Błędy Upamecano w Lidze Mistrzów: brak przygotowania mentalnego?

Francuski obrońca jest w centrum uwagi ze względu na swoje powtarzające się błędy. Brakuje mu koncentracji? Jakie czynniki psychiczne wpływają na jego wydajność?
Błędy Upamecano w Lidze Mistrzów: brak przygotowania mentalnego?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2023

W ćwierćfinałowym starciu Manchesteru City z Bayernem Monachium w Lidze Mistrzów wiele osób mówiło o występie gracza Bayernu Upamecano i jego błędach.W pamiętnym meczu 24-letni francuski obrońca stracił piłkę 15 razy. Jedna z tych sytuacji zakończyła się golem Silvy dla City, który dał wynik 2:0 i praktycznie uniemożliwił zwrot akcji.

Koszmar Ligi Mistrzów

Dlaczego Upamecano popełnił tyle błędów w tak decydującym meczu? Jaką rolę odgrywa przygotowanie psychiczne u zawodowych piłkarzy?

Psychologia sportu od lat wskazuje, że na decydujące momenty na boisku wpływają różne czynniki . Przygotowanie fizyczne i strategia sztabu szkoleniowego to tylko kilka elementów, do których należy dodać stan psychiczny zawodników.

Zgodnie z publikacją w Journal of Physical Education and Sport, podczas treningu należy ocenić i przygotować się z wyprzedzeniem na 6 czynników psychicznych:

  1. Motywacja
  2. Pewność siebie
  3. Kontrola lęku
  4. Gra drużynowa
  5. Stres
  6. Funkcje poznawcze

6 czynników przygotowania psychicznego

1. Motywacja

Motywacja jest ważna w każdej dziedzinie życia. Może być wewnętrzna lub zewnętrzna. Oba mechanizmy wyzwalają procesy mentalne, które wpływają na to, jak się zachowujemy.

Zewnętrzną motywacją mogą być pieniądze, które się zarabia w zawodowej piłce nożnej. A także nagrody, które można zdobyć z zespołem. Ale również na poziomie osobistym i indywidualnym, jak na przykład w przypadku Złotej Piłki. Natomiast motywacja wewnętrzna pochodzi z wnętrza. To wartości, pobudki, które motywują piłkarza do gry i czerpania radości z kariery.

Według badań psychologicznych półprofesjonalni gracze są bardziej zmotywowani niż amatorzy i profesjonaliści. To ciekawy fakt. Oznacza to, że nie wszyscy wyczynowi sportowcy będą w stanie przez cały czas rozwijać pełny potencjał, ponieważ nie będą cały czas zmotywowani.

2. Pewność siebie

Czy błędy Upamecano wynikały z braku pewności siebie? Ten czynnik psychologiczny określa się jako samoocenę zdolności gracza do dobrego występu w meczu.

Pewność siebie ma wiele wspólnego z osobowością każdej osoby. Niektórzy będą musieli ciężej popracować nad tym aspektem ze względu na niskie poczucie własnej wartości.

W czasie meczu pewność siebie może szybko spaść, gdy popełnisz błędy. Później pojawia się większy strach przed dalszym popełnianiem błędów.

3. Kontrola lęku

Lęk jest prawie nieunikniony dla większości profesjonalnych graczy przed meczem na wysokim poziomie. Jak zapanować nad stresem przed rozgrywkami Ligi Mistrzów?

W piłce nożnej niepokój zawodników definiuje się jako zwiększony stan nerwowości związany z tym, jak wypadną w meczu. Może objawiać się fizycznie, na przykład hiperwentylacją, ale także objawami psychicznymi, takimi jak niska koncentracja.

Badania naukowe ujawniają, że wewnętrzne przekonania są bezpośrednio związane z lękiem w piłce nożnej. Niektórzy zawodnicy mają bardzo kiepski obraz siebie, co zwiększa ich nerwowość po wejściu na boisko i mogą czuć, że nie zagrają tak, jak powinni.

4. Gra zespołowa

Piłka nożna to sport zespołowy. Błędy Upamecano w meczu Ligi Mistrzów wpłynęły na cały zespół Bayernu. Być może złe samopoczucie całego zespołu również wpłynęło na francuskiego obrońcę na zasadzie błędnego koła.

Ta wzajemność reakcji zachodzi bardzo intensywnie w piłce nożnej. Wiedzą o tym psychologowie sportu, dlatego światowe elity klubowe organizują sesje grupowe, aby zająć się wzajemnymi relacjami między zawodnikami.

Mówimy o zwykłych ludzkich więziach, które wpływają na wyniki: przyjaźniach i wrogości między graczami. Na boisku piłkarz może na przykład podać do zawodnika, którego bardziej lubi, zamiast do innego, który mógł mieć lepszą pozycję do zdobycia bramki.

5. Koncentracja

Czy Upamecano był nieskoncentrowany i dlatego popełnił tyle błędów? Sport wyczynowy wymaga niemal ciągłego skupienia pełnej uwagi, aby osiągnąć optymalną wydajność.

Koncentracja w piłce nożnej jest rozumiana jako zdolność zawodnika do ignorowania zewnętrznych czynników rozpraszających uwagę i skupienia się na grze. Jeśli to osiągnie, będzie dawać z siebie wszystko.

Zdolność koncentracji wiąże się z innymi czynnikami psychologicznymi, o których już wspomnieliśmy. Według ekspertów w tej dziedzinie niepokój zwiększa rozproszenie uwagi. Niekontrolowany stres napędza natrętne myśli, które mogą odwrócić uwagę gracza.

Podobnie złość zmniejsza koncentrację, według McCarthy’ego i in. Sportowcy, którzy nie kontrolują swojego gniewu, popełniają więcej błędów podczas meczów, zwłaszcza jeśli są młodzi.

6. Funkcje poznawcze

Trudno zdefiniować wykorzystanie funkcji poznawczych w piłce nożnej. Teoretycznie jest to związek między wewnętrznymi myślami a osiągniętymi wynikami. Dlatego można go również uznać za czynnik psychologiczny w interakcji z pozostałymi.

Wysoki niepokój zmniejsza wydajność, podobnie jak brak koncentracji i brak pewności siebie. Mniejsza wiedza powoduje większe błędy.

Według badań naukowych istnieje związek między zakłóceniami poznawczymi a zmęczeniem psychicznym. Oznacza to, że zawodnik, który jest zestresowany, niespokojny, ma niską samoocenę i nie pasuje do swojej drużyny, będzie miał więcej natrętnych myśli. W konsekwencji, będzie bardziej „zmęczony psychicznie” i będzie miał mniejszą koncentrację.

Błędy Upamecano nie mają jednego wytłumaczenia

Przypisywanie błędów Upamecano w Lidze Mistrzów jednemu czynnikowi byłoby dużym uproszczeniem. Przygotowanie psychiczne w sporcie wyczynowym obejmuje różne zagadnienia i wszystkie są ze sobą powiązane.

Ważne jest również, aby mieć wewnętrzną siłę, nie rozwodzić się nad błędami i iść dalej. Jeden zły mecz to nie koniec świata. Kolejne mecze będą wyzwaniem, któremu młody Francuz będzie musiał stawić czoła, aby się odbić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.