Ból w klatce piersiowej po prawej stronie: 9 możliwych przyczyn i sposobów leczenia

Ból po prawej stronie klatki piersiowej ma wielorakie pochodzenie. Na szczęście większość przyczyn można leczyć.
Ból w klatce piersiowej po prawej stronie: 9 możliwych przyczyn i sposobów leczenia
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca, 2023

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie jest częstym powodem do niepokoju. Może wahać się od niewielkiego dyskomfortu do wyłączenia z normalnej aktywności. Istnieją też różne przyczyny dyskomfortu w klatce piersiowej, a oto 9 najczęstszych przyczyn.

Klatka piersiowa to obszar ciała znajdujący się między szyją a brzuchem. Znajduje się w niej serce, płuca, przełyk i duże naczynia krwionośne, takie jak aorta i żyła główna. Narządy te są otoczone żebrami, kręgosłupem piersiowym i mostkiem, a także mięśniami międzyżebrowymi, mięśniami piersiowymi i mięśniami pleców.

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie może się wynikać z zajęcia struktur kostnych i mięśniowych po uszkodzenia narządów klatki piersiowej. Podobnie dyskomfort może również mieć związek z innymi częściami ciała.

1. Nadwyrężenie mięśnia

Nadwyrężenie mięśni jest jedną z najczęstszych przyczyn prawostronnego bólu w klatce piersiowej. Zwykle pojawia się po kilku dniach intensywnej aktywności fizycznej w domu lub na siłowni. Dyskomfort wynika z rozpadu i regeneracji włókien mięśniowych.

Najbardziej dotknięte są zwykle mięśnie piersiowe większe i mniejsze. Ból jest opisywany jako kłucie lub ściskanie klatki piersiowej, które zmniejsza się wraz z odpoczynkiem i nasila się podczas ćwiczeń. W niektórych przypadkach towarzyszy mu obrzęk i ograniczenie ruchu ramienia.

Ten stan zwykle ustępuje samoistnie po 1 do 2 dniach. Specjaliści zalecają odpoczynek i masaż w okolicy, a także stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Dolor en el hombro derecho.
Ból prawego barku spowodowany urazem sportowym może promieniować do klatki piersiowej po tej samej stronie.

Sądzimy, że możesz być zainteresowany: Co robić, gdy odczuwasz ból w klatce piersiowej

2. Bezpośrednie uderzenia i złamania żeber

Uraz klatki piersiowej spowodowany upadkiem lub bezpośrednim uderzeniem częstą powoduje ból w klatce piersiowej po prawej stronie. W przypadku wypadków drogowych może dojść do zajęcia naczyń i nerwów, a nawet narządów wewnętrznych.

Umiarkowanym lub ciężkim uderzeniom towarzyszy ból, obrzęk i zaczerwienienie dotkniętego obszaru. Podobnie mogą wystąpić trudności z poruszaniem kończynami i siniaki.

Wskazane jest stosowanie zimnych okładów przez 10 do 20 minut, 2 do 3 razy dziennie, w celu złagodzenia bólu. Pomocne mogą być również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen.

W złamaniach żeber spowodowanych uderzeniem w klatkę piersiową często też występuje intensywny ból, który ogranicza oddychanie. Ponadto objawia się zwiększoną wrażliwością okolicy i obrzękiem. W ciężkich przypadkach zwykle dochodzi do zajęcia płuc, któremu towarzyszą trudności w oddychaniu, pobudzenie i utrata przytomności.

Leczenie złamań polega na unieruchomieniu okolicy, naprawie ubytku kostnego oraz zastosowaniu leków przeciwbólowych. Niektóre osoby wymagają fizjoterapii.

3. Zapalenie chrzęstno-żebrowe

Jest to schorzenie zapalne stawów chrzęstno-mostkowych, odpowiedzialnych za łączenie żeber z mostkiem. Badania potwierdzają, że jest to najczęstsza przyczyna bólu przedniej ściany klatki piersiowej, częściej występująca u kobiet, do 75% przypadków.

Ból pojawia się w klatce piersiowej po prawej lub lewej stronie i rozciąga się do środka klatki piersiowej, pleców i brzucha. Zwykle pogarsza się przy wdechu i kaszlu. Ponadto palpacja stawów chrzęstno-mostkowych generuje ostry i intensywny ból.

Leczenie farmakologiczne zapalenia kostno-chrzęstnego obejmuje odpoczynek i stosowanie środków fizycznych, takich jak gorące i zimne okłady. Podobnie w ostrych przypadkach można wykonać miejscową infiltrację środkami znieczulającymi.

4. Ataki paniki mogą wywołać ból w klatce piersiowej po prawej stronie

Ataki paniki są wywoływane przez epizody stresu lub utrzymującego się niepokoju. Stan ten zwykle prowadzi do pojawienia się objawów bardzo podobnych do zawału mięśnia sercowego. W związku z tym często zdarza się, że osoba odczuwa ból w klatce piersiowej rozciągający się na prawą stronę, szczękę i ramię.

