Ból stawów podczas ciąży: leczenie

Leczenie uciążliwego bólu stawów podczas ciąży jest możliwe – czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak możesz go złagodzić bez leków.
Ból stawów podczas ciąży: leczenie

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zmiany hormonalne i cielesne, jakich doświadcza kobieta w ciąży, w znacznym stopniu przyczyniają się do wszelkiego rodzaju dyskomfortu. Leczenie zjawiska zatrzymywania płynów, ból stawów podczas ciąży, ból pleców – wszystko to może być wyzwaniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak sprawić sobie ulgę.

Ból stawów podczas ciąży

Ból stawów podczas ciąży

Ból stawów podczas ciąży zwykle występuje z powodu przyrostu masy ciała. Te dodatkowe kilogramy wywierają ogromny nacisk na kolana i powodują dyskomfort. To samo dotyczy innych stawów w ciele. Z związku z tym, objawy kobiet z problemem z zapaleniem stawów stają się bardziej wyraźne w czasie ciąży.

Jeśli cierpisz również na zatrzymanie płynów, możesz odczuwać mrowienie, drętwienie i ból palców. W przypadku silnego bólu występuje również drętwienie dłoni i stóp, a także obrzęk dłoni lub twarzy. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli poczujesz którykolwiek z tych objawów, ponieważ mogą one być spowodowane stanem przedrzucawkowym.

Leczenie bólu stawów

Oto kilka najlepszych sposobów leczenia bólu stawów w ciąży.

Jak powiedzieliśmy powyżej, skonsultuj się ze specjalistą, aby uzyskać spersonalizowany plan leczenia zgodnie z Twoim stanem fizycznym, historią choroby i osobistymi potrzebami.

1. Regularne ćwiczenia fizyczne

Regularne ćwiczenia mogą pomóc zminimalizować ból stawów podczas ciąży.

Ból stawów podczas ciąży

W ciąży musisz prowadzić aktywne życie, ponieważ jest to dobry sposób na utrzymanie elastyczności stawów. Niektóre dobre opcje, które mogą również zmniejszyć dyskomfort, to:

2. Masaże lecznicze

Masaże lecznicze mogą pomóc zminimalizować ból stawów, a także zapobiec zatrzymywaniu się płynów. Zapytaj swojego lekarza, jakie rodzaje masaży są zalecane dla kobiet w ciąży.

3. Terapia ciepłem-zimnem

Aby złagodzić ból stawów podczas ciąży, możesz brać ciepłe prysznice. Inną opcją jest stosowanie poduszek elektrycznych lub koców, ponieważ mogą one zmniejszyć dyskomfort. Możesz także zdecydować się na zimne okłady z lodu.

4. Unoszenie stóp

Unoszenie nóg do góry może pomóc je rozluźnić i zmniejszyć zatrzymywanie się płynów. Dobrym sposobem jest położenie się na łóżku z nogami opartymi o ścianę. Odczekaj 10 minut, a następnie zmień pozycję.

5. Odpoczynek na ból stawów

Regularny odpoczynek w ciąży to dobry sposób na zminimalizowanie bólu.

Kobieta w ciąży podczas masażu

Ból stawów podczas ciąży może się nasilać, jeśli nie będziesz regularnie odpoczywać. Postaraj się uwzględniać chwile relaksu, aby zmniejszyć obciążenie stawów i mięśni.

6. Unikaj podnoszenia ciężkich rzeczy

Podnoszenie ciężkich przedmiotów może wpływać na Twoje ciało i nasilać ból stawów. Pamiętaj, że kości, mięśnie i stawy kobiet w ciąży noszą kilka dodatkowych kilogramów, więc nie kładź na nie większej wagi.

7. Spożywaj Omega-3

Niektóre badania wskazują, że regularne spożywanie pokarmów bogatych w omega 3 lub suplementy może pomóc złagodzić ból stawów.

8. Noś wygodne buty

Wygodne buty to najlepszy sposób na uniknięcie zwiększania napięcia w stopach – unikaj więc wysokich obcasów. Wybierz trampki lub inne wygodne buty.

Medyczne leczenie bólu stawów

Skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać spersonalizowane leczenie.

Badanie kobiety w ciąży

Jeśli Twój stan nie poprawi się po zastosowaniu powyższych sposobów, powinnaś udać się do lekarza. Może on przepisać leki bezpieczne dla kobiet w ciąży – na przykład paracetamol.

Nie zaleca się stosowania kremów z salicylanem metylu, kwasem gamma-linolenowym (GLA) i kurkumą.

Nie stosuj też żadnych leków bez recepty. Należy szczególnie uważać na leki i kremy do stosowania miejscowego, które stosujesz w czasie ciąży.

Ból stawów podczas ciąży może być irytujący, dlatego skontaktuj się z lekarzem w celu otrzymania odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.