Brak pewności w związku - 7 oznak pozwalających go rozpoznać
Brak pewności w związku. Nikt z nas nie unika całkowicie niepewności. Do pewnego stopnia jest to nawet zdrowe. Jednak gdy niepewność przekracza określoną granicę, może działać przeciwko tobie na różne sposoby. Może na przykład zaistnieć brak pewności w związku. Istnieją pewne oznaki niepewności w miłości, których nie możesz przeoczyć, jeśli chcesz stabilnej, dostatniej i trwałej relacji.
Problem polega na tym, że czasami są tak subtelne, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, że tam są. Jest również prawdopodobne, że nosisz je ze sobą przez wiele lat, do momentu, w którym myślisz, że są to naturalne zachowania. Dzisiaj zebraliśmy siedem oznak niepewności w miłości, których możesz użyć jako wskazówek, jak zacząć nad nimi pracować po ich zidentyfikowaniu.
Brak pewności w związku — siedem oznak
Naukowcy zgadzają się, że w połączeniu z niską samooceną i niezadowoleniem z relacji, niepewność w miłości jest częstym czynnikiem rozpadu wielu romantycznych związków. Można to wyjaśnić na wiele sposobów, chociaż jednym z najczęstszych jest niepewne przywiązanie.
Niepewne przywiązanie charakteryzuje się strachem i niepewnością podczas nawiązywania związku (przyjaźń, romans i inne). Na ogół rozwija się w dzieciństwie poprzez relacje z rodzicami, opiekunami lub głównymi opiekunami. Istnieją trzy typy: niespokojny, unikający i bojąco-unikający.
Ten rodzaj przywiązania ma wiele reperkusji w życiu pary. Oprócz zwiększania prawdopodobieństwa zerwania, dowody wskazują również, że jest to czynnik niezadowolenia seksualnego. Przyjrzyjmy się niektórym oznakom niepewności w miłości, które możesz wykorzystać do jej zidentyfikowania.
1. Brak pewności w związku: strach przed porzuceniem
Strach przed porzuceniem jest jedną z głównych oznak niepewności w miłości. W rzeczywistości jest to punkt wyjścia do potwierdzenia lub zaprzeczenia tego wzorca zachowania. Może się objawiać z wielu powodów. W prawie wszystkich z nich wynika to z niskiej samooceny. Zobaczmy kilka przykładów:
- Czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobry dla swojego partnera.
- Myślisz, że może on znaleźć kogoś lepszego na swojego partnera życiowego.
- Alternatywnie możesz czuć, że nie możesz sprostać oczekiwaniom związku.
- Wierzysz, że jeśli związek się skończy, nie będziesz w stanie znaleźć kogoś innego.
Zobacz też: Przytulanie – Najlepszy lek na niepewność
Jak można się spodziewać, strach przed porzuceniem jest dużą barierą, która staje na drodze zdrowego związku. Z tego powodu możesz rozwinąć kilka zachowań, które wpłyną negatywnie zarówno na ciebie, jak i na twój związek. Na przykład możesz tolerować pewne działania, aby nie wywołały zerwania (niewierność, przemoc itd.).
2. Duża niezależność od partnera
Brak pewności w związku rozwija się poprzez kontrast. Nawet jeśli odczuwasz strach przed porzuceniem, nie przeszkadza ci to w byciu niezależnym w związku. To zachowanie zaczyna się w dzieciństwie i rozciąga się na dorosłość z niemal identycznymi skutkami.
Na przykład możesz podejmować decyzje bez konsultacji ze swoim partnerem, ukrywać lub nawet odrzucać uczucia, przyswajać sobie dystans lub chłodną postawę i tak dalej. Niezależność rozwija się jako mechanizm obronny przed niepewnością i strachem przed porzuceniem. Możesz myśleć, że jeśli zdarzy się to drugie, to skoro nie ma tak głębokiego zaangażowania, porzucenie przez partnera nie wpłynie na ciebie aż tak bardzo.
Przeczytaj również: Chłód emocjonalny w związku — przyczyny i konsekwencje
3. Brak zaufania
Zaufanie jest centralną ideą w każdym związku. Wiele relacji rozpada się z powodu braku zaufania między partnerami. Jednak twoja niepewność może uniemożliwić ci kierowanie się zaufaniem. Prędzej czy później wpłynie to na twój związek na wiele sposobów.
