Ból nerek - 5 remediów, które pomogą go zwalczyć

Możemy wykorzystać działanie niektórych ziołowych środków leczniczych, aby poczuć ulgę w bólu nerek. Jeżeli jednak nasila się on i staje się nie do zniesienia, koniecznie musimy udać się do specjalisty, aby postawić odpowiednią diagnozę i dobrać leczenie.
Ból nerek - 5 remediów, które pomogą go zwalczyć

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Czy doskwierał Ci kiedyś ból nerek? Jest to bardzo powszechna dolegliwość, która może pojawić się bez wcześniejszej zapowiedzi w dowolnym momencie życia. Nerki to niezwykle ważne organy umiejscowione w dolnej części pleców.

Ich główną funkcją jest filtrowanie krwi, aby wyeliminować z niej substancje zbędne i toksyny poprzez mocz. W taki sposób zapobiega się pojawieniu kamieni nerkowych, jak również retencji płynów i innych problemów ze zdrowiem.

Innym zadaniem nerek jest mierzenie poziomu składników chemicznych w naszej krwi i dbanie o ich równowagę. Mamy tu na myśli składniki takie jak potas, fosfor i sód.

Gdy pojawia się ból nerek, wskazuje on na to, że coś zakłóca ich pracę, zaburzając normalne funkcjonowanie. Może to świadczyć o tym, że potrzebny jest detoks i oczyszczanie nerek.

Jeżeli i u Ciebie pojawiła się ta dolegliwość, wypróbuj naturalne, ziołowe remedia:

1. Bazylia

Bazylia to bardzo aromatyczne zioło, którego używa się generalnie w kuchni, między innymi do robienia sosu pesto Przynosi ulgę w kaszlu i bólu gardła.

Wystarczy sięgać po nieco bazylii dodając ją do soku, bądź pić z niej napar, dodając miód. Jeżeli zrobisz tak codziennie przez kilka miesięcy, z czasem wyeliminujesz ból nerek ,a nawet pozbędziesz się mniejszych kamieni nerkowych.

Jeżeli już wcześniej występowały u Ciebie problemy z nerkami, możesz dodać bazylię do swojej regularnej diety. Zapobiegniesz tym samym nawrotom choroby i problemów.

Koniecznie zajrzyj również do artykułu: Kamienie nerkowe – 6 domowych sposobów

2. Herbata z mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski, znany również potocznie jako mlecz, jest znany przede wszystkim z tego, że stanowi naturalny diuretyk czyli środek moczopędny. Działa jako środek detoksykujący nerki, zmniejszając przy tym retencję płynów w organizmie.

Z tego względu roślinę tę poleca się osobom dotkniętym przez infekcje dróg moczowych oraz pacjentom, u których pojawił się ból nerek, między innymi z powodu obecności kamieni nerkowych.

Napar z mniszka lekarskiego

Oprócz tego, że idealnie wręcz komponuje się z kuchnią włoską, dostarcza nam również wielu właściwości korzystnych dla naszego zdrowia:

Mniszek jest doskonały na wszelkiego rodzaju infekcje i grypę. Pomaga też pozbyć się flegmy z dróg oddechowych.

Zmieszany z kardamonem, doskonale obniża gorączkę. Jest jeszcze jedna dodatkowa korzyść z sięgania po napar z mniszka lekarskiego. Otóż pomaga on wyrównać składniki chemiczne, gdy stracimy poprzez oddawanie moczu zbyt dużo mine rałów.

Aby wykorzystać lecznicze właściwości tej rośliny, przygotujemy zielony koktajl z selera naciowego i pietruszki.

Składniki

 • 1 łyżeczka suszonego mniszka lekarskiego (5 g)
 • 1 szklanka wody (200 ml)
 • 2 gałązki selera naciowego
 • 5 gałązek pietruszki
 • Sok z 1 pomarańczy lub grejpfruta

Sposób przygotowania

 • Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki aż uzyskasz jednolity sok bez grudek. Wypij od razu.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Superfood: składniki odżywcze poprawiające funkcjonowanie mózgu

3. Seler naciowy

Seler naciowy zawiera całe mnóstwo substancji korzystnych dla organizmu:

 • Dzięki zawartości witamin (B1,  B2, B6, A, E i C), minerałów (takich jak cynk, wapń i magnez), jak również bioflawonoidów i enzymów, doskonale dba o nasze nerki.
 • Seler naciowy ułatwia też usuwanie płynów z organizmu, dlatego warto rozważyć zwiększenie jego spożycia jeśli zauważyliśmy opuchliznę nóg i innych części ciała. Gdy w naszym ciele zachodzi retencja płynów, działanie nerek jest zaburzone. Mogą się wtedy pojawić rozmaite schorzenia i dolegliwości.
 • Roślina ta pobudza również remineralizację, oczyszczanie i naturalny detoks krwi, co pomaga przywrócić w organizmie równowagę.
 • Seler naciowy zawiera dużo błonnika, dzięki czemu obniża poziom cholesterolu we krwi i pobudza jej krążenie. To z kolei korzystnie wpływa na pracę nerek.

