Biszkopt kawowy – aromatyczny deser na 3 sposoby
Uwielbiasz smak kawy i nie wyobrażasz sobie bez niego ani jednego dnia? Jeśli tak, mamy dla ciebie fantastyczną odmianę na deser – pyszny biszkopt kawowy, który pozytywnie uzależnia już od pierwszego kawałka.
Biszkopty można przyrządzać na setki różnych sposobów – wystarczy upiec ciasto, czyli bazę i bawić się dodatkami do woli. Wachlarz możliwości nie ma końca: na owocowo, na bakaliowo, na słodko, na kwaśno, na czekoladowo, na kawowo…
Cudownie aromatyczny, intensywnie pachnący biszkopt kawowy to świetna propozycja na dodatek do śniadania, przekąskę do kawy czy herbaty albo wykwintny deser. Poznaj dziś z nami przepisy na trzy wersje biszkoptu w wersji „kawowej”.
Biszkopt kawowy to nie tylko uczta dla kubków smakowych, ale także świetna sesja odprężająca dla naszego organizm. Zapach „małej czarnej” rozpala apetyt, pobudza kubki smakowe i zmysły.
Rozpływające się w ustach puszyste ciasto skąpane w intensywnym kawowym aromacie to sprawdzony przepis na chwilę zapomnienia.
Biszkopt kawowy – nie tylko pyszny, ale też i zdrowy
Kawa jest bardzo uniwersalnym składnikiem w kuchniach całego świata. Jej zastosowanie wybiega znacznie dalej poza filiżankę „małej czarnej”.
Zawarte w ziarnach kakaowca substancje odżywcze w połączeniu z intensywnym aromatem sprawiają, ze produkt ten znajduje zastosowane również w cukiernictwie, a nawet w kosmetologii.
Naukowcy jednogłośnie twierdzą, że warto często sięgać po kawę, ponieważ jest ona zdrowa i ma korzystny wpływ na pracę naszego organizmu. Między innymi:
- Dodaje energii, stymuluje pracę układu nerwowego i poprawia samopoczucie
- Zawarta w kawie kofeina jest pomocna w odchudzaniu
- Przyspiesza proces trawienia oraz przyswajania spożytego pożywienia
- Chroni serce i naczynia krwionośne
- Zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych
- Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
- Pomaga zwalczyć ból głowy
- Poprawia wydajność organizmu
- Zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2 i niektórych typów nowotworów
- Zawiera sporo przeciwutleniaczy opóźniających starzenie się komórek ciała
- Stosowana na skórę ma działanie ujędrniające i eliminujące cellulit
Jak można zaobserwować, zalet regularnego spożywania kawy jest naprawdę wiele. Sięgając po kawałek kawowego biszkoptu, dostarczysz swojemu organizmowi nie tylko niesamowitych doznań smakowych, ale także sporej dawki wartościowych substancji odżywczych.
Poniżej znajdziesz trzy proste i szybkie przepisy na biszkopt kawowy. Do dzieła!
Przeczytaj koniecznie artykuł: Kawa – 7 niezwykłych korzyści
Najłatwiejszy biszkopt kawowy
Składniki
- 3 jajka (80 g)
- 1 szklanka cukru (200 g)
- ½ szklanki mleka (100 ml)
- 100 g masła
- 1/2 szklanki ulubionej kawy rozpuszczalnej (100 ml)
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (10 g)
- 4 łyżki stołowe kakao w proszku (60 g)
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności w niewielkim rondlu rozpuść masło.
- W międzyczasie do głębokiej miski przesiej mąkę i dodaj do niej proszek do pieczenia, kakao w proszku, cukier i kawę rozpuszczalną. Dokładnie wymieszaj wszystkie suche składniki.
- Następnie dodaj mleko i roztopione masło i zmiksuj całość. Możesz użyć elektrycznego miksera lub wymieszać ręcznie za pomocą trzepaczki do jajek.
- Kiedy masa uzyska jednolitą konsystencję, przestań miksować i odstaw ją na 5 minut. Po tym czasie ponownie włącz mikser.
- Nastaw piekarnik na 180 °C. Umieść w piekarniku niewielkie naczynie z wodą, by zapobiec nadmiernemu wysuszeniu się biszkoptu.
- Przygotuj okrągłą formę do ciasta, natłuść ją masłem i oprósz bułką tartą lub mąką. Wlej do niej przygotowaną masę na ciasto, włóż do piekarnika i piecz przez około 40 minut.
- Po upieczeniu odstaw ciasto do ostudzenia, po czym wyciągnij ciasto z formy i udekoruj je wedle uznania (oprósz cukrem pudrem, zrób polewę czekoladową, dodaj owoce albo krem do deserów). Najprostszy na świecie biszkopt kawowy jest już gotowy do podania!
