Ayajoga - na czym polega i jakie są jej zalety?
Wzmocnienie rdzenia jest bardzo ważne, aby dobrze radzić sobie z czynnościami naszego codziennego życia. Zrelaksowanym i przyjemnym sposobem na osiągnięcie tego jest metoda, która jest modna w Japonii: ayajoga. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym jest ayajoga i dowiedzieć się o jej zaletach tutaj!
Tę technikę treningową opracowała japońska instruktorka o imieniu Aya – stąd nazwa. To połączenie pozycji jogi z baletem i treningiem siłowym w celu zmniejszenia talii i wzmocnienia mięśni pleców. Ayajoga może również pomóc nam rozciągnąć mięśnie i stawy, osiągnąć lepszą postawę oraz zapobiec lub zmniejszyć ból pleców, który tak często nas nęka.
Czym jest ayajoga?
Aya jest japońską instruktorką i dyrektorem studia jogi o nazwie Syaraaya. Po wypadku w Stanach Zjednoczonych kobieta zaczęła ćwiczyć jogę w ramach procesu rehabilitacji.
Następnie unowocześniła praktykę własnymi technikami, które dały początek ayajodze. Dzięki dobrym wynikom, jakie oferuje w krótkim czasie, jej metoda zyskała popularność w Japonii i rozprzestrzeniła się na cały świat.
Klasyczne asany tysiącletniej techniki hinduskiej, mające na celu osiągnięcie równowagi między ciałem i umysłem za pomocą technik oddechowych, zostały połączone z upodobaniem Ayi do klasycznego baletu i ćwiczeń z ciałem. Młoda kobieta zademonstrowała, że joga nie ma granic, daje pole do wyobraźni i daje możliwość wypracowania nowych, bardzo skutecznych technik.
Możesz również przeczytać: Rozciąganie zginaczy bioder – 3 ćwiczenia
Ayajoga – główne ćwiczenia i ich zalety
Istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonywać podczas praktykowania ayajogi, od najbardziej podstawowych do najbardziej złożonych pozycji. Dobrym pomysłem jest poświęcenie trochę czasu na jego praktykę każdego dnia, aby zacząć zauważać korzystne zmiany już po dwóch tygodniach.
Ponadto badanie z 2010 r. wykazało, że joga może być równie skuteczna lub lepsza niż konwencjonalne ćwiczenia w poprawie wyników związanych ze zdrowiem.
Oto najpopularniejsze asany ayajogi, które są idealne dla początkujących:
- Salut: Odbywa się to poprzez stanie ze złączonymi nogami. Tułów powinien być lekko pochylony do przodu. Ćwiczenie polega na wyciąganiu ramion za plecy. Ręce powinny być wyciągnięte, aby otworzyć klatkę piersiową. Dłonie dłoni są zwrócone na zewnątrz, aby złączyć łopatki. Twoje palce powinny być otwarte, jak najdalej od siebie. Twoje spojrzenie powinno być zawsze skierowane do przodu.
- Pozycja wojownika: Jest to jedna z klasycznych asan z konwencjonalnej jogi, która pomaga wzmocnić nogi i kostki, a także rozciągać klatkę piersiową, ramiona i mięśnie brzucha. Różnica polega na tym, że kiedy wykonujesz tę pozę w ayajodze, ręce są ułożone inaczej. W takim przypadku twoje dłonie powinny być uniesione. Musisz stać prosto i wyciągnąć jedną nogę do tyłu. Następnie podnosisz ramiona i splatasz ręce. Umieszczasz dłonie w górę i maksymalnie rozciągasz, aby wytworzyć napięcie w tułowiu. Po upływie wyznaczonego czasu zmieniasz nogi i powtarzasz ćwiczenie.
