Ból karku: kilka ćwiczeń, które przyniosą ulgę

Jeśli połączysz te ćwiczenia z naturalnymi środkami leczniczymi, przyniosą ci one niemal natychmiastową ulgę.
Ból karku: kilka ćwiczeń, które przyniosą ulgę
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Jeśli często doskwiera Ci ból karku, prawdopodobnie dobrze zdajesz sobie sprawę z dyskomfortu, jaki może on powodować.

Przeczytaj ten artykuł, w którym pokażemy Ci kilka prostych ćwiczeń do wykonania w kilka minut na uciążliwy ból karku. Dzięki nim przestaniesz w końcu martwić się tym problemem, a także poczujesz się znacznie lepiej!

Ćwiczenia na ból karku

Ćwiczenie 1

Pierwsze ćwiczenie na naszej liście polega na odwróceniu głowy w lewą stronę tak, aż podbródek spocznie na ramieniu. Pozostań w tej pozycji przez 2 sekundy.

Kobieta przy biurku cierpi na ból karku

Następnie musisz odwrócić głowę w prawo i pozostać w tej pozycji przez 2 sekundy. Ponownie przekręć głowę w lewo i rozciągnij szyję jak najbardziej do tyłu. Następnie obróć głowę w kierunku prawego ramienia. Pozostań w tej pozycji przez 2 sekundy i wykonuj ćwiczenie w zestawie 10 powtórzeń.

Ćwiczenie 2

W naszym drugim ćwiczeniu musisz oprzeć brodę na dłoniach, pochylając głowę w kierunku podłogi. Następnie (powoli) unoś głowę do tyłu, jednocześnie napierając na dłonie.

Powtórz to ćwiczenie od 10 do 20 razy.

Ćwiczenie 3

W tym ćwiczeniu spleć dłonie i oprzyj na nich tył głowy. Musisz tylko użyć siły mięśni karku i oprzeć się naporowi rąk.

kobieta wykonuje ćwiczenia na ból karku

Następnie pochyl głowę do przodu tak mocno, jak możesz, używając rąk do wywarcia nacisku na karku. Powtórz 10 do 20 razy.

Ćwiczenie 4

W tym ćwiczeniu musisz ustawić prawą rękę na swojej prawej skroni. Napierając na dłoń, obróć szyję w prawo, a następnie w lewo.

Powtórz ćwiczenie 10 do 20 razy, a następnie zrób to sam na lewą stronę.

Ćwiczenie 5

Piąte ćwiczenie jest również bardzo proste do wykonania. Połóż lewą rękę na głowie, a następnie popychaj ją w kierunku lewego ramienia tak daleko, jak to tylko możliwe.

Mężczyzna odchyla głowę, by złagodzić ból karku

Pozostań w tej pozycji przez 20-30 sekund, a następnie powtórz ćwiczenie na prawą stronę. Powtórz 3 razy.

Ćwiczenie 6

Nasze szóste ćwiczenie polega na masowaniu tyłu głowy przez 3-5 minut. Bez wątpienia przyniesie to pożądaną ulgę w bólu w okolicy szyi.

Naturalne środki lecznicze na ból karku

Oprócz tych przydatnych ćwiczeń, nie zapominaj, że możesz także łączyć te rutyny z naturalnymi środkami łagodzącymi ból, które przedstawimy poniżej.

1. Kruszony lód

Aby użyć tego domowego remedium, wystarczy zrobić okład z kruszonego lodu, używając bawełnianej ściereczki lub koszulki. Jeśli masz mały uraz, kruszony lód stanowi idealne rozwiązanie dla zmniejszenia obrzęku.

Kostki lodu w dłoniach

Po zmniejszeniu się obrzęku, należy na 10 minut nanieść na bolące miejsce ręcznik nasączony gorącą wodą.

2. Kąpiel ze skórką pomarańczową złagodzi ból karku

Inną alternatywną możliwością do wypróbowania w domu jest również przygotowanie kąpieli z dodatkiem naparu ze skórek z 3 pomarańczy, czterech liści sałaty i dwóch łyżek miodu. Wymieszaj wszystkie składniki w pół litrze wody. Gotuj przez 20 minut. Po tym czasie mieszanka będzie gotowa do użycia.

Ten napar może stanowić przyjemny dodatek do relaksującej kąpieli. Jeśli przyczyną bólu szyi jest stres lub napięcie, ten środek jest idealnym rozwiązaniem, które przyniesie ulgę.

3. Okład z pokrzywy

Pokrzywa to roślina, która ma silne działanie przeciwzapalne, co czyni ją idealną w leczeniu bólu karku i bólów głowy.

Jeśli chcesz zrobić okład z pokrzywy, musisz dodać łyżkę suszonych liści pokrzywy do wrzącej wody, a następnie pozwolić jej gotować się przez kilka minut.

Napar z pokrzywy

Zanurz chusteczkę lub ściereczkę w mieszaninie, a następnie przyłóż ją na dotknięty obszar. W kilka minut znajdziesz ulgę w bólu.

4. Herbata z trawą cytrynową – remedium na ból karku

Trawa cytrynowa również ma silne działanie przeciwzapalne. Wypicie filiżanki herbaty z trawą cytrynową może pomóc Ci poczuć się lepiej.

Są to skuteczne rozwiązania, które warto wypróbować, jeśli próbujesz znaleźć natychmiastową ulgę w bólu. Jeśli pracujesz w biurze lub spędzasz dużo czasu przed komputerem, nie zastanawiaj się zbytnio nad wypróbowaniem naszych domowych metod, gdyż długotrwały ból karku, może bardzo negatywnie wpłynąć na jakość Twojego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • J. Ylinen, H. Kautiainen, K. Wirén, A. Häkkinen. Streching exercises Vs. Manual therapy in treatment of Chronic Neck Pain: a randomized, controlled cross-over trial. (2007). ingentaconnect.com/contentone/mjl/sreh/2007/00000039/00000002/art00006?crawler=true
  • TM Kay, A. Gross, CH Goldsmith, JL Hoving, G. Brønfort. Exercises for mechanical neck disorders. (2005)cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD004250.pub3/abstract
  • Spine-health. Morrison G. Neck Exercises for Neck Pain. (2017). spine-health.com/conditions/neck-pain/neck-exercises-neck-pain
  • The Chartered Society of Physiotherapy (CSP). Exercise advice: neck pain. (2017). csp.org.uk/public-patient/rehabilitation-exercises/neck-pain

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.