Bananowy pudding bez mąki i mleka – przepis
Poniższy przepis na najzdrowszy na świecie bananowy pudding to idealna propozycja na domowej roboty podwieczorek dla całej rodziny. Jest on zdrowy i pożywny, a jego przygotowanie bardzo łatwe.
Warto dodać również, że bananowy pudding stanowi cenne źródło energii. Jego dodatkową zaletą jest też to, że nie zawiera on w swym składzie ani mąki, ani przetworów mlecznych.
Jest on zatem lekkostrawny i może być spożywany przez wszystkich, nawet przez małe dzieci i osoby w podeszłym wieku.
Bananowy pudding – z mąką czy bez?
W ostatnich dekadach dietetycy i specjaliści w dziedzinie zdrowia biją na alarm, by nie nadużywać w swej codziennej diecie mąki. Ostrzeżenia te są skierowane głównie do osób odżywiających się na co dzień produktami na bazie białej, rafinowanej mąki.
Liczne badania wykazały, że ten popularny produkt kulinarny ma bardzo niekorzystny wpływ na pracę jelit oraz w dłuższej perspektywie pogarsza ogólne zdrowie organizmu.
Doskonałym zamiennikiem rafinowanej mąki może być ta, wyprodukowana z pełnych ziaren zbóż. Do wyboru mamy spory wachlarz: żyto, orkisz, pszenica, jęczmień, ryż itp.
Warto jednak podkreślić, że zawsze istnieje wyjątek od reguły. Otóż większość ziaren zawiera gluten – składnik, który z każdym rokiem osłabia florę jelitową milionów osób na całym świecie.
Lekarze każdego dnia stwierdzają nowe przypadki nietolerancji glutenu. Jest ona wynikiem spożywania produktów zawierających ziarna z dodatkiem glutenu – składnika, którego nasz organizm nie jest w stanie przyswoić.
Jeśli problem ten dotyczy i ciebie albo zwyczajnie chcesz wyeliminować mąkę ze swojej codziennej diety, koniecznie poznaj przepis na bezmączny, pyszny bananowy pudding.
Ten fantastyczny deser pozwoli ci zadbać o dostarczenie swojemu organizmowi wielu cennych substancji odżywczych: białka i tłuszczu roślinnego, błonnika pokarmowego oraz węglowodanów.
Przeczytaj również: Rafinowana mąka – 6 konsekwencji jej spożywania
Mleko i przetwory mleczne – spożywać czy nie?
Jeśli chodzi o mleko i jego przetwory, wielu z nas nie ma pojęcia o tym, że wraz z zakończeniem etapu dzieciństwa nasz organizm traci enzym o nazwie laktaza – niezbędny do trawienia zawartej w przetworach mlecznych laktozy.
W miarę upływu lat zaczynamy dostrzegać, że po wypiciu mleka lub spożyciu przetworów mlecznych nie czujemy się najlepiej. Często wywołują one zgagę i wzdymają nasz brzuch.
Kwestię spożycia nabiału komplikuje w ostatnich dekadach również fakt, że coraz trudniej jest znaleźć wysokiej jakości naturalne produkty, które nie byłyby naszpikowane chemią.
Specjaliści zalecają wykluczenie z codziennej diety tradycyjnego krowiego mleka.
W zamian warto sięgać po nabiał, znacznie zdrowszy od mleka, na przykład jogurt naturalny, kefir lub ghee (klarowane masło). A krowie mleko można zastąpić mlekiem roślinnym (migdałowym, kokosowym, owsianym itp.). Doskonale posłuży ci ono również do przygotowywania rozmaitych dań, deserów i napojów.
Wybierając zdrowy nabiał oraz mleko roślinne unikniesz uczucia ciężkości w żołądku oraz wielu problemów trawiennych.
Banan i jego właściwości odżywcze
Banan to wyjątkowy owoc: pyszny, przyjemnie słodki oraz bardzo odżywczy dla naszego organizmu. W dodatku jest on łatwy w przechowywaniu i wygodny jako przekąska – można po niego sięgnąć o każdej porze i w każdym miejscu.
