Astma podczas ciąży - dowiedz się więcej na ten temat!

Astma w ciąży to sytuacja ryzykowna dla matki i płodu. Należy skonsultować się z położną i lekarzem prowadzącym już od pierwszej chwili.
Astma podczas ciąży - dowiedz się więcej na ten temat!

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2021

Astma podczas ciąży jest chorobą ryzykowną zarówno dla płodu, jak i dla matki. Specjaliści szacują, że od 3 do 6% światowej populacji ma astmę, co czyni ją bardzo częstym zjawiskiem.

Astma polega na zablokowaniu najmniejszych części dróg oddechowych. Ta przeszkoda utrudnia organizmowi mechanikę oddychania, zwłaszcza podczas wydechu, a przyczyną jest zapalenie małych oskrzeli.

Wśród ciężarnych kobiet astma jest chorobą układu oddechowego, która najczęściej komplikuje ciążę, jak zauważono w badaniu opublikowanym w Spanish Journal of Allergy and Clinical Immunology. Według statystyk od 4 do 7% kobiet ma powikłania związane z astmą na pewnym etapie ciąży, chociaż jest bardzo mało prawdopodobne, że pojawią się one podczas porodu.

Najgorszy moment ciąży z powodu astmy jest zwykle między 17 a 24 tygodniem, czyli pod koniec drugiego trymestru. W tym okresie specjaliści odnotowali zauważalny wzrost liczby kobiet, które szukają pomocy doraźnej w tej sprawie. Z drugiej strony, najmniej wizyt z powodu astmy przypada na ostatni miesiąc przed porodem.

Astma podczas ciąży i jej konsekwencje

U matki

Jeśli astmatyczka w ciąży nie jest pod odpowiednią kontrolą, mogą wystąpić komplikacje niebezpieczne dla zdrowia matki. Najpoważniejszą sytuacją jest brak tlenu. Tlen, który krąży we krwi matki, jest tym, którym dzieli się ona z dzieckiem, a spadek jego poziomu wpłynie na oboje.

Jak wynika z badań opublikowanych w Asthma Journal, astma w ciąży może powodować u matki:

  • Niepowściągliwe wymioty ciężarnych: to pojawienie się intensywnych i długotrwałych wymiotów. To nie jest typowy poranny symptom pierwszego trymestru. Tutaj epizody są częste i powodują utratę wagi.
  • Stan przedrzucawkowy: nazywany jest również zatruciem ciążowym. Jest to zespół, który zwiększa ciśnienie krwi matki, powodując obrzęk zatrzymania płynów i utratę białka w moczu (białkomocz).
  • Nadciśnienie ciążowe: jest to wzrost ciśnienia u kobiety w ciąży.
  • Przedwczesny poród: chociaż objawy astmy nie są częste podczas porodu, sam poród może pojawić się wcześniej.
Astma podczas ciąży

Stan przedrzucawkowy jest jednym z powikłań astmy w ciąży. Niesie ze sobą znaczne ryzyko, dlatego należy go wcześnie leczyć.

U dziecka

U dziecka astma podczas ciąży może powodować:

  • Ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego: stały brak wystarczającej ilości tlenu powoduje, że płód rośnie wolniej, więc może być mniejszy niż oczekiwano dla jego wieku ciążowego.
  • Niska waga urodzeniowa: w związku z ograniczeniem wzrostu wewnątrzmacicznego dziecko rodzi się z obniżoną wagą.
  • Niedotlenienie noworodków: w momencie porodu dziecko może mieć niewystarczający dopływ tlenu. Taki maluch będzie wymagać intensywnej opieki noworodkowej z zewnętrzną suplementacją tlenem.
  • Zwiększona śmiertelność okołoporodowa: niekontrolowana astma w ciąży zwiększa ryzyko śmierci dziecka.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Łysienie poporodowe – co wiesz o tym schorzeniu?

