Ból sutków u mężczyzn i kobiet - przyczyny powstawania
Obszar piersi jest bardzo wrażliwy zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, zwłaszcza w okolicy brodawki sutkowej. Z tego powodu ból sutków może być bardzo nieprzyjemnym objawem dla każdej osoby. Przyczyny tego stanu są liczne i zróżnicowane. O niektórych z nich opowiemy w tym artykule.
Ból sutków jest bardzo zmiennym objawem, więc intensywność i czas trwania będą zależeć od każdej osoby. Ogólnie jest to odczuwane jako dyskomfort lub zwiększona wrażliwość. Ponadto ból ustępuje samoistnie w większości przypadków po 3 lub 4 dniach, bez konieczności specjalnego leczenia.
Ból sutków – możliwe przyczyny
Przyczyny tego objawu są bardzo zróżnicowane i mogą wahać się od zwykłego tarcia do poważnej patologii, takiej jak choroba Pageta. Na szczęście większość przyczyn jest łagodna i nie ma powodu do niepokoju. Niektóre z przyczyn są następujące.
1. Tarcie
Najczęstszą przyczyną bólu brodawek u mężczyzn i kobiet jest tarcie. Tarcie o ubranie występuje zwykle podczas intensywnej aktywności fizycznej. Ruchy powodują, że odzież ociera się o sutek i pojawia się podrażnienie.
Ten ból może również wystąpić z powodu noszenia źle dopasowanego stanika lub pocierania, które ma miejsce podczas stosunku płciowego. Ludzie często zgłaszają ostry, przeszywający ból z powodu podrażnienia. Ponadto skóra może być sucha lub popękana.
Najlepiej byłoby unikać materiału, który spowodował podrażnienie. Podczas ćwiczeń można również przykleić na brodawkę pasek taśmy, aby zminimalizować otarcia. Osoby, które doznają pęknięcia lub rany w wyniku tarcia, powinny umyć okolicę i nałożyć krem leczniczy.
Przeczytaj również: Zmiany w piersiach i w okolicy sutków – kiedy stanowią problem?
2. Zmiany hormonalne
Kobiety przechodzą ciągłe zmiany hormonalne przez cały cykl menstruacyjny. Zwiększony poziom progesteronu i estrogenu w dniach poprzedzających miesiączkę wpływa na gruczoły sutkowe i może powodować ból sutków. Hormony powodują gromadzenie się płynu w piersiach, zwiększając w ten sposób ich wrażliwość.
Dyskomfort sutkowy pojawia się na kilka dni przed miesiączką, a następnie ustępuje samoistnie wraz z nadejściem miesiączki. Chociaż objawy ustępują samoistnie, w celu zmniejszenia obrzęku można zastosować zimne okłady. Jeśli ból nie ustąpi po kilku dniach, konieczna będzie wizyta u lekarza.
3. Ciąża
Ciąża jest kolejną częstą przyczyną bólu sutków u kobiet. Piersi matki powiększają się, szczególnie w ostatnim trymestrze, aby wyprodukować mleko. Ten wzrost spowoduje rozszerzenie skóry, a wraz z nim wiele objawów, takich jak ból i swędzenie.
Piersi mogą również ulec innym zmianom w czasie ciąży, o których warto wiedzieć. Otoczki często ciemnieją, pojawiają się małe grudki, a cała pierś jest bardziej wrażliwa.
Chociaż w tym przypadku niewiele można zrobić, aby złagodzić ból, bardzo pomocne okazują się okłady z lodu. Ponadto kobiety powinny stosować krem nawilżający co najmniej dwa razy dziennie, jeśli chcą zapobiec pojawianiu się rozstępów.
4. Karmienie piersią
Karmienie piersią może być naprawdę pięknym procesem tworzenia więzi między matką a dzieckiem. Jednak zgodnie z różnymi badaniami karmienie piersią może powodować ból sutków, jeśli nie jest przeprowadzane przy użyciu odpowiedniej techniki. Ten fakt jest bardziej powszechny w pierwszych miesiącach, kiedy małe usta dziecka nie są w stanie prawidłowo uchwycić brodawki, co powoduje tarcie dziąseł.
Z drugiej strony ból może pojawić się również, gdy dziecko zacznie ząbkować, ponieważ może to zmienić sposób trzymania brodawki sutkowej. Obie sytuacje mogą powodować pękanie, a nawet krwawienie. Inną możliwą przyczyną bólu na tym etapie jest używanie laktatora z bardzo małą miseczką.
Jeśli podczas karmienia piersią odczuwasz ból brodawki, najlepszą opcją jest zawsze skonsultowanie się ze specjalistą laktacyjnym. Będzie on w stanie przedstawić Ci najlepsze techniki karmienia piersią, które pozwolą uniknąć tego objawu.
5. Alergie
Jak już wspomnieliśmy, sutki są jednym z najbardziej wrażliwych obszarów ciała, przez co są podatne na uszkodzenia. Substancje chemiczne zawarte w detergentach, mydłach, a nawet materiałach odzieżowych mogą powodować reakcję alergiczną. Alergia na sutki zwykle objawia się bólem, swędzeniem i zaczerwienieniem.
W takich przypadkach kremy przeciwzapalne mogą pomóc złagodzić objawy. Jednak najlepszym sposobem leczenia będzie zidentyfikowanie i wyeliminowanie czynnika wyzwalającego. Aby to zrobić, należy używać neutralnych mydeł, umyć miejsce ciepłą wodą i zmienić detergent do prania.
6. Wyprysk lub atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry lub wyprysk to nadmierna odpowiedź autoimmunologiczna wynikająca z ekspozycji na określony alergen. Oprócz bolesności sutków wyprysk występuje z objawami podobnymi do alergii, ale z większą intensywnością. Niektórzy mogą odczuwać zaczerwienienie, intensywne swędzenie, obrzęk brodawek, a nawet pęcherze.
Lista substancji, które mogą wywołać atopowe zapalenie skóry brodawki sutkowej, jest bardzo długa. Niektóre produkty to kremy do golenia, balsamy, mydło, detergenty i perfumy.
Leczenie atopowego zapalenia skóry opiera się na stosowaniu kremów kortykosteroidowych. Jednak efekty długotrwałego stosowania tych substancji mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy je stosować wyłącznie pod nadzorem dermatologa.
7. Infekcje
Częstą przyczyną bolesności brodawek sutkowych są infekcje gruczołu sutkowego lub pokrywającej go skóry. Mogą one obejmować zarówno proste zapalenie mieszków włosowych, zapalenie sutka, jak również poważniejsze infekcje, takie jak kandydoza piersi. Na szczęście według niektórych badań ta ostatnia występuje stosunkowo rzadko.
Objawy kliniczne są bardzo zróżnicowane i będą zależeć od zaawansowania każdego przypadku. Do najczęstszych należą zaczerwienienie, obrzęk, ból i ropna wydzielina. Infekcje zatok są powodowane przez liczne drobnoustroje dostające się do organizmu przez niewielkie zmiany.
Zazwyczaj wystarcza miejscowe leczenie za pomocą określonych maści. Jednak do zwalczania infekcji mogą być konieczne doustne antybiotyki.
8. Trauma
Każde uderzenie w piersi może powodować ból sutków. Najczęstszy uraz w okolicy pojawia się podczas kontaktu seksualnego, zwłaszcza jeśli następuje nagle lub brakuje delikatności. Inną częstą przyczyną bólu jest przekłuwanie sutków.
Ból spowodowany przekłuciem sutków trwa zwykle kilka tygodni. W tym okresie konieczne jest kontrolowanie go poprzez przyjmowanie środków przeciwbólowych i utrzymywanie okolicy w czystości, aby uniknąć infekcji. Z drugiej strony ból spowodowany innymi urazami zniknie samoistnie po kilku dniach bez konieczności stosowania leków.
9. Choroba Pageta i rak
Ostatecznie choroba Pageta i inne rodzaje raka piersi mogą wyjaśniać pojawienie się bólu. Choroba Pageta jest złośliwą patologią piersi, która może objawiać się jako ognisko przerzutowe guza.
Głównymi objawami towarzyszącymi rakowi piersi są zmiany kształtu brodawki, przeczosy, owrzodzenia, skórka pomarańczowa, żółta lub krwawa wydzielina z brodawki. W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.
Na szczęście raka piersi można leczyć na wiele różnych sposobów, w tym chirurgicznie, radioterapią i chemioterapią. Jednak leczenie może stać się bardziej skomplikowane w miarę postępu choroby, dlatego zawsze zaleca się wczesną konsultację.
W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem
Jak widać, większość przyczyn bólu brodawek sutkowych jest łagodna. W tym sensie objaw powinien zniknąć samoistnie po kilku dniach. Należy jednak zawsze skonsultować się ze specjalistą, jeśli ból nie ustępuje, nasila się lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kent JC, Ashton E, Hardwick CM, Rowan MK et al. Nipple Pain in Breastfeeding Mothers: Incidence, Causes and Treatments. Int J Environ Res Public Health. 2015 Sep 29;12(10):12247-63.
- Stamatakos M, Kontzoglou K, Sargedi C, Tsaknaki S, Safioleas M. Mammary candidiasis. A breast infection difficult to handle. Chirurgia (Bucur). 2008 Sep-Oct;103(5):583-6.
- Berens PD. Breast Pain: Engorgement, Nipple Pain, and Mastitis. Clin Obstet Gynecol. 2015 Dec;58(4):902-14.
- Di Como J, Tan S, Weaver M, Edmonson D, Gass JS. Nipple pain: Raynaud’s beyond fingers and toes. Breast J. 2020 Oct;26(10):2045-2047.
- Morland-Schultz K, Hill PD. Prevention of and therapies for nipple pain: a systematic review. J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. 2005 Jul-Aug;34(4):428-37.
- Niazi A, Rahimi VB, Soheili-Far S, Askari N et al. A Systematic Review on Prevention and Treatment of Nipple Pain and Fissure: Are They Curable? J Pharmacopuncture. 2018 Sep;21(3):139-150.