Barszcz czerwony, czyli jak zrobić zupę z buraków?

Barszcz czerwony charakteryzuje się obecnością azotanów w swoim składzie. Te związki generują rozkurcz naczyń krwionośnych, który jest korzystny w wielu przypadkach. Poznaj smaczny przepis z tym warzywem.
Barszcz czerwony, czyli jak zrobić zupę z buraków?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Barszcz czerwony jest doskonałym daniem, aby zadbać o układ sercowo-naczyniowy. Chcemy przedstawi c Ci przepis, który maskuje nieco wyrazisty smak tego warzywa. Trzeba bowiem powiedzieć prawdę, że nie wszystkim on odpowiada. Jednak dzięki temu przepisowi możesz cieszyć się daniem, które przekona całą rodzinę.

Należy mieć na uwadze, że spożycie warzyw jest wysoce zalecane. Te produkty spożywcze zawierają roślinne składniki odżywcze, które wspomagają organizm w zapobieganiu rozwojowi złożonych patologii.

Oczywiście koniecznie należy też zagwarantować odpowiednią podaż makroelementów, zwłaszcza białka. Zobaczmy, co oferuje nam w w tym względzie barszcz czerwony.

Składniki na barszcz czerwony

Zacznijmy od listy składników, które są potrzebne do przygotowania barszczu czerwonego. Będziesz potrzebować następujących produktów:

  • 3 gotowane buraki.
  • 1 por.
  • 2-3 ząbki czosnku.
  • Liść laurowy do smaku.
  • Sok z połowy cytryny.
  • Tymianek.
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.
  • Sól.
  • Woda.
Buraki
Smak buraka nie wszystkim odpowiada, więc przygotowanie go w zupie może pomóc włączyć warzywo do naszej diety.

Możesz cię również zainteresować: Pyszna sałatka z buraków – poznaj nasz przepis!

Barszcz czerwony krok po kroku

Opcja zakupu gotowanych buraków jest najwygodniejsza, ponieważ oszczędza jeden żmudny krok. Jeśli jednak masz dostęp tylko do surowych buraków, trzeba będzie je wcześniej ugotować.

W tym celu wlej wodę do garnka, najlepiej do szybkowara. Dobrze umyj buraki i włóż je do garnka, gdy woda jest już gorąca. Następnie gotuj warzywa pod ciśnieniem przez 20 minut.

Jeśli jednak nie posiadania tego typu naczynia i masz do dyspozycji tylko tradycyjny rondel, możliwe, że czas gotowania wydłuży się do 45 minut, zawsze na średnim ogniu.

Zanim przejdziemy do kolejnych etapów przygotowania barszczu, konieczne będzie osuszenie buraków papierowym ręcznikiem kuchennym. Potem potnij buraki na dość duże kawałki. Ważne jest również, aby posiekać pora bardzo drobno i rozmiażdżyć ząbki czosnku.

Podduszamy lekko pora na patelni na oliwie z oliwek Extra Virgin przez około 5 minut. Kiedy por lekko złapie kolor, dodaje się czosnek, dbając o to, żeby się nie przypalił. Kiedy por i czosnek się zrumienią, dodajemy buraki, 1 lub 2 liście laurowe i tymianek do smaku. Następnie wszystko zalewamy wodą, tak by przykryła warzywa.

Ważne jest, aby doprowadzić zupę do wrzenia, a następnie gotować jeszcze przez około 5 minut. Po zakończeniu tego etapu, zupę należy przyprawić do smaku solą i  świeżo mielonym czarnym pieprzem, a ponadto usunąć liście laurowe.

I wreszcie przyszedł czas na najprostszy krok. Mieszaninę należy wlać do pojemnika blendera i miksować całość, aż czerwony barszcz osiągnie jednorodną konsystencję. Można go następnie przecedzić, aby nie pozostały żadne kawałki buraków.

Wreszcie na koniec dodajemy sok z cytryny i mieszany. Teraz barszcz czerwony jest już gotowy do podania.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Sok z buraków – 7 powodów, aby włączyć go do diety

Korzyści

Jak wspominaliśmy wyżej, burak wyróżnia się swoimi właściwościami zdrowotnymi. Po pierwsze, jest to warzywo o wysokim stężeniu azotanów.

Maja one korzystny wpływ na stan układu sercowo-naczyniowego, ponieważ mają działanie rozkurczające naczynia, zmniejszając w ten sposób ciśnienie krwi. Świadczy o tym badanie opublikowane w Critical Reviews in Food Science and Nutrition.

Azotany te są również przydatne w kontekście ćwiczeń fizycznych. Wazodylatacja generuje wzrost podaży składników odżywczych i tlenu do tkanek, co przekłada się na zwiększenie wydajności sportowej.

W rzeczywistości zaleca się spożywanie buraków przed ćwiczeniami sportowymi, zgodnie z dochodzeniem opublikowanym w Journal of the International Society of Sports Nutrition. 

Podobnie, buraki zawierają roślinne składniki odżywcze o zdolnościach antyoksydacyjnych. Okazało się, że elementy te, wśród których wyróżniają się antocyjany, są w stanie zneutralizować formowanie wolnych rodników, pomagając zapobiegać rozwojowi przewlekłych patologii.

Dlatego właśnie zaleca się regularne spożywanie buraków.

Plastry buraka
Antocyjany zawarte w burakach to przeciwutleniacze, które blokują wolne rodniki zaangażowane w przedwczesne starzenie się.

Barszcz czerwony: przepis na zdrowie

Barszcz czerwony w formie kremu z buraków ma korzystne właściwości dla zdrowia. Zarówno osoby o siedzącym trybie życia, ludzie, jak i sportowcy mogą skorzystać z działania wazodylatadorów, jakie oferuje ten przepis.

Musisz jednak zachować pewną ostrożność z warzywami o wysokim stężeniu w azotany, jeżeli przechodzisz leczenie farmakologiczne przy chorobie sercowo-naczyniowej. W tym przypadku dobrze jest skonsultować się z lekarzem.

Mimo wszystko, zdecydowanie zaleca się jednak spożywanie buraka. Jest to warzywo, które ma wiele przeciwutleniaczy. Elementy te są kluczem do zapobiegania rozwojowi przewlekłych patologii. Dają również pozytywne efekty, jeśli chodzi o spowolnienie oznak starzenia się.

Przepis na barszcz czerwony, który tu zaprezentowaliśmy, maskuje pewne smaki tego warzywa, które nie wszystkim odpowiadają. Ta zupa może sprawić, że cała rodzina przekona się do buraków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bondonno CP, Croft KD, Hodgson JM. Dietary Nitrate, Nitric Oxide, and Cardiovascular Health. Crit Rev Food Sci Nutr. 2016 Sep 9;56(12):2036-52. doi: 10.1080/10408398.2013.811212. PMID: 25976309.
  • Domínguez R, Maté-Muñoz JL, Cuenca E, García-Fernández P, Mata-Ordoñez F, Lozano-Estevan MC, Veiga-Herreros P, da Silva SF, Garnacho-Castaño MV. Effects of beetroot juice supplementation on intermittent high-intensity exercise efforts. J Int Soc Sports Nutr. 2018 Jan 5;15:2. doi: 10.1186/s12970-017-0204-9. PMID: 29311764; PMCID: PMC5756374.
  • Aune D. Plant Foods, Antioxidant Biomarkers, and the Risk of Cardiovascular Disease, Cancer, and Mortality: A Review of the Evidence. Adv Nutr. 2019 Nov 1;10(Suppl_4):S404-S421. doi: 10.1093/advances/nmz042. PMID: 31728499; PMCID: PMC6855972.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.