Bóle stawów - zwalcz je tymi dwoma środkami przeciwzapalnymi

Zarówno kasztanowiec jak i rozmaryn wykazują właściwości przeciwzapalne, dzięki którym możemy wykorzystać je naskórnie aby przynieść w rozmaitych dolegliwościach, między innymi gdy pojawiają się bóle stawów i mięśni.
Bóle stawów - zwalcz je tymi dwoma środkami przeciwzapalnymi
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bóle stawów stały się w ostatnich latach jedną z głównych dolegliwości dotykających współczesne społeczeństwo. W większości przypadków są one wynikiem podeszłego wieku, chociaż okazuje się, że istnieją również młode osoby cierpiące na bóle stawów. Może to wynikać na przykład z nadmiernego wysiłku fizycznego, poważnego urazu a nawet stresu.

Czasami objawy ustępują równie szybko, jak się pojawiły. W innych przypadkach jednak okazuje się, że nawracają bądź utrzymują się w sposób uciążliwy, przez co są trudne do wyleczenia.

Oczywiście, odpoczynek, nie forsowanie się i stosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych może nam służyć pomocą. Większość osób jednak, gdy pojawiają się u nich bóle stawów, woli sięgnąć po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jako szybkie rozwiązanie.

Problem pojawia się jednak, gdy naużywamy tego typu środków, ponieważ narażają one na szwank naszą florę bakteryjną i zaburzają pracę układu odpornościowego.

Mamy jednak dobre wieści: istnieje całe mnóstwo środków naturalnych mogących skutecznie pomóc nam zwalczyć bóle stawów. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci dwa z nich. Ich połączenie zapewnia nam dobrej jakości kurację na uporczywe bóle stawów.

Opowiemy Ci, jakie to środki, jakie są ich właściwości lecznicze oraz w jaki sposób możesz je zastosować. Koniecznie przeczytaj!

Bóle stawów? Kuracja z rozmarynu i kasztana

Naturalne remedium na bóle stawów przygotowuje się na bazie połączenia roślin o właściwościach przeciwzapalnych i kojących. Jest to rozmaryn i kasztanowiec.

Ekstrakty z obu tych składników zawierają aktywne składniki stymulujące krążenie krwi, zmniejszające napięcia i pomagające kontrolować stany zapalne. Doskonale wchłaniają się one poprzez skórę, dzięki czemu zmniejszają zatrzymywanie się płynów w organizmie i poprawiają krążenie krwi.

Doskonale się to sprawdza w przynoszeniu ulgi w dolegliwościach, jakie niosą bóle stawów.

Ze względu na swój skład chemiczny i właściwości lecznicze, stanowią one doskonałe naturalne remedium na:

 • Bóle mięśni
 • Stany zapalne w stawach
 • Zmęczenie nóg
 • Żylaki i popękane naczynka krwionośne znane jako “pajączki”
 • Słabe krążenie
 • Skręcenia i zwichnięcia
 • Artretyzm

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł: Lecznicze drzewa według Tao – siła natury

Właściwości rozmarynu

Rozmaryn to lecznicza roślina, której przypisuje się właściwości ściągające, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Składniki lecznicze zmniejszają problemy z krążeniem takie jak zapalenie żył, zakrzepica i żylaki.

Rozmaryn na bóle stawów

Dostarcza nam substancji o właściwościach diuretycznych, które skutecznie zwalczają zatrzymywanie płynów w organizmie. Zmniejsza to stany zapalne jakie czasem pojawiają się w naszym ciele wskutek tego zjawiska.

Ekstrakty z rozmarynu działają jak naturalne środki kojące, dzięki czemu skutecznie zmniejszają bóle związane ze stresem, napięcia i choroby stawów.

Właściwości kasztana

Kasztanowiec, zwany potocznie kasztanem to roślina popularna na całym świecie. Wykazuje silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, pomagając nam zwalczyć bóle stawów, kości i mięśni.

Zwiera wysokie stężenie substancji znanych jako eskulina i escyna. Są to dwa aktywne składniki wzmacniające naczynia włosowate i naczynia krwionośne. Pomagają nam zapobiegać zakrzepom, obrzękom i innym zaburzeniom krążenia.

Substancje te wykazują również działanie przeciwzapalne, co sprawdza się wręcz idealnie w leczeniu żył i zmniejszaniu bolesności.

Kasztanowiec na bóle mięśni

Aplikacja ekstraktów zawierających te składniki doskonale usprawnia eliminację płynów i toksyn nagromadzonych w organizmie. Dzięki temu znikają też zaburzenia wynikające z tego rodzaju stanów zapalnych. Roślina doskonale się sprawdza jako środek odprężający nogi, ręce, plecy i inne obszary po intensywnym wysiłku fizycznym.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Bóle pleców – poczuj ulgę poprawiając postawę ciała

W jaki sposób przygotować to remedium na bóle stawów?

Aby możliwie maksymalnie wykorzystać właściwości kryjące się w rozmarynie i kasztanowcu, należy połączyć obie te rośliny z 96% alkoholem. Pozwoli nam to skupić ich aktywne składniki aby osiągnąć dobre rezultaty już od pierwszej aplikacji.

Napar z rozmarynu na bóle mięśni

Koniecznie zobacz też artykuł: Maść na żylaki i pajączki z arniki górskiej

Składniki

 •  1 szklanka 96% alkoholu (200 ml)
 • 5 łyżek świeżego rozmarynu (50 g)
 • 5 łyżek świeżych kasztanów (50 g)
 • 1 szklany, ciemny pojemnik

Sposób przygotowania

 • Umieść rośliny w ciemnym, szklanym pojemniku, dodaj alkohol i szczelnie zamknij.
 • Umieść produkt w chłodnym, ciemnym miejscu do macerowania na około 2 lub 3 tygodnie.
 • Użyj przyrządu z drewna lub silikonu aby od czasu do czasu mieszać remedium.
 • Po upływie wskazanego czasu odcedź rozmaryn i kasztany a zachowaj uzyskany płyn.

Sposób zastosowania

 • Weź odrobinę remedium i wetrzyj je w bolesne okolice stawów.
 • Nanosząc środek wykonując przy tym delikatny masaż, unikając wywierania silnej presji.
 • Stosuj przed snem aby poczuć ulgę w nieprzyjemnych objawach.

Tak uzyskany produkt możesz zachować nawet przez rok, o ile przechowujesz go w pokojowej temperaturze, z dala od światła słonecznego oraz źródeł ciepła.

Stosuj gdy tylko uznasz to za konieczne, nawet dwa lub trzy razy dziennie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.