Leki na astmę podczas ciąży

Podczas ciąży ważne jest, abyś Ty i Twój lekarz zdecydowali, jakie leki można przyjmować w zależności od Twoich potrzeb. Nie wszystkie leki są bezpieczne dla matki i dziecka. Dlatego niezbędna jest porada lekarska.

W przypadku astmy większość leków okazała się nieszkodliwa dla kobiety w ciąży. W rzeczywistości zakłada się, że niekontrolowana astma podczas ciąży jest bardziej niebezpieczna niż potencjalne działania niepożądane leku, który może przyjąć przyszła matka.

Wskazuje na to nawet ten artykuł opublikowany w Colombian Journal of Pneumology.

U niektórych osób z astmą w przypadku alergii stosuje się zastrzyki odczulające w celu zmniejszenia liczby epizodów przełomu astmatycznego. Jeśli kobieta w ciąży rozpoczęła te zastrzyki, zanim zaszła w ciążę, powinna je kontynuować. Ale rozpoczęcie ich po rozpoczęciu ciąży jest przeciwwskazane.

Po urodzeniu dziecka nie ma problemów z karmieniem piersią. Ponadto specjaliści zachęcają kobiety cierpiące na astmę, które niedawno zostały matkami, do dalszego przyjmowania leków w okresie karmienia piersią.

Jak zapobiegać powikłaniom

Istnieją podstawowe kroki, które kobiety z astmą mogą podjąć w celu zmniejszenia ryzyka. Zawsze towarzyszy temu profesjonalna porada i odpowiednie leki określone przez lekarzy.

Palenie papierosów

Podstawowym zaleceniem jest trzymanie się z dala od papierosów i ich dymu. Palenie pogarsza ataki astmy i może wywołać poważne komplikacje u matki i płodu.

Oto kilka środków zapobiegawczych, które należy wziąć pod uwagę:

  • Nie pal: tytoń komplikuje i pogarsza astmę oraz zwiększa ryzyko zespołów wrodzonych u płodu.
  • Czynnik wyzwalający: astma reaguje jako ostry atak na określone substancje, których najlepiej unikać. Wśród nich możemy wymienić środowiska z kurzem lub proszkiem, dymem papierosowym i sierścią niektórych zwierząt. Pamiętaj o kontrolach lekarskich: kobiety w ciąży z astmą wymagają bardziej intensywnych wizyt kontrolnych u lekarzy niż te, które są w ciąży normalnego ryzyka.
  • Lek należy przyjmować zgodnie z instrukcją: kobiety w ciąży z astmą powinny przestrzegać schematu i ilości leków. Nigdy nie stosuj samoleczenia w takich okolicznościach.
  • Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze: lekarz dostarczy kobiecie w ciąży listę objawów, które wskazywałyby na potrzebę szybkiej wizyty w gabinecie lekarskim. Objawy te to zwykle brak powietrza, intensywny kaszel, który przechodzi w stan przewlekły, oraz między innymi gorączka.
  • Kontroluj refluks żołądkowo-przełykowy: kobiety w ciąży często cierpią na chorobę refluksową przełyku. Problem w tym, że refluks może nasilać objawy astmy. Dlatego kobiety w ciąży chore na astmę powinny podjąć domowe środki, takie jak podniesienie wezgłowia łóżka i podzielenie codziennych posiłków na mniejsze części. Mogą również opóźnić swój zwykły harmonogram snu, aby pozwolić na około 2 lub 3 godziny od kolacji, a także unikać pokarmów wywołujących refluks.

Astma podczas ciąży – kilka słów na zakończenie

Astma podczas ciąży niesie ze sobą poważne ryzyko zarówno dla matki, jak i dla płodu. Dlatego jeśli kobieta w ciąży ma astmę, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i zastosować zalecane leczenie. Ponadto wskazane jest, aby zdawać sobie sprawę z wszelkich objawów wskazujących na powikłanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.