Ból kości podczas ciąży: jak go zmniejszyć?
Ból stawów i kości to częsta przypadłość, która dotyka wiele kobiet w ciąży, a jego natężenie może zwiększać się pod koniec błogosławionego stanu. Czytając dzisiejszy artykuł poznasz sposoby, które pomogą Ci zmniejszyć ból kości podczas ciąży.
W ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Stopniowo rośnie jej brzuch, a wzrost wagi może wywierać wpływ na jej kolana, miednicę oraz kości. Właśnie dlatego warto poznać techniki, które są w stanie zmniejszyć ból kości podczas ciąży.
Jak zwykle podkreślamy, że zanim zaczniesz jakąkolwiek terapię, nawet naturalną, powinnaś zasięgnąć porady swojego lekarza. Wszystko dlatego, że każdy organizm jest wyjątkowy i techniki, które łagodzą ból u jednej osoby, mogą nie działać u drugiej. Skoro już o tym przypomnieliśmy, nadszedł czas, aby poznać sposoby na zmniejszenie bólu kości podczas ciąży.
Dlaczego podczas ciąży pojawia się ból kości?
Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele różnych zmian. Rozwój dziecka w łonie sprawia, że organy w ciele matki przemieszczają się i rozrastają, co z kolei prowadzi do wzrostu wagi.
Dlatego też nie powinno nas dziwić, że kobiety w ciąży odczuwają ból stawów i mięśni, zwłaszcza w kolanach, plecach i miednicy. Poza tym wiele kobiet może odczuwać dyskomfort również w innych częściach ciała.
Te trzy obszary, które wymieniliśmy wcześniej, są odpowiedzialne za utrzymywanie ciężaru ciała zarówno kobiety w ciąży, jak i jej dziecka. Właśnie dlatego to właśnie one są najbardziej narażone na ból podczas ostatnich miesięcy ciąży.
Co więcej, zatrzymywanie wody typowe dla okresu ciąży może z kolei wywoływać większy przyrost wagi i pogarszać zespół cieśni nadgarstka, który charakteryzuje drętwienie i ból odczuwane w palcach dłoni.
Sama widzisz, że ból kości podczas ciąży może pojawiać się dość często i ma logiczne wytłumaczenie, które sprowadza się do wzrostu wagi i zatrzymywania wody. W ciążach mnogich ból kości może pojawić się jeszcze przed wejściem w trzeci trymestr.
Jednak jeśli zauważysz opuchliznę dłoni, twarzy lub innych części ciała, koniecznie udaj się do lekarza. Będzie w stanie ocenić, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy to normalny objaw typowy dla trzeciego trymestru, czy też cierpisz na schorzenie, które wymaga pomocy medycznej.
Jak zmniejszyć ból kości podczas ciąży?
1. Ćwicz
Eksperci zalecają kobietom w ciąży wykonywanie ćwiczeń o niskiej intensywności. Istnieje ku temu kilka powodów:
- Pomagają zachować elastyczność stawów oraz siłę mięśni.
- Mogą pomóc zmniejszyć ból kości podczas ciąży.
- Poza tym ułatwiają zachowanie prawidłowej wagi ciała kobietom w ciąży.
Jednak pamiętaj, aby przed rozpoczęciem treningu porozmawiać z lekarzem, który pomoże Ci dobrać ćwiczenia dopasowane do Twojej sytuacji. Zazwyczaj eksperci polecają spacerowanie, pływanie lub jogę. Ale to Twój lekarz jest ekspertem, który będzie w stanie jak najlepiej Ci doradzić.
Nie przeocz tego artykułu: Ból dolnej części pleców – poznaj 8 zdrowych nawyków uzupełniających leczenie
2. Wykonuj masaże
Delikatne masaże pleców i nóg mogą zmniejszyć ból kości podczas ciąży. Jeżeli zdecydujesz się pójść do masażysty, koniecznie upewnij się, że ma doświadczenie w masażu dla kobiet w ciąży. To bardzo ważne, ponieważ będąc w stanie błogosławionym nie powinnaś wykonywać nagłych ani silnych ruchów.
3. Włącz do swojej diety kwasy omega-3
Regularne spożywanie ryb oraz orzechów może pomóc Ci w walce z bólem kości podczas ciąży. Wszystko dzięki zawartości kwasów omega-3.
Według najnowszych badań wywierają one wpływ na metabolizm kości i mogą chronić przed rozwojem chorób stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz osteoporozy.
4. Stosuj leczenie ciepłem lub zimnem
Przykładanie ciepłych lub zimnych okładów może zmniejszyć ból stawów. Możesz na przykład położyć na kolanach lód zawinięty w ręcznik lub ciepły termofor.
5. Trzymaj nogi w pozycji uniesionej
Jeżeli cierpisz z powodu zatrzymywania wody i/lub skurczy nóg, lekarze zalecają podnoszenie nóg do góry przynajmniej raz w ciągu dnia, najlepiej tuż przed położeniem się spać. Dzięki temu poprawisz krążenie krwi.
W tym celu połóż się na łóżku, podłóż pod głowę poduszkę i oprzyj nogi o ścianę. Pozostań w tej pozycji przez około 10 minut.
Przeczytaj również: Ból związany z rwą kulszową podczas ciąży – co warto o nim wiedzieć?
6. Dbaj o odpowiednią ilość odpoczynku
Sen odgrywa niezwykle istotną rolę. Jednak nie chodzi nam tylko o niego. Powinnaś postarać się rozkoszować się relaksującymi chwilami podnosząc nogi do góry i wyciągając plecy. Musisz robić sobie kilka przerw w ciągu całego dnia, aby rozluźnić ciało.
7. Unikaj chodzenia w butach na obcasach
Wiemy, że chcesz czuć się piękna, ale jeśli cierpisz z powodu bólu kości podczas ciąży, eksperci rekomendują rezygnację z chodzenia w butach na obcasach, przynajmniej na jakiś czas. Pamiętaj, że w tym okresie nie ma nic ważniejszego niż zdrowie, zarówno Twoje, jak i Twojego dziecka.
Jeżeli nasze podpowiedzi nie pomogą Ci zmniejszyć bólu kości podczas ciąży, udaj się do swojego lekarza lub farmaceuty. Będą oni w stanie polecić Ci maści, które możesz wmasowywać w obolałe obszary. Jednak nie przyjmuj leków na własną rękę! Pamiętaj, że wiele składników nie nadaje się do użytku w ciąży.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Watkins, Bruce. Yong Li, Lippman. Seifert, Mark. (2001). Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids and Skeletal Health. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/153537020122600601
- Kremer, Joel. n−3 Fatty acid supplements in rheumatoid arthritis. The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 71, Issue 1, 1 January 2000, Pages 349s–351s, https://doi.org/10.1093/ajcn/71.1.349s
- Bernstein, S. (n.d.). Benefits of massage. http://www.arthritistoday.org/arthritis-treatment/natural-and-alternative-treatments/remedies-and-therapies/benefits-of-massage.php
- Pietrangelo, A. (2014). Arthritis during pregnancy: Symptoms, treatments, and remission. Retrieved from http://www.healthline.com/health-slideshow/pregnancy-arthritis#1