Aktywność dziecka w łonie matki: czy należy się martwić?

Gdy zauważasz aktywność dziecka w łonie matki, nie masz czym się martwić. Te ruchy są w rzeczywistości dobrym znakiem ich neurorozwoju.
Aktywność dziecka w łonie matki: czy należy się martwić?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Od chwili, gdy dowiadujemy się o ciąży, nic nie wzbudza w nas większej ekscytacji niż uczucie posiadania dziecka. Od pierwszej chwili chcemy wiedzieć, kiedy nadejdzie dzień, w którym dziecko da się odczuć. I choć oczekiwanie to jest długie, ostatecznie nadchodzi chwila, w której wyraźnie czujesz aktywność dziecka w łonie.

Wysoka aktywność dziecka w łonie prowadzi jednak do dalszych obaw. Być może zastanawiasz się, czy dziecko powinno się poruszać z taką intensywnością.

Aby się uspokoić, ważne jest poznanie etapów jego rozwoju podczas ciąży. Artykuł opublikowany w Revista de especialidades Médico Quirúrgicas na temat znaczenia profilu biofizycznego w monitorowaniu dobrostanu płodu stwierdza, że pierwsze ruchy są identyfikowane w szóstym tygodniu. W tym czasie dziecko jest bardzo małe i choć rośnie szybko i zawrotnie, nie sposób tego docenić.

W tych początkowych tygodniach u kobiety mogą występować objawy takie jak zmęczenie lub nudności, które czasami mylone są z dyskomfortem wywołanym procesami wirusowymi lub żołądkowymi. Dzieje się tak, ponieważ w ciągu pierwszych dwóch miesięcy dziecko jest w trakcie tworzenia swoich głównych narządów.

Aktywność dziecka w łonie matki

Szczęśliwa rodzina.
Ruchy dziecka w macicy obserwuje się zwykle od czwartego miesiąca ciąży.

Porusza się, ponieważ jest częścią jego neurorozwoju i stałej interakcji ze środowiskiem macicy, jak możemy przeczytać w badaniu opublikowanym w Journal Pediatrics Primary Care na temat „Zachowanie płodu: okno do neurorozwoju i wczesnej diagnozy”.

W pracy przedstawiono tabelę z wyszczególnieniem kolejności występowania ruchów w pierwszym trymestrze. Na początku, między siódmym a ósmym tygodniem, pojawiają się automatyczne odruchy, które po miesiącu stają się ruchami stymulowanymi bodźcami. Niektóre mamy w drugiej ciąży potrafią je odróżnić.

Ręce i nogi, które pojawiły się około szóstego tygodnia, zaczynają poruszać się około dziesiątego tygodnia. Stają się one bardziej złożone, gdy dziecko dojrzeje i staną się bardziej widoczne między osiemnastym a dwudziestym tygodniem, w miarę jak kości dziecka rosną i tworzą się mięśnie. Tak więc to normalne, jeśli wcześniej nie czujesz swojego dziecka, zwłaszcza jeśli jesteś po raz pierwszy.

Ruch wskazuje, że wszystko idzie dobrze i gdy już to poczujemy, bez wątpienia wywoła w nas wielką emocję, która wzmocni więź między mamą a dzieckiem.

Czy to niebezpieczne, jeśli Twoje dziecko dużo się porusza w łonie matki?

Jeśli dziecko jest niespokojne i od czasu do czasu podskakujemy ze strachu, to wcale nie jest niebezpieczne. Wręcz przeciwnie, jest to znak, że jest aktywny i rozwija się, a więc jest zdrowy. Aby dać ci wyobrażenie, dziecko może się poruszać do 10 razy na godzinę, chociaż może się to różnić w każdej ciąży.

Z drugiej strony niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie BMC Pregnancy and Childbirth powiązało zwiększone ruchy płodu z różnymi parametrami przy urodzeniu. W rzeczywistości cytowane badanie wykazało, że niemowlęta, które poruszają się częściej, są bardziej narażone na wiek ciążowy.

Istnieje wiele powodów, dla których możemy je docenić. Bardzo powszechną jest czkawka; tak, dzieci mają czkawkę i możemy je dostrzec. W krótkim czasie będziemy w stanie ją odróżnić, ponieważ jest powtarzalna, szczególnie w okolicach dwudziestego piątego tygodnia ciąży, a także odczujemy jak się porusza gdy zmienia pozycję obracając się lub kręcąc.

Co oznacza zmniejszona aktywność w macicy?