Zachęcamy Cię do sięgania po kilka gałązek selera naciowego dziennie. Wypróbuj go w różnych przepisach, aby nie znudzić się jego smakiem. Doskonałą opcją jest poniżej opisywany napój:

Składniki

 • 1 zielone jabłko
 • 2 gałązki zielonej pietruszki
 • 1 łyżeczka świeżej mięty (5 g)
 • 2 gałązki selera naciowego

Sposób przygotowania

 • Zmiksuj ze sobą wszystkie składniki i uwzględnij ten napój przy śniadaniu, co najmniej trzy razy w tygodniu.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Seler naciowy, czyli gruntowne oczyszczanie nerek

4. Pokrzywa

 • Wśród licznych właściwości leczniczych pokrzywy wymienić można to, że stanowi naturalny diuretyk. Dlatego właśnie pomaga pozbyć się piasku, który może kumulować się w nerkach i pęcherzu moczowym. Proces ten zmniejsza stany zapalne całego układu moczowego.
 • Wziąwszy pod uwagę fakt, że pokrzywa to roślina bogata w potas, pomaga ona również zmniejszyć retencję płynów w ciele bez niepotrzebnego ryzykowania zdrowiem całego organizmu.
 • Pokrzywa oczyszcza organizm i pomaga zmniejszyć ból nerek. Co więcej, może pomóc usunąć kamienie nerkowe w sposób naturalny.
Napar z pokrzywy

Polecamy Ci przygotowanie herbaty z liści pokrzywy. Pamiętaj, żeby być ostrożnym, gdy ją zbierasz, ponieważ zawiera parzące substancje.

Składniki

 • 2 łyżki liści pokrzywy (20 g)
 • 1 litr wody

Sposób przygotowania

 • Zagotuj wodę i gdy już zacznie wrzeć, dodaj do niej liście pokrzywy.
 • Pozostaw napar do zaparzenia i pij szklankę herbaty codziennie.

5. Natka pietruszki

Jeżeli doskwiera Ci ból nerek, zielona pietruszka stanowi doskonałą opcję, ponieważ jest naturalnym antyoksydantem i doskonale usuwa efekt działania wolnych rodników. Stanowi ona również doskonałe, naturalne źródło wapnia, fosforu, żelaza i witaminy C.

Co więcej, natka pietruszki wykazuje właściwości diuretyczne, które pobudzają:

 • Eliminację toksyn z organizmu
 • Oczyszczanie krwi
 • Detoks jelit i układu trawiennego
 • Rozbijanie i usuwanie kamieni nerkowych

Koniecznie odwiedź również artykuł: Pietruszka – 5 niewiarygodnych korzyści jakie oferuje

Wykorzystaj ziołowe remedia, aby zwalczyć ból nerek

Opisywane przez nas zioła mogą pomóc Ci zmniejszyć ból nerek i uniknąć pojawienia się kamieni nerkowych. Wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada i włącz ją do swojego codziennego menu.

Nerki

Oprócz sięgania po proponowane przez nas ziołowe remedia, polecamy Ci skonsultować się ze specjalistą, aby ustalić, czy nie wystąpiło w Twoim przypadku poważniejsze uszkodzenie nerek.

Będziesz mogła liczyć na dodatkowe rekomendacje, aby zachować jak najlepsze zdrowie i uniknąć przykrych dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. (2009). Los riñones y cómo funcionan. National Institute of Health. https://doi.org/10.1371/journal.pcbi.1004171
 • Hemstreet, G. P. (2012). Sistemas renal y urinario. Enciclopedia De Salud Y Seguridad En El Trabajo. https://doi.org/S0014-5793(00)01618-5 [pii]
 • Anonimo. (2016). Sistema Urinario. Wikipedia.
 • Asgari A. Herbal medicines and kidney; friends or foes?. J Nephropharmacol. 2014;3(1):5–6. Published 2014 Jan 1.
 • Joshi RK. Chemical composition and antimicrobial activity of the essential oil of Ocimum basilicum L. (sweet basil) from Western Ghats of North West Karnataka, India. Anc Sci Life. 2014;33(3):151–156. doi:10.4103/0257-7941.144618
 • Clare BA, Conroy RS, Spelman K. The diuretic effect in human subjects of an extract of Taraxacum officinale folium over a single day. J Altern Complement Med. 2009;15(8):929–934. doi:10.1089/acm.2008.0152
 • Kooti W, Daraei N. A Review of the Antioxidant Activity of Celery ( Apium graveolens L). J Evid Based Complementary Altern Med. 2017;22(4):1029–1034. doi:10.1177/2156587217717415

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.