Rozmaryn i jego 5 właściwości korzystnych dla włosów

Czy wiesz, że oprócz redukcji poziomu wytwarzania łoju w skórze głowy rozmaryn jest również bardzo skuteczny w eliminowaniu łupieżu i pomaga stymulować prawidłowy porost włosów?
Rozmaryn i jego 5 właściwości korzystnych dla włosów
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Korzyści dla zdrowia i urody oferowane przez rozmaryn są wręcz niezliczone. Od najdawniejszych czasów roślina ta była nieodzownym składnikiem licznych serii naturalnych produktów kosmetycznych używanych przez wszystkie kobiety.

Rozmaryn znany jest ze swojej wysokiej zawartości cennych i niezbędnych składników odżywczych. Ponadto zawiera wysokie stężenie przeciwutleniaczy, które zapewniają znaczne korzyści zarówno dla zachowania dobrej kondycji skóry, jak i włosów.

Jeśli chodzi o same tylko zdrowie i atrakcyjny wygląd włosów, rozmaryn pomaga zapobiegać ich wypadaniu i rewitalizuje włókna włosowe. Sama ta cecha sprawia, że roślina ta jest niezwykle pomocna w leczeniu wielu problemów, które sprawiają, że Twoje włosy wyglądają na matowe i pozbawione życia.

Mimo tego, że jest to składnik wielu produktów oferowanych przez przemysł kosmetyczny, to jego regularne stosowanie w postaci naturalnej sprawdza się także jako alternatywna metoda leczenia włosów i pielęgnacji urody.

Biorąc pod uwagę, że wiele osób nie wypróbowało możliwości tej rośliny, a nawet nie zdaje sobie z nich sprawy, w naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci pięć głównych zalet oferowanych przez rozmaryn i to, jak z nich skorzystać.

Nie przegap tej dawki interesującej wiedzy!

1. Rozmaryn pomaga stymulować prawidłowy porost włosów

Jedną z głównych właściwości, jakie rozmaryn oferuje dla zdrowia Twoich włosów jest jego zdolność do zapobiegania ich wypadaniu i stymulowania zdrowego porostu.

Ale najważniejsze jest jednak to, że niedoceniania roślina zawiera wysokie stężenie witamin B i C. Ponadto cechuje się także sporą ilością kluczowych dla zdrowia i kondycji włosów składników odżywczych. Po wchłonięciu ich przez skórę Twojej głowy, włosy stają się bardziej puszyste i miękkie.

Włosy po umycie a rozmaryn w ich pielęgnacji

Ekstrakt z rozmarynu jest w stanie stymulować krążenie kapilarne pod powierzchnią skóry głowy, co w efekcie przekłada się na zwiększenie dostaw wody i innych kluczowych składników do mieszków włosowych. Dzięki temu są one dobrze odżywione, co przekłada się także na wzmocnienie włókien samych włosów.

Dodatkowo rozmaryn pomaga wyeliminować toksyny, które gromadzą się w skórze głowy i zredukować w ten sposób zjawisko osłabienia poszczególnych włókien włosowych oraz ich podatność na złamanie i rozdwajanie się końcówek.

Ogólnie rzecz biorąc, regularne stosowanie rozmarynu pozwala uzyskać zauważalnie bardziej puszyste włosy o jedwabistym połysku.

2. Redukuje pojawianie się siwych włosów

Chociaż rozmaryn nie jest aż tak silny jak będące produktami przemysłu kosmetycznego farby do włosów, to jednak ekstrakty z tej rośliny sprawdzają się całkiem dobrze w przypadku zredukowania widoczności siwych włosów.

Wysoki poziom kwasu kawowego i rozmarynowego pozwala uzyskać efekt zbliżony do naturalnych barwników do włosów. Minimalizuje to widoczność zarówno białych, jak i siwych włosów. Bezpośrednie zastosowanie wyciągu z rozmarynu stymuluje także aktywność melanocytów. Są to komórki odpowiedzialne za pigmentację włosów.

Ponadto jego działanie antyoksydacyjne hamuje negatywny wpływ wolnych rodników. Są one bezpośrednio odpowiedzialne za przyspieszenie procesu starzenia się włosów.

3. Rozmaryn skutecznie zwalcza łupież

Zaburzenia równowagi pH włosów i skóry głowy na skutek rozwoju niektórych rodzajów grzybów powoduje, że zaczynasz uskarżać się na irytujące zjawisko, jakim jest łupież.

Objawy to nie tylko biały proszek na ramionach, szczególnie widoczny na ciemnej odzieży, ale przede wszystkim niewygodne uczucie swędzenia i łuszczenia, które mogą trwać miesiącami, jeśli nie podejmie się odpowiedniego leczenia.