W drugim trymestrze maluch dużo się porusza w łonie matki: ma już dość siły, by poruszać kończynami, które wystają w naszym brzuchu, gdy chodzi na stopę, kolano, łokieć lub rękę. W miarę wzrostu przestrzeń w macicy staje się węższa, a jej ruchy się zmniejszają.

To częste zjawisko, zwłaszcza w ostatnim miesiącu. A ten spadek nie zawsze musi być negatywnym znakiem, może to być spowodowane okresami odpoczynku dziecka. Jeśli jednak zmiany są bardzo widoczne, szybko zajmijmy się sytuacją.

Jeśli jest za nieruchomy, pobudzajmy go niezbyt głośną muzyką. Delikatnie masuj brzuch lub włącz latarkę i poruszaj nią w różnych kierunkach. Zalecają również monitorowanie, które możemy wykonać w domu, aby sprawdzić, czy ruchy mieszczą się w normalnych granicach. Polega to na liczeniu liczby kopnięć przez szacowany czas od 10 do 15 minut lub do pół godziny.

Aby metoda była skuteczna, dobrze jest robić to kilka dni jednocześnie, dzięki czemu będziemy mieli osobisty wzór, który posłuży jako punkt odniesienia. Będzie to bardzo przydatne dla lekarza, który nas monitoruje. Pamiętaj, że ciąże to nie to samo i że każde dziecko ustala swój własny rytm.

Jeżeli po wykonaniu tej sugerowanej oceny zauważymy, że zróżnicowanie w intensywności ich ruchów jest znaczne, należy natychmiast wezwać lekarza lub udać się na izbę przyjęć. Będą musieli przeprowadzić kontrolę, być może USG, aby upewnić się, że dziecko jest zdrowe.

Szczęśliwa para oczekuje dziecka
Ruchy dziecka wskazują, że jest zdrowe.

Kiedy jest problem, jeśli Twoje dziecko dużo się rusza?

Od czwartego miesiąca naturalne jest dla nas stopniowe zapoznawanie się z momentami, w których dziecko jest mniej lub bardziej aktywne.

Uczymy się również kojarzyć pewne pozycje, które przyjmujemy jako bodziec dla ich ruchów lub pewne słodkie pokarmy, które działają jak wyzwalacze do rozpoczęcia imprezy w łonie matki.

Wszystko to stopniowo wyostrza nasz instynkt macierzyński, który będzie ostrzegał nas, że coś jest nie tak. Niedawne badanie wykazało, że zmniejszenie ruchów płodu może oznaczać pogorszenie lub zagrożenie dla zdrowia dziecka. W tym sensie zalecana jest dodatkowa ocena w takich sytuacjach.

Dlatego, jeśli ruchy dziecka zatrzymują się przedwcześnie lub są ograniczone bez wyraźnego wyjaśnienia, konieczna jest wizyta u specjalisty, aby to wykluczyć:

  • Zmniejszony płyn owodniowy. Jeśli zacznie przeciekać lub spadnie poniżej odpowiedniego poziomu, ruchy dziecka są ograniczone.
  • Brak tlenu lub składników odżywczych z powodu problemu z łożyskiem, sytuacja wymagająca pilnej uwagi.
  • Nieistniejące ruchy z powodu śmierci płodu. Jeśli tak, przyczyny mogą być bardzo zróżnicowane i trzeba będzie przeprowadzić szczegółowe badania w celu ustalenia przyczyny.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Dieta w ciąży: czy ma duże znaczenie?

Jeśli dziecko dużo się porusza w łonie matki, cieszmy się tym!

Teraz gdy wiemy, że intensywność ruchów dziecka w łonie matki świadczy o zdrowiu i dobrym samopoczuciu w jego neurorozwoju, możemy cieszyć się chwilą. Niezależnie od okoliczności, zawsze będzie to magiczna chwila, którą będziemy wspominać z wielką miłością.

Nie zapomnijmy wziąć naszego własnego wzoru kopnięć dziecka z drugiego trymestru; to pomoże nam zachować czujność przez resztę ciąży. Możemy wyznaczyć do tego konkretną porę dnia lub nocy.

Zróbmy też notatki w podobnych sytuacjach. Na przykład leżenie w łóżku po jedzeniu, spacer przed pójściem spać lub po popołudniowej przekąsce. A do tego pamiętnika dodajmy czasy, kiedy zwykle jest spokojniej. Wszystko po to, aby szczegółowo utrwalić nasze wyjątkowe doświadczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.