Ból stawów - pokarmy, które mogą go powodować
Często uważa się, że ból stawów jest spowodowany nadmiernym wysiłkiem lub złą postawą. Nie są to jednak jedyne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Jedzenie może być również jednym z wyzwalaczy dyskomfortu. Dzieje się tak, ponieważ niektóre pokarmy mogą powodować ból stawów i stany zapalne.
Ból stawów – znaczenie diety
Ostatnio przeprowadzono badania wskazujące, że niektóre pokarmy mogą powodować bóle stawów i stany zapalne. Wydaje się to być szczególnie prawdziwe u osób z takimi schorzeniami, jak:
- Dna.
- Artretyzm.
- Zapalenie kości i stawów.
- Przepuklina dysku.
Unikanie tych pokarmów może znacznie zmniejszyć najczęstsze objawy bólu stawów: sztywność, obrzęk i ból. Ponadto może pomóc w odzyskaniu zdolności do wykonywania pewnych czynności, które do tej pory mogły być dla Ciebie bardzo trudne. Na przykład coś tak prostego jak otwarcie słoika lub wspinanie się po drabinie nie może już stanowić problemu.
Naprawdę prawdziwym wyzwaniem jest unikanie tych pokarmów, ponieważ często są one bardzo obecne w naszej codziennej diecie. Jednak warto, bo ulga, jaką może przynieść stawom, będzie naprawdę cudowna.
W przeciwieństwie do tego wskazane jest również włączenie produktów spożywczych typowych dla diety śródziemnomorskiej, aby zapobiec bólom stawów. Na przykład w takich przypadkach wskazana jest oliwa z oliwek.
Nie zapominaj jednak, że niektóre pokarmy mogą powodować Twoje problemy. Dlatego najlepiej ich unikać.
Przeczytaj również: Kolagen na zdrowe stawy – dowiedz się więcej!
Ból stawów – produkty wyzwalające
Proszę zwrócić szczególną uwagę na następujące produkty spożywcze. W rzeczywistości jest możliwe, że mogą powodować problemy ze stawami bez twojej wiedzy.
Warzywa z rodziny psiankowatych
Cała rodzina psiankowatych może być prawdziwym koszmarem, jeśli chodzi o ból stawów. W tej kategorii można znaleźć następujące produkty spożywcze:
- Papryka chili.
- Słodkie ziemniaki.
- Ziemniaki.
- Papryka.
- Pomidory.
- Bakłażany.
- Papryka.
Poza tym uważaj na niektóre potrawy przygotowywane z tych produktów, ponieważ zawierają one alkaloid zwany solaniną. Substancja ta jest odpowiedzialna za gromadzenie złogów wapnia w tkankach. Dlatego staraj się unikać tych warzyw przez miesiąc i zobacz, czy zauważysz jakiekolwiek rezultaty.
Pokarmy z purynami
Puryna jest związkiem, który może wytwarzać kwas moczowy i gromadzić go w organizmie, zwłaszcza w stawach i tkankach. Z tego powodu powoduje wiele bólu i może prowadzić do dny moczanowej.
Jeśli cierpisz na bóle stawów i stany zapalne, powinieneś przestać jeść te produkty:
- Mięso: Obejmuje to mózg, wątrobę, nerki, cielęcinę, bekon i indyka.
- Ryby i owoce morza: obejmuje małże, dorsze, makrele, śledzie, anchois, tuńczyki, pstrągi i sardynki,
- Inne pokarmy zawierające purynę: Gęste sosy, przemysłowo przygotowane buliony, groszek, szpinak, grzyby, szparagi, fasola, ciecierzyca i piwo.
Orzechy i oleje
Przede wszystkim unikaj używania oleju spożywczego innego niż oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, jeśli cierpisz na ból stawów. Zamiast tego niektórzy zalecają stosowanie oleju lnianego. Powodem jest to, że jest to zdrowy olej, a także zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki temu składowi mogą pomóc zmniejszyć obrzęki stawów, przynosząc tym samym ogromną ulgę.
Orzechy zawierają również oleje, które mogą zwiększać obrzęk mięśni i stawów, chociaż są dobre dla zdrowia. Dlatego zaleca się spożywanie ich w małych ilościach nie częściej niż raz w tygodniu.
Nabiał może powodować ból stawów
Na początek warto wiedzieć, że osoby cierpiące na zapalenie stawów lub bóle stawów odczuwają ostrzejsze objawy podczas spożywania produktów mlecznych, więc objawy te są łagodniejsze, gdy produkty mleczne są usuwane z codziennej diety.
Do tej grupy należą produkty mleczne (mleko, masło, margaryna, śmietana, śmietana, jogurt, lody). Powodem tego jest pierwiastek zwany kazeiną.
