upławy te, jak i te wymienione poniżej powinny prowadzić nas do konsultacji z profesjonalistami w celu przyjęcia właściwego leczenia.

 • Żółta wydzielina, łączona czasami z odcieniem brunatnym może być wywołana przez włośnicę.
 • Biała wydzielina z pochwy może świadczyć o drożdżycy.

Podsumowanie

Niezwykle ważna w ustaleniu przyczyn tych upławów jest codzienna obserwacja swojego ciała i organizmu. Ma to wręcz kluczowe znaczenie, aby nie wyciągać pochopnych wniosków.

W przypadku kobiet szczególnie istotne jest obserwowanie właśnie wydzielin pochwy podczas cyklu i poza nim.

Pamiętajmy, że u wielu kobiet brązowe upławy występują między innymi w okresie owulacji. Dzieje się tak pod wpływem pękającego pęcherzyka i uwalniania komórki jajowej. Jeśli jednak w różnych momentach cyklu zmagamy się z taką wydzieliną, a jeszcze towarzyszy jej ból – warto zwrócić się do ginekologa, aby ustalić jednoznaczną przyczynę.

Konsultacja z ginekologiem nigdy nam nie zaszkodzi. To specjalista będzie wiedział jak odróżnić stan normalny od patologicznego. Zadecyduje więc o ewentualnym leczeniu i interwencji lekarskiej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.