Nierówne piersi podczas laktacji: jak można je skorygować?

Nierówne piersi w okresie laktacji nie są uważane za problem medyczny, ale za naturalny efekt interakcji z dzieckiem. Rzadko ten stan jest związany z jakąkolwiek chorobą.
Nierówne piersi podczas laktacji: jak można je skorygować?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Bardzo często kobiety mają nierówne piersi podczas karmienia piersią. W rzeczywistości szacuje się, że nawet 85% kobiet ma różnej wielkości piersi przed porodem. A to może stać się bardziej zauważalne, gdy karmią piersią.

Nierówności piersi różnią się w zależności od kobiety. Czasami jest to bardzo zauważalne, a innym razem asymetria jest mniej oczywista, do tego stopnia, że pozostaje niezauważona.

Prawda jest taka, że nie jest to stan chorobowy i nie powinien budzić niepokoju.

Warto wspomnieć, że gdy kobieta czuje się niekomfortowo z nierównymi piersiami, istnieją również sposoby na to, aby obie piersi uzyskały podobny rozmiar. Porozmawiamy o tym w dalszej części artykułu.

Piersi prawie zawsze są nierówne

To normalne, że w piersiach występuje pewna asymetria, podobnie jak w przypadku innych części ciała (ręce i nogi). Niewielkie różnice w kształcie lub długości są normalne i nie stanowi to problemu.

Podczas karmienia piersią obecność nierówności piersi staje się bardziej widoczna. Szacuje się, że 1 na 4 matki cierpi na ten stan podczas karmienia piersią. Jedna pierś wygląda na większą od drugiej, ale po zakończeniu tego etapu wszystko wraca do normy.

Jednak u około 15% kobiet nierówności piersi pozostają. I nie muszą karmić piersią, żeby było to widoczne. Mimo że nie zakłóca to normalnego funkcjonowania piersi, może powodować dyskomfort.

Kobieta trzymająca się za piersi.
Nierówne piersi są obecne podczas karmienia piersią i poza nim. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Dlaczego tak się dzieje?

W zasadzie nierówne piersi są spowodowane czynnikami anatomicznymi. Kształt klatki piersiowej, krzywizny żeber lub pozycja ramion to czynniki, które generują asymetrie w piersiach. Pewną rolę może również odgrywać genetyka.

Niezależnie od tego, jak symetryczne są piersi, w trakcie karmienia pojawiają się większe nierówności. Dzieje się tak, ponieważ dzieci zazwyczaj wolą jedną pierś od drugiej. Dlatego pierś preferowana przez dziecko ma tendencję do powiększania się.

Produkcja mleka w każdej piersi jest regulowana przez substancję zwaną czynnikiem hamującym laktację (FIL ). Kiedy dziecko pobiera zbyt dużo mleka z jednej piersi, FIL reaguje, zachęcając do produkcji większej ilości mleka. W ten sposób jedna pierś jest pełniejsza od drugiej.

Efektem powyższego są nierówne piersi. Najprawdopodobniej tak będzie przez cały okres karmienia piersią, ponieważ preferowana pierś dziecka będzie miała więcej kanalików mlecznych. Możliwe też, że to samo stanie się w kolejnych ciążach.

Skutki zdrowotne nierównych piersi

Nierówne piersi rzadko są uważane za problem medyczny. Ta dysproporcja rzadko wpływa na zdolność do regularnego wytwarzania mleka i karmienia piersią. Nawet jeśli jedna pierś nie dostarcza pożywienia, niemowlę może zaspokoić swoje potrzeby z drugiej piersi.

Ta asymetria powinna być omawiana z lekarzem tylko wtedy, gdy jedna pierś jest wyraźnie mniejsza od drugiej od samego początku i nie zmienia rozmiaru podczas ciąży lub po porodzie.

Może to być spowodowane rzadkim stanem zwanym niedorozwojem piersi. Dzieje się tak, gdy jedna z piersi nie ma wystarczającej ilości tkanki gruczołowej, co prowadzi do słabej produkcji mleka lub jego braku.

W innych przypadkach wszystko wraca do normy, gdy kończy się karmienie piersią, a piersi przestają produkować mleko. Następnie piersi wracają do stanu sprzed ciąży.

W większości przypadków nierówne piersi są stanem przejściowym.

Jak skorygować nierówne piersi podczas karmienia piersią

Aby skorygować nierówne piersi podczas karmienia piersią, najlepiej podać dziecku mniejszą pierś na początku karmienia. Powoduje to, że pierś zaczyna produkować więcej mleka, a co za tym idzie, zwiększa swoją objętość.

Jeśli dziecko opiera się lub odmawia ssania z określonej piersi, musisz dowiedzieć się dlaczego. Brodawka może mieć pewną trudność, może wystąpić zablokowanie przewodów lub dziecko może mieć problem, taki jak infekcja ucha.

Inną alternatywą jest użycie laktatora do stymulacji mniejszej piersi. Jest to sposób na zwiększenie produkcji piersi i zwiększenie jej rozmiaru. Nie należy jednak zaniedbywać drugiej piersi, ponieważ asymetrię można odwrócić.

Nierówne piersi zazwyczaj wyrównują się po zakończeniu karmienia. Lekarz lub fizjoterapeuta może udzielić bardziej konkretnych wskazań do ujędrniania i modelowania piersi po odstawieniu dziecka.

Badanie piersi.
Możesz poprosić o konsultację ginekologiczną, jeśli uważasz, że Twoje nierówne piersi mają przyczynę patologiczną. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że nie chodzi o żadną chorobę.

Jeśli nierówność utrzymuje się, skonsultuj się z lekarzem

Nierówne piersi rzadko są problemem zdrowotnym, chociaż dla niektórych kobiet mogą stać się problemem estetycznym. Należy pamiętać, że jest to stan przejściowy i można go skorygować wspomnianymi już technikami.

Jeśli jednak po okresie laktacji nierówne piersi utrzymują się i jest to zbyt widoczne lub uciążliwe, najlepiej porozmawiać z lekarzem. Istnieją rodzaje operacji i innych metod leczenia, które można wykorzystać do modyfikacji tej asymetrii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Urquizo Aréstegui, R. (2014). Lactancia materna exclusiva: ¿siempre? Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia, 60(2), 171-176.
  • Rennison, Michelle E., et al. “Inhibition of constitutive protein secretion from lactating mouse mammary epithelial cells by FIL (feedback inhibitor of lactation), a secreted milk protein.” Journal of Cell Science 106.2 (1993): 641-648.
  • Matthes, A. D. C. S., & Sgrignoli, R. B. (2009). Definición de senos normales para mujeres en Menacme. Revista Latino-Americana de Enfermagem, 17, 108-112.
  • Téllez-Olvera, Alejandro, Jorge Romero-Álvarez, and Miguel Ángel Salgado-Molina. “Poland’s syndrome. Case report.” Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social 48.1 (2010): 79-82.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.