Biszkopt kawowy z orzechami
Składniki
- Kilka ulubionych orzechów (mogą być włoskie, laskowe, nerkowca, migdały)
- 3 średniej wielkości jajka (180 g)
- Kilka kropli ekstraktu z wanilii
- 200 g mąki pszennej
- 150 g masła
- ¾ szklanki brązowego cukru (80 g)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (5 g)
- 1 łyżka stołowa kawy rozpuszczalnej (10 g)
- Odrobina wody
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności nagrzej piekarnik do 180 °C.
- Przygotuj okrągłą formę do ciasta, natłuść ją masłem i oprósz bułką tartą lub mąką.
- W głębokiej misce wymieszaj cukier z masłem (powinno mieć ono temperaturę pokojową). Miksuj tak długo, aż obydwa składniki dobrze się połączą i powstanie gęsty krem.
- Następnie dodawaj jajka (jedno po drugim), dalej miksując.
- W trakcie dodaj ekstrakt z wanilii, przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Delikatnie wymieszaj. Kiedy ciasto będzie idealnie gładkie, bez grudek, dodaj orzechy i rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody kawę.
- Przelej ciasto biszkoptowe do formy i włóż do piekarnika na 35-40 minut. Aby sprawdzić, czy ciasto jest gotowe wbij w nie drewniany patyczek. Jeśli jest on suchy, biszkopt kawowy można już wyjąć z pieca.
- Po upieczeniu odstaw ciasto do ostudzenia, po czym wyciągnij je z formy i udekoruj wedle uznania (oprósz cukrem pudrem, zrób polewę czekoladową albo dodaj owoce).
Przeczytaj koniecznie artykuł: Tiramisu – czy wiesz, jak je przygotować?
Idealny biszkopt kawowo-czekoladowy
Składniki
- 200 g mąki pszennej
- 200 g cukru
- 150 g masła
- 4 średniej wielkości jajka (240 g)
- 50 ml mleka
- 4 łyżki stołowe kawy rozpuszczalnej (50 ml)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (5 g)
- 100 g gorzkiej czekolady
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności nagrzej piekarnik do 180 °C.
- Przygotuj okrągłą formę do ciasta, natłuść ją masłem i oprósz bułką tartą, mąką albo możesz do tego użyć kakao w proszku.
- W głębokiej misce wymieszaj cukier z masłem (powinno mieć ono temperaturę pokojową). Miksuj tak długo, aż obydwa składniki dobrze się połączą i powstanie miękki krem.
- Następnie dodawaj jajka (jedno po drugim), dalej miksując.
- Zanim dodasz kolejny składnik – kawę rozpuszczoną w mleku – jajka powinny dobrze połączyć się z masłem i cukrem.
- W międzyczasie rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej. Odczekaj około 5 minut, aby polewa nieco ostygła, po czym dodaj ją do masy biszkoptowej.
- Następnie dodaj przesianą mąkę i proszek do pieczenia. Delikatnie wymieszaj drewnianą łyżką tak, by nie pozostały żadne grudki.
- Przelej ciasto biszkoptowe do formy i włóż do piekarnika na około 40 minut. Aby sprawdzić, czy ciasto jest gotowe wbij w nie drewniany patyczek. Jeśli jest on suchy, biszkopt kawowy można wyjąć z pieca.
- Po upieczeniu odstaw ciasto do ostudzenia, po czym wyciągnij je z formy i udekoruj wedle uznania (oprósz cukrem pudrem, zrób polewę czekoladową albo dodaj owoce).
Przepis na polewę czekoladową
- Zagotuj w niewielkim rondlu 100 g słodkiej śmietany.
- Następnie zgaś ogień i dodaj do śmietany 100 g czekolady (połamanej na drobne kawałki) i odrobinę masła.
- Mieszaj tak długo, aż czekolada całkowicie się rozpuści oraz połączy z masłem i śmietaną.
- Na koniec wylej polewę na ostudzony biszkopt kawowy.
Smacznego!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nehlig A, Daval JL, Debry G., “Caffeine and the central nervous system: mechanisms of action, biochemical, metabolic and psychostimulant effects”, Brain Res Brain Res Rev. 1992 May-Aug;17(2):139-70.
- Koot P, Deurenberg P., “Comparison of changes in energy expenditure and body temperatures after caffeine consumption”, Ann Nutr Metab. 1995;39(3):135-42.
- Patwardhan RV et al. “Effects of caffeine on plasma free fatty acids, urinary catecholamines, and drug binding”, Clin Pharmacol Ther. 1980 Sep;28(3):398-403.
- Volume 52, Issue 12, pp 2561–2569 Coffee and tea consumption and risk of type 2 diabetes”, Diabetologia, December 2009,