Chociaż banan należy do grupy owoców, na poziomie odżywczym – pod względem zawartości węglowodanów – bliżej mu do ziemniaków czy dyni.
Przez dekady owoce te cieszyły się niezbyt dobrą sławą – uważano bowiem, że banany są tuczące i nie należy po nie sięgać zbyt często.
Najnowsze badania wykazują jednak, że zawarta w nich ogromna dawka błonnika pokarmowego bardzo korzystnie wpływa na zdrowie naszych jelit. Co więcej, błonnik ten ułatwia przyswajanie glukozy, czyli naturalnych cukrów występujących w bananach.
Ponadto banany są pokarmem niskotłuszczowym, bogatym w cenne dla naszego organizmu składniki mineralne.
Przeczytaj również: Banan – poznaj 6 powodów, by go jeść
Korzyści dla zdrowia
Poznaj najważniejsze zalety banana. Włącz go do swojej codziennej diety i ciesz się zdrowiem i dobrym samopoczuciem!
- Banany pomagają w naturalny sposób zwalczyć nadciśnienie tętnicze krwi.
- Są znakomitym źródłem energii i witalności. Stanowią odżywczą przekąskę dla dzieci, sportowców oraz osób prowadzących aktywny styl życia – zarówno na poziomie fizycznym, jak i intelektualnym.
- Dzięki sporej zawartości potasu ułatwiają usuwanie gromadzącej się w nadmiarze wody w tkankach organizmu.
- Dostarczają także uczucia sytości, mają działanie moczopędne oraz pomagają utrzymać prawidłową masę ciała (ze względu na ogromną zawartość wartościowego dla jelit błonnika pokarmowego).
- Dzięki zawartości magnezu pomagają utrzymać zdrowie i dobrą kondycję mięśni oraz układu nerwowego.
- Są zalecane jako składnik diety osób zmagających się z zaburzeniami trawiennymi: nadkwasotą żołądka oraz wrzodami.
- Regularne spożywanie bananów pomaga opóźnić proces starzenia się komórek mózgu, ułatwia koncentrację oraz poprawia pamięć.
Przepis na bananowy pudding
Bananowy pudding jest pyszny, zdrowy i bardzo odżywczy. Kup banany i inne niezbędne składniki, by przygotować go jutro na podwieczorek!
Składniki
- 3 jajka
- 6 bardzo dojrzałych bananów
- 1 szklanka startego kokosu (80 g)
- 1 szklanka rodzynek (160 g)
- ½ szklanki oliwy z oliwek, oleju słonecznikowego lub kokosowego (100 ml)
- ½ szklanki mleka roślinnego (owsianego, kokosowego, z ryżu, migdałowego itp.) (100 ml)
- 3 łyżki stołowe miodu (90 g)
- 1 łyżka stołowa waniliowego koncentratu (15 ml)
Sposób przygotowania
Aby przygotować ten prosty bananowy pudding, należy wykonać poniższe kroki:
- Przygotuj belnder lub mikser.
- W pierwszej kolejności włącz piekarnik i ustaw temperaturę na 180 ˚
- Zmiksuj jajka (miksuj je przez około 1 minutę).
- Następnie dodaj do nich wszystkie płynne składniki: olej bądź oliwę, mleko roślinne oraz waniliową esencję. Dokładnie zmiksuj.
- Kiedy otrzymasz jednolitą, płynną konsystencję, dodaj pozostałe składniki: banany, wiórki kokosowe i miód. Zmiksuj.
- Na koniec dodaj rodzynki i jeszcze raz dokładnie wymieszaj powstałą masę drewnianą łyżką.
- Wylej masę na kwadratową lub prostokątną blachę i włóż do piekarnika na około 30-40 minut. Temperatura powinna być stała – 180 ˚C.
- Po upływie wyznaczonego czasu upewnij się, czy pudding dobrze „ugotował się” w środku. Jeśli tak, wyciągnij go z piekarnika i odstaw do ostudzenia.
- Udekoruj go wiórkami kokosowymi, płatkami bananów lub bakaliami. Możesz również przyozdobić go bitą śmietaną lub polewą czekoladową.