Przykładem braku zaufania jest to, że gdy wątpisz w wierność partnera, masz obawy co do uczuć, jakie ma do ciebie, i ciągle podejrzewasz, że nie mówi ci prawdy. Należy pamiętać, że zaufanie zawsze wiąże się z tolerowaniem niepewności. Jeśli skupisz się tylko na niepewności, a nie na tolerancji, sprawy mogą się potoczyć wyłącznie w negatywnym kierunku.
4. Szukanie doskonałości
Jest to jedna z oznak niepewności w miłości, która ma swoje źródło w niezdrowej romantycznej koncepcji odziedziczonej po społeczeństwie. Wielu ma tendencję do idealizowania miłości do granic ekstremalnych, tak bardzo, że zbliża się do idei jej w niektórych filmach, serialach i reklamach.
Dlatego możesz udawać, że związek jest doskonały. Kiedy jakiś aspekt nie jest zgodny z twoimi oczekiwaniami, wtedy myślisz, że to kiepski związek, albo nie ma sensu kontynuować. Idealizowanie partnera do skrajności to nic innego jak przejaw niepewności i strachu. Taki sposób myślenia zdecydowanie gwarantuje porażkę.
5. Przeszłe związki jako punkt odniesienia
Dzieje się tak, gdy oceniasz swój obecny związek na podstawie innych relacji z przeszłości. Nie robisz tego, aby zidentyfikować dobre rzeczy, które mogą być pozytywne, ale zamiast tego znaleźć paralele i skojarzenia, które prowadzą do podejrzeń, że ten zmierza w tym samym kierunku.
Może to być oczywiście technika z pewnymi korzyściami. Problem pojawia się jednak gdy zaczynasz wymagać, aby obecna relacja była taka jak poprzednia. Porównywanie wszystkiego, co robisz, z tym, co kiedyś robiłeś z kimś innym w przeszłości, nigdy nie zakończy się w dobry sposób.
6. Zazdrość patologiczna
Tak, zazdrość jest kolejną oznaką niepewności w miłości. Zazdrość to nic innego jak przejaw naszego instynktu trzymania się tego, co mamy. Ponieważ jest to instynkt, zawsze będziesz rozwijał pewną dozę zazdrości. Nie jest to jednak usprawiedliwienie dla manifestacji patologicznej zazdrości.
Dlatego powtarzająca się zazdrość o partnera jest objawem niepewności. Chcesz, aby wszystko było pod twoją ścisłą kontrolą, więc używasz do tego zazdrości. Nie trzeba dodawać, że zazdrość jest trucizną, która prędzej czy później zatruwa cały związek.
7. Konflikty: wyolbrzymiasz problemy
Inną cechą niepewnego przywiązania jest to, że możesz – przynajmniej nieświadomie – próbować sabotować siebie (co oznacza sabotowanie związku). Między innymi doprowadzi to do zamiany pomniejszych nieporozumień w poważne konflikty.
Każda luka, której możesz użyć do wyrażenia niepewności, zmartwień, lęków, zazdrości i wewnętrznych konfliktów, zostanie wykorzystana na twoją korzyść. To kolejny sposób na odepchnięcie kogoś, kogo kochasz, często nieświadomie propagowany przez osoby odczuwające brak pewności w związku.
Oczywiście istnieje wiele dodatkowych oznak niepewności w miłości: odrzucenie seksu (lub niezadowolenie podczas kontaktów seksualnych), patologiczne uzależnienie, poczucie zagrożenia niezależnością partnera i niska kontrola emocjonalna. Wszystko to reprezentuje wzorce behawioralne, które powoli zniszczą każdą relację.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arikewuyo, A. O., Eluwole, K. K., Dambo, T. H., & Abdulbaqi, S. S. Do low self-esteem, relationship dissatisfaction and relationship insecurity exacerbate the intention to break up in romantic relationships?. Current Psychology. 2021; 1-12.
- Brassard, A., Péloquin, K., Dupuy, E., Wright, J., & Shaver, P. R. Romantic attachment insecurity predicts sexual dissatisfaction in couples seeking marital therapy. Journal of sex & marital therapy. 2012; 38(3): 245-262.