Jeśli chcesz uzyskać wapń i białko lepszej jakości, zamiast spożywać produkty mleczne, wybierz te produkty:
- Tofu.
- Komosa ryżowa.
- Boćwina szwajcarska.
- Soczewica.
- Szpinak.
- Migdały.
Rafinowana mąka pszenna i żytnia
Rafinowana mąka pszenna i żytnia zawiera gluten. Oprócz tego, że nie są odpowiednie dla celiakii, powodują również stany zapalne przewodu pokarmowego. Wreszcie mogą powodować obrzęk stawów u osób z zapaleniem stawów i pogarszać objawy. Zamiast białej mąki wybierz pełnoziarnistą.
Jajka
Jajka są doskonałym źródłem białka, ale nie są zalecane w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, ponieważ mogą powodować bóle stawów i stany zapalne. Dzieje się tak, ponieważ żółtko zawiera pierwiastek zwany kwasem arachidonowym, który po spożyciu staje się zapalny.
Kiedy przestaniesz jeść jajka, zauważysz mniejszy obrzęk i ból stawów. Oczywiście, aby dodać białko do swojej diety, najlepiej wybieraj białka roślinne, takie jak rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste.
Niektóre owoce cytrusowe mogą powodować ból stawów
Niektóre osoby z dną moczanową lub chorobą zwyrodnieniową stawów niewątpliwie doświadczyły poprawy stanu stawów, gdy przestają jeść te owoce, zarówno surowe, jak i ugotowane:
- Limonki.
- Grejpfrut.
- Cytryny.
- Pomarańcze.
- Mandarynki.
Aby jednak zapewnić organizmowi niezbędną ilość witaminy C, możesz spożywać:
- Kiwi.
- Truskawki.
- Brokuły.
- Papaja.
- Guawa.
Napoje z kofeiną (kawa i herbata)
Kofeina nasila stan zapalny u osób z zapaleniem stawów. Ponadto picie kilku filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ilość minerałów i witamin znajdujących się w organizmie. To samo dotyczy czekolady. Nie zaleca się spożywania tych produktów bezpośrednio po obiedzie lub kolacji. Podobny efekt mają również napoje typu cola, które również mogą powodować inne problemy zdrowotne.
Może Cię zainteresować: Produkty wspomagające stawy – najlepszy i najgorszy wybór
Pokarmy, które powinny znaleźć się w Twojej diecie
Zgodnie z powyższą listą może się wydawać, że nie wolno ci spożywać niczego, jeśli masz ból stawów. Istnieją jednak alternatywy. Niektóre z nich to:
- Płatki owsiane i pełnoziarniste
- Naturalne napoje, takie jak zielona herbata i domowe soki owocowe
- Owoce takie jak winogrona, banany, jabłka, jagody i pomidory
- Warzywa, takie jak pory, cebula, sałata, ogórki i marchewki
Rekomendacja ekspertów: Przyjmijcie dietę śródziemnomorską
W przypadku artretyzmu eksperci zalecają tak zwaną dietę śródziemnomorską, której jednym z głównych składników jest oliwa z oliwek.
Należy zauważyć, że istnieją zalecenia, które odnoszą się do niektórych przypadków, a innych nie, dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i przestrzeganie jego zaleceń. Podane tutaj informacje są jedynie orientacyjne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mayo Clinic Staff. (2017). Rheumatoid arthritis: Treatment.
mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/diagnosis-treatment/treatment/txc-20197400 - Foods and arthritis. (n.d.).
icahn.mssm.edu/about-us/news-and-events/study-shows-that-reducing-processed-and-fried-food-intake-lowers-related-health-risks-and-restores-bodys-defenses - Khanna, S., Jaiswal, K. S., & Gupta, B. (2017). Managing Rheumatoid Arthritis with Dietary Interventions. Frontiers in nutrition, 4, 52. doi:10.3389/fnut.2017.00052
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5682732/ -
Bach, J. (2015). ¿QUÉ ES LA DIETA MEDITERRÁNEA? – FUNDACIÓN DIETA MEDITERRANEA.
https://doi.org/10.1051/e3sconf/20183303068 - Hu, Y., Costenbader, K. H., Gao, X., Hu, F. B., Karlson, E. W., & Lu, B. (2015). Mediterranean diet and incidence of rheumatoid arthritis in women. Arthritis care & research, 67(5), 597-606.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4370793/ - Anti-inflammatory Activity of Extra Virgin Olive Oil Polyphenols: Which Role in the Prevention and Treatment of Immune-Mediated Inflammatory Diseases? (2018). Santangelo C, Vari R, Scazzocchio B, De Sanctis P, Giovannini C, D’Archivio M, Masella R.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29141574