Afazja - choroba, z powodu której Bruce Willis wycofuje się z aktorstwa

Córka Bruce'a Willisa ogłosiła, że jej ojciec ma afazję i będzie musiał rzucić aktorstwo. W tym artykule przeanalizujemy to zaburzenie neurologiczne i jego objawy.
Afazja - choroba, z powodu której Bruce Willis wycofuje się z aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2022

Bruce Willis jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym aktorem akcji dla tych z nas, którym podobały się filmy z lat 80. i 90. XX wieku. Jest także jednym z najbardziej płodnych artystów w całym Hollywood, z ponad 145 filmami na swoim koncie. Tymczasem jedna z córek Bruce’a Willisa ogłosiła niedawno, że cierpi na afazję i musi zrezygnować z aktorstwa.

W oświadczeniu w mediach społecznościowych Rumer Willis (córka Bruce’a i Demi Moore) powiedziała, co następuje:

„Jako rodzina chcieliśmy podzielić się tym, że nasz ukochany Bruce miał pewne problemy zdrowotne i niedawno otrzymał diagnozę afazji, stanu, który upośledza jego zdolności poznawcze. W wyniku tej sytuacji i po długim namyśle, Bruce zdecydował się na wycofanie się z kariery, która tak wiele dla niego znaczy”.

Przyjrzyjmy się, czym jest afazja zdiagnozowana u słynnego