- Przysiad z wyciągniętymi ramionami: są idealne do wzmocnienia zarówno dolnej, jak i górnej części ciała. Aby to zrobić, powinieneś zacząć stać z lekko rozstawionymi nogami. Następnie powinieneś unieść ramiona tak, aby były wyrównane z twoimi ramionami z rękoma splecionymi. Następnie musisz odwrócić dłonie na zewnątrz. Teraz musisz zgiąć nogi i odchylić biodra do tyłu, aby wykonać przysiad, podczas gdy ręce są wyciągnięte do przodu. Powtarzaj czynność, aż zestaw będzie kompletny.
Zobacz również: Rozciąganie – kompletna rozgrzewka krok po kroku
Oddychanie, relaksacja i rozciąganie
Po treningu bardzo ważne jest rozciągnięcie mięśni, aby je rozluźnić, nawet w jodze. Wykonywanie ćwiczeń rozciągających zmniejsza napięcie mięśni, poprawia krążenie i pomaga zapobiegać kontuzjom.
Oto kilka technik, które możesz zastosować po sesjach ayajogi:
- Oddychanie i relaksacja: Podnieś ramiona i połącz je nad głową, dobrze rozciągniętym ciałem. W tej pozycji oddychaj głęboko. Kolejne ćwiczenie polega na rozstawieniu nóg na szerokość barków i delikatnym pochyleniu ciała do przodu z luźnymi ramionami.
- Rozciąganie: Aby rozciągnąć obszar łopatek, możesz spleść ręce nad głową. Twoje dłonie powinny być zwrócone w kierunku podłogi i trzymać łokcie otwarte. Inną opcją przy tej samej pozycji jest pochylenie tułowia na bok i obrócenie jednego łokcia do przodu. Następnie przesuń tułów na drugą stronę i obróć drugi łokieć.
Ayajoga – zalety
Ayajoga pomaga wzmocnić plecy, jednocześnie kształtując sylwetkę. Ogólnie rzecz biorąc, spędzamy dużą część dnia w pozycjach, które mogą być szkodliwe, na przykład siedząc przez kilka godzin. Dlatego ważne jest, aby rdzeń naszego ciała był silny. Tymczasem plecy są kluczem do stabilności.
W rzeczywistości zgodnie z badaniem dotyczącym leczenia bólu krzyża joga jest jedną z interwencji opartych na ćwiczeniach umysł-ciało, które dotyczą zarówno fizycznych, jak i psychicznych aspektów bólu, wraz ze wzmocnieniem rdzenia, elastycznością i relaksacją.
Oto inne ważne zalety praktyki ayajogi:
- Poprawia postawę.
- Wyszczupla talię.
- Ayajoga tonizuje dolne partie ciała.
- Poprawia jakość snu.
- Rozluźnia napięcie w barkach.
Plecy są podstawową częścią ciała, która stabilizuje środkową część ciała, osiąga lepszą postawę i dobrze radzi sobie ze wszystkimi rodzajami aktywności. Ponadto jest to obszar, w którym zwykle odczuwamy dyskomfort i ból.
Ayajoga to dobra okazja do zdrowego i przyjemnego wzmocnienia odcinka lędźwiowego. Ponadto jest to praktyka, która zajmuje niewiele czasu w ciągu dnia i którą możemy wykonywać w domu. Pomaga również oczyścić umysł i wystylizować sylwetkę.
Więc na co czekasz? Wypróbuj tę metodę i ciesz się jogą, baletem i wszystkimi ich połączonymi korzyściami!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sorosky S, Stilp S, Akuthota V. Yoga and pilates in the management of low back pain. Curr Rev Musculoskelet Med. 2008 Mar;1(1):39-47. doi: 10.1007/s12178-007-9004-1. PMID: 19468897; PMCID: PMC2684152. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19468897/
- Ross A, Thomas S. The health benefits of yoga and exercise: a review of comparison studies. J Altern Complement Med. 2010 Jan;16(1):3-12. doi: 10.1089/acm.2009.0044. PMID: 20105062. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20105062/