Na szczęście, dzięki swoim właściwościom ściągającym i antygrzybiczym rozmaryn (zwłaszcza pod postacią ekstraktu) znakomicie sprawdza się jako w pełni naturalne rozwiązanie, pozwalające skutecznie wyeliminować ten uciążliwy problem.

Rozmaryn na Łupież

Składniki wchodzące w skład rozmarynu z łatwością przenikają przez skórę do mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych i skutecznie eliminują irytujące białe płatki, z którymi wiąże się nieodłącznie łupież.

Dodatkowo należy wiedzieć o tym, że jego działanie przeciwzapalne doskonale łagodzi podrażnienia skóry głowy i pozwala kontrolować uczucie swędzenia oraz zaczerwienienie.

4. Redukuje nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły skóry głowy

Zmiany w aktywności gruczołów łojowych włosów mogą stanowić spory problem, gdy pozostałości wydzielanego przez nie łoju pozostaje wciąż na powierzchni skóry głowy.

Rozmaryn, jako roślina o silnych właściwościach ściągających pomaga zredukować poziom wydzielania łoju tak, aby Twoje włosy były zawsze świeże i nawilżone. Zapobiega to powstawania zjawiska niedrożności mieszków włosowych i umożliwia dostarczanie do nich odpowiednich ilości tlenu niezbędnego do prawidłowego ich funkcjonowania.

Dodatkowo rozmaryn głęboko oczyszcza korzenie włosów i nadaje im lśniący i czysty wygląd.

5. Pełni rolę naturalnej odżywki do włosów

Składniki odżywcze zawarte w dużych ilościach w tej wspaniałej roślinie pomagają w tych licznych przypadkach, gdy Twoje włosy są źle traktowane (np. poprzez nadmierne suszenie lub farbowanie) i z tego powodu mają matowy, martwy wygląd.

Podobnie jak dostępne na rynku komercyjne odżywki, rozmaryn doskonale regeneruje pasma włosów i nadaje im jedwabisty i nawilżony wygląd.

Piękne włosy

Jego zastosowanie pod postacią balsamu powoduje, że włókna włosów przestają być podatne na pękanie i przesuszanie. Zalecane jest jednak używanie tej rośliny razem z innymi składnikami w celu zwiększenia efektów jej działania.

Jak należy przygotować w pełni naturalny balsam na bazie rozmarynu dla swoich włosów?

Istnieje wiele przepisów, które można wykorzystać do uzyskania korzyści oferowanych przez rozmaryn. Chcemy jednak zaprezentować Ci bardzo prosty do wykonania w domu balsam, który z łatwością możesz włączyć do swojej codziennej procedury dbania o urodę.

Niezbędne składniki:

  • 2 szklanki wody (500 ml)
  • 3 łyżki stołowe rozmarynu (45 g)

Sposób przygotowania opisywanego środka:

  • Wlej wodę do garnka i doprowadź do wrzenia.
  • Kiedy woda zacznie się gotować, dodaj do niej rozmaryn, zmniejsz płomień i pozwól mu zaparzać się przez około 5 minut.
  • Wyłącz teraz ogień, przykryj naczynie i poczekaj, aż napar ostygnie, zanim go użyjesz.
Balsam z rozmarynu

Jak zastosować ten produkt?

  • Odcedź napar, wlej do butelki z dyszą rozpylającą (sprayem) i rozprowadź go na swoich włosach i skórze głowy.
  • Sugerujemy pamiętać o tym, aby wcześniej rozdzielić włosy na poszczególne pasemka. Nakładanie rozmarynu przebiegnie wtedy znacznie szybciej i łatwiej.
  • Pozostaw środek na swoich włosach przez kilka godzin, aż do całkowitego wyschnięcia. Nie musisz dodatkowo myć włosów szamponem.

Czy próbowałaś poprawić wygląd swoich włosów wykorzystując do tego rozmaryn? Wiedząc o tym, że znasz już jego niezaprzeczalne zalety, spróbuj użyć go w różnych innych naturalnych zabiegach pielęgnacyjnych jako alternatywy dla drogich konwencjonalnych produktów branży kosmetycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hosking A. M, Juhasz M, et al. Complementary and alternative treatments for alopecia: a comprehensive review. Skin Appendage Disorders. Febrero 2019. 5 (2): 72-89.
  • López Luengo Mª T. El romero, planta aromática con efectos antioxidantes. Offarm. Julio-Agosto 2008. 27 (7).
  • Mount Sinai. Rosemary. School of Medicine at Mount Sinai.
  • Murata K, Noguchi K, et al. Promotion of hair growth by Rosmarinus officinalis leaf extract. Phytotherapy Research. Febrero 2013. 27 (7): 212-7.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.