Zalety chodzenia bez biustonosza - poznaj je!

Choć dla wielu kobiet biustonosz jest nieodłączną częścią garderoby, rezygnacja z jego noszenia może przynieść bardzo wiele korzyści zdrowotnych.
Zalety chodzenia bez biustonosza - poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 15 stycznia, 2019

Czy wiesz, że rezygnacja ze stanika to dobry sposób nie tylko na wygodę, ale także i na zdrowie? Poznaj najważniejsze zalety chodzenia bez biustonosza. Z pewnością ograniczenie użycia tej części garderoby pozytywnie wpłynie na zdrowie Twoich piersi i na Twoje samopoczucie.

Chyba wszystkie kobiety zgodnie stwierdzą, że nie ma lepszego uczucia, niż to, kiedy po całym dniu można wrócić do domu i zdjąć upinający klatkę piersiową stanik. Nawet jeśli nosisz biustonosz dobrej jakości, od czasu cię on obciera lub kłuje w czasie noszenia. To właśnie dlatego jesteśmy tak szczęśliwe, kiedy możemy “uwolnić piersi”.

Zastanawiałaś się kiedyś, jak byś się czuła gdybyś spędziła cały dzień bez biustonosza? A może powinnaś tego spróbować! Chcemy dziś przybliżyć ci zalety chodzenia bez biustonosza – to naprawdę może być świetny pomysł!

Zalety chodzenia bez biustonosza: zdrowsze piersi!

Być może jak wiele innych kobiet również i Ty jesteś przekonana, że biustonosz uchroni twoje piersi przed opadaniem. Wiele z nas wierzy, że solidna fiszbinowa konstrukcja nada naszym kobiecym atrybutom krągłe kształty i zapobiegnie utracie jędrności.

Ramiączko biustonosza

Jeśli tak właśnie myślisz, to z przykrością musimy stwierdzić, że jest dokładnie na odwrót. Tkanki piersi często bardzo często ulegają osłabieniu właśnie u kobiet, które nieustannie noszą biustonosz. Z wiekiem zaczynają one opadać i tracą sprężystość.

Co więcej, nie ma żadnych dowodów na to, żeby stanik przynosił jakiekolwiek korzyści dla zdrowia i wyglądu piersi. Jakie są zatem zalety chodzenia bez biustonosza?

Chodzenie bez biustonosza poprawia krążenie

Ten aspekt zdaje się być oczywisty, bo zdejmując biustonosz pozbywasz się ciasnej opaski ściskającej Twoją klatkę piersiową, która utrudnia swobodne krążenie krwi i chłonki, czyli limfy.

Pamiętaj, że lepsze krążenie krwi oznacza liczne korzyści dla zdrowia, włącznie z lepszą pracą serca, bardziej jędrną i zdrowszą skórą. Czy zatem noszenie biustonosza jest ważniejsze od dobrego krążenia? Jasne, że nie.

Korzystnie wpływa na stan sutków

Sutki kobiet, które chodzą bez biustonosza znajdują się średnio o 5 do 7 mm wyżej od sutków kobiet, które noszą biustonosz.

W związku z tym, można założyć, że wyżej ulokowane sutki oznaczają bardziej sterczące piersi. Zdarza się także, że sutki wykazują negatywną reakcję na długotrwałe noszenie biustonosza lub na kontakt z pewnymi materiałami. To może wyjaśniać, dlaczego wiele kobiet narzeka na podrażnione i wrażliwe piersi wokół sutków.

Poprawia samopoczucie

Dlaczego nie zafundujesz sobie przez cały dzień tego samego komfortu, który odczuwasz po zdjęciu biustonosza wieczorem?

Jeśli nie chcesz, aby twoje piersi i sutki były nazbyt widoczne, noś bluzki, które mają wbudowany stanik. W ten sposób zapewnisz swoim piersiom zarówno wygodę, jak i wsparcie bez konieczności ściskania ich stanikiem.

Kiedy poznasz zalety chodzenia bez biustonosza na własnej skórze, już nigdy nie będziesz chciała niczego zakładać na swoje piersi!

Kiedy chodzisz bez stanika, lepiej rozumiesz swoje piersi

Rezygnacja z noszenia biustonosza choćby na jeden dzień pozwala na lepszą interakcję z własnymi piersiami. Jest to dużo trudniejsze kiedy są one schowane przez większość dnia pod kilkoma warstwami materiału i ściśnięte fiszbinami.

Ręce zakrywające nagie piersi - zalety chodzenia bez biustonosza

Pamiętaj o tym, że powinnaś regularnie sama badać sobie piersi. Jest to coś, co większość kobiet ignoruje i nie poświęca swojemu ciału tyle uwagi, ile powinny. Wykonuj również badania mammograficzne. Zapisz się na badanie i nie zwlekaj, jak to robi bardzo duży odsetek pań.

Regularne badania mammograficzne pozwalają na zmniejszenie przypadków śmiertelnych spowodowanych rakiem piersi aż o 25- 30%.

Badanie takie wykrywa guzy, których możesz nie być w stanie zauważyć w czasie samodzielnego badania piersi. Mammografia powinna być wykonywana raz w roku u wszystkich kobiet powyżej 40. roku życia.

Spanie w biustonoszu nie służy piersiom

Nie dość, że spanie w biustonoszu jest bardzo niewygodne, dodatkowo podnosi ryzyko rozwoju raka piersi aż o 125%! Udowodniono, że kobiety, które chorowały na tego typu nowotwór, nosiły biustonosz przez ponad 12 godzin na dobę, a często nawet w nim spały.

Jeśli nosisz biustonosz przez tyle godzin, nie pozwalasz piersiom na pozbycie się toksyn poprzez węzły chłonne. W konsekwencji zbiera się w nich nadmiar płynów. Te z kolei sprawiają, że stają się one obolałe i tworzą się w nich cysty.

Grzybica skóry

Zalety chodzenia bez biustonosza wybiegają znacznie dalej poza strefę komfortu. Otóż noszenie źle dopasowanego biustonosza, bądź zakładanie go na bardzo długi czas może wywołać grzybicę skóry. Pamiętajmy, że grzyby uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca.

Kobieta w bikini w morzu

Z problemem tym borykają się bardzo często kobiety, które mieszkają w miejscach o ciepłym klimacie oraz te, które natura obdarzyła obfitym biustem. Im mniej czasu będziesz nosić biustonosz, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia grzybicy.

Musisz pozwolić twojej skórze oddychać. Chodzenie bez biustonosza pomoże Ci uniknąć podrażnień skóry, osłabienia dopływu krwi i limfy oraz przebarwień na delikatnej skórze piersi.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Opadające piersi – 8 wskazówek

Pamiętaj, że każdy biust jest inny i decyzja o noszeniu lub nienoszeniu biustonosza to kwestia indywidualna. Zalety chodzenia bez stanika są ogromne, ale nie każda kobieta będzie się czuła komfortowo w niekompletnym zestawie bielizny. Rezygnacja ze stanika jest zalecana tylko kobietom, które faktycznie dobrze się z tym czują.

Wszystko zależy od twoich preferencji. Spróbuj tej opcji i zdecyduj co jest dla ciebie i twoich piersi lepsze i bardziej wygodne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.