Inne objawy obejmują:

 • Mrowienie i drętwienie
 • Duszność
 • Obfite pocenie
 • Pobudzenie
 • Bladość

Kiedy podejrzewa się atak paniki, zaleca się zamknięcie oczu i wzięcie kilku wolnych oddechów, aby się uspokoić. Jeśli objawy utrzymują się, jak najszybciej zasięgnij porady lekarza.

5. Choroby płuc a ból w klatce piersiowej po prawej stronie

Choroby płuc również często wywołują ból w klatce piersiowej po prawej i lewej stronie. Badania stwierdzają, że objawia się to kłuciem w klatce piersiowej, które nasila się wraz z wdechem, połączonym z kaszlem i dusznością. Inne częste objawy to gorączka i dreszcze w przypadku procesów zakaźnych.

Zapalenie płuc jest zwykle najczęstszą przyczyną tego typu bólu. Podobnie dyskomfort może wystąpić w następujących przypadkach:

Leczenie zależy od przyczyny. W większości przypadków szybkie podjęcie leczenia skutkuje ulgą w objawach i zmniejszonym ryzykiem powikłań.

6. Problemy z sercem

Choroby serca są bardzo częstą przyczyną bólu w klatce piersiowej. Często występują u osób w podeszłym wieku, otyłych, a także tych z nadmierną konsumpcją papierosów, kawy i alkoholu.

Ból pochodzenia sercowego objawia się uczuciem ucisku w klatce piersiowej, któremu towarzyszą kołatanie serca i duszność.

W przypadku zawału mięśnia sercowego. dyskomfort występuje po lewej stronie klatki piersiowej. Jednak u kobiet ból może pojawić się po prawej stronie klatki piersiowej, pleców, ramienia lub barku. Inne objawy to nudności, wymioty, pocenie się i utrata przytomności.

Arytmie są kolejną częstą przyczyną tego dyskomfortu u dorosłych i dzieci. W przypadku podejrzenia któregokolwiek z tych dwóch stanów należy zwrócić się o natychmiastową pomoc.

Arritmia causa dolor en el pecho del lado derecho.
Arytmię należy szybko leczyć. Szybkie podjęcie leczenia może uratować życie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Ból w klatce piersiowej podczas kaszlu: jakie są przyczyny?

7. Refluks żołądkowo-przełykowy

Ten stan jest wynikiem podchodzenia kwasu żołądkowego do przełyku i jego podrażnienia. Refluks powoduje pieczenie, zgagę lub pieczenie w klatce piersiowej.

Często dyskomfort nasila się po jedzeniu. Inne powiązane objawy są następujące:

 • Suchy kaszel
 • Trudności z połykaniem
 • Ból gardła
 • Częste odbijanie
 • Uczucie pełności w gardle i klatce piersiowej

Zmiany w diecie i stylu życia są zwykle niezbędne do złagodzenia stanu. W niektórych przypadkach lekarze zalecają również leki zmniejszające kwasowość i łagodzące objawy. Specjalistą w leczeniu tego schorzenia jest gastroenterolog.

8. Półpasiec

Jest to stan charakteryzujący się wysypką pęcherzykową, której towarzyszy silny ból spowodowany reaktywacją wirusa ospy wietrznej-półpaśca. Występuje często u dorosłych w wieku powyżej 50 lat oraz u osób z obniżoną odpornością.

Zaczyna się bólem w klatce piersiowej i okolicy międzyżebrowej oraz pojawieniem się pęcherzyków o liniowym układzie po 48 godzinach. Zmiany skórne zwykle przekształcają się w strupy w ciągu 1 tygodnia, z ostatecznym wygojeniem po 10 do 15 dniach.

Głównym powikłaniem tej choroby jest neuralgia popółpaścowa. Badania stwierdzają, że objawia się palącym lub przeszywającym bólem po 30 dniach od ustąpienia zmian skórnych.

9. Choroby wątroby lub pęcherzyka żółciowego

Zapalenie wątroby i pęcherzyka żółciowego może powodować ból w klatce piersiowej po prawej stronie, ze względu na bliskość obu narządów. Dyskomfort zwykle zaczyna się po prawej stronie brzucha i rozprzestrzenia się na klatkę piersiową.

Niektóre powiązane objawy obejmują:

 • Wymioty
 • Zawroty głowy
 • Żółta skóra
 • Utrata apetytu

Zapalenie wątroby i zapalenie pęcherzyka żółciowego to jedne z najczęstszych chorób. W przypadku podejrzenia choroby wskazana jest konsultacja z gastroenterologiem.

Nie wahaj się szukać pomocy medycznej, jeśli czujesz ból w klatce piersiowej po prawej stronie

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie może być spowodowany wieloma różnymi sytuacjami. Niektóre są proste i wymagają jedynie odpoczynku i leczenia w domu. Jednak ten objaw może wskazywać na poważne, zagrażające życiu schorzenie.

Najlepiej jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli ból jest uporczywy i nasila się. Inne objawy ostrzegawcze obejmują duszność, wysoką gorączkę, splątanie i utratę przytomności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.