Zmiany w piersiach i w okolicy sutków - kiedy stanowią problem?

Zmiany w piersiach i sutkach są normalne przez całe życie. Czasami wiek ma wpływ; innym razem to zmiany hormonalne. Przyjrzymy się tutaj wszystkim możliwym przyczynom.
Zmiany w piersiach i w okolicy sutków - kiedy stanowią problem?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmiany w piersiach i sutkach są często powodem do niepokoju dla wielu kobiet. Niewielki guzek lub zmiana w wyglądzie jest natychmiast kojarzona z rakiem, nawet jeśli w rzeczywistości nie ma z nim nic wspólnego. Należy pamiętać, że nie wszystkie zmiany w piersiach są spowodowane chorobą nowotworową. Istnieje wiele łagodnych warunków i okoliczności, które powodują te zmiany: starzenie się, zmiany hormonalne i środowisko.

Z drugiej jednak strony zmiany w piersiach i sutkach nie powinny być ignorowane. Więc kiedy są powodem do niepokoju? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem? Dowiesz się, czytając ten artykuł.

Zmiany w piersiach zachodzą przez całe życie

Zmiany w piersiach i sutkach zachodzą przez całe życie. Są częścią naturalnego procesu rozwojowego człowieka. Przewody mleczne znajdują się tam od urodzenia. Dojrzewają kilka lat później. Dojrzewanie niesie ze sobą szereg zmian hormonalnych. Na tym etapie piersi powiększają się, a gruczoły sutkowe rozwijają się, aby móc produkować mleko. Rosną również sutki i otoczki.

Ogólnie rzecz biorąc, u kobiet piersi rozwijają się między 8 a 13 rokiem życia. Następnie będą podlegać stopniowym zmianom aż do 17 lub 18 roku życia. U niektórych osób rozwijają się do 20 roku życia. W czasie ciąży dochodzi również do zmian w piersiach i sutkach. Obie stają się większe, a sutki ciemnieją.

Zmiany wagi, a także cykle menstruacyjne, również powodują zmiany w piersiach. Początek menopauzy to kolejny kamień milowy, kiedy ponownie zachodzą istotne zmiany w wyglądzie piersi i sutków.

Zmiany w piersiach

Zmiany w piersiach i sutkach pojawiają się z wielu różnych powodów. W przypadku piersi mogą różnić się kształtem, rozmiarem i fakturą. Oto niektóre z typowych powodów.

Cykl menstruacyjny

Bardzo często piersi zmieniają się przed lub po menstruacji. Często też wyglądają na spuchnięte. Wynika to z gromadzenia się płynów w tym obszarze i jest normalne.

Bóle menstruacyjne. Kalendarz miesiączkowy
Czasami ból związany z cyklem menstruacyjnym jest jednocześnie związany z dyskomfortem piersi.

Ciąża

Powiększenie gruczołów sutkowych w czasie ciąży często prowadzi do powstawania guzków piersi. Jest to jednak normalne. Stan zwany mastitis może wystąpić podczas karmienia piersią. W tym przypadku wyczuwalne są również grudki piersi.

Początek menopauzy

Na początku menopauzy dochodzi do poważnych zmian hormonalnych, które powodują zmiany w piersiach i sutkach. Często zdarza się, że odczuwasz więcej guzków niż wcześniej i odczuwasz ból, nawet jeśli nie masz okresu.

Hormonalna terapia zastępcza

Stosowanie hormonów w okresie menopauzy w postaci tabletek lub zastrzyków powoduje, że piersi stają się gęstsze. Czasami zmienia to interpretację mammografii i może budzić podejrzenia, nawet jeśli wszystko jest w porządku.

Po menopauzie

Po menopauzie następuje duży spadek poziomu hormonów. Prowadzi to do utraty objętości, kształtu i jędrności piersi. Tekstura jest bardziej miękka i zwykle wyglądają na bardziej obwisłe. W większości przypadków grudki mogą wyglądać jak nieszkodliwe cysty. Jednak wymagają konsultacji lekarskiej.

Kiedy martwić się zmianami w piersiach

Tak jak są normalne zmiany w piersiach, są też inne, które są oznakami problemów zdrowotnych. Wypatruj nagłych zmian. Kiedy się martwić? Oto oznaki, że coś jest nie tak:

  • Solidna masa w piersi lub pod pachą. Należy szczególnie uważać na okrągłe, gładkie grudki lub te, które są bardzo duże i łatwo przesuwają się pod skórą. Ten rodzaj wzrostu zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
  • Zaczerwieniona lub łuszcząca się skóra piersi.
  • Zgrubienie skóry piersi.
  • Skóra pofałdowana lub wgnieciona, jak pomarańcza.
  • Nawracający ból bez wyraźnego powodu.

Zmiany sutków

Sutki również ulegają zmianom w czasie ciąży i laktacji oraz wraz z wiekiem. We wszystkich tych przypadkach są to normalne odmiany. Podobnie operacje lub zmiany wagi powodują, że brodawki wyglądają inaczej. Ważną rolę odgrywa również cykl menstruacyjny. Niektóre z naturalnych zmian są następujące:

  • Zmiany w kolorze: To normalne, że trochę ciemnieją podczas ciąży, karmienia piersią i menopauzy. Po zakończeniu tych procesów powracają do swojego pierwotnego koloru.
  • Zmienny rozmiar: Sutki zmieniają rozmiar z powodu takich czynników, jak dojrzewanie, ciąża, laktacja lub cykl menstruacyjny.

Egzema może zmienić teksturę otoczki. Jest to wysypka, którą można leczyć bez większych problemów. Wyładowanie nie jest powszechne, ale samo w sobie nie jest znakiem ostrzegawczym. Zwykle są łagodne, jeśli wypływają z obu sutków po ściśnięciu oraz podczas ciąży i na niektórych etapach cyklu miesiączkowego.

Kiedy martwić się zmianami sutków?

Zmiany piersi i sutków powinny być zawsze dokładnie obserwowane. Czasami różnica między zmianą normalną a patologiczną nie jest zbyt oczywista. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem. To powiedziawszy, ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę, gdy wystąpią następujące sytuacje:

  • Na otoczce są włosy.
  • Pojawiają się owrzodzenia.
  • Zgrubienie skóry brodawki.
  • Sutek zmienia kolor na czerwony lub fioletowy.
  • Występują zmiany koloru ze swędzeniem lub wydzieliną.
  • Tekstura skóry brodawki przypomina pomarańczę.
  • W okolicy otoczki występuje zaczerwienienie lub uczucie ciepła w okolicy.
  • Wystające sutki nagle się spłaszczają.
  • Sutek spontanicznie wydziela płyny.
  • Nawracające swędzenie brodawki lub otoczki.
  • Występuje uporczywa tkliwość sutków.
  • Sutek jest odwrócony tylko z jednej strony.
Badanie piersi
Istnieje wiele różnych powodów konsultacji lekarskiej. W razie wątpliwości zawsze najlepiej umówić się na wizytę u lekarza.

Zmiany w piersiach – mammografia

Obecnie dostępne są różne metody leczenia problemów piersi, w tym samego raka. Bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Dlatego w przypadku znaczących zmian w piersiach i sutkach należy skonsultować się z lekarzem. Zaleca się, aby kobiety w wieku od 45 do 55 lat wykonywały mammografię co dwa lata. W każdym razie, jeśli pojawią się zmiany, które budzą wątpliwości, prawdopodobnie badanie to powinno być wykonywane częściej lub przed 45 rokiem życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández, J. G., & Ovares, C. E. U. (2012). La glándula mamaria, embriología, histología, anatomía y una de sus principales patologías, el cáncer de mama. Revista médica de Costa Rica y Centroamérica, 69(602), 317-320.
  • Galván Espinoza, H. A. (2012). La necesidad e importancia del control de calidad en mamografía. Gaceta mexicana de oncología, 11(4), 246-250.
  • Sánchez Portela, J. R., & Verga Tirado, B. (2011). Cáncer de mama: ¿Es posible prevenirlo? Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río, 15(1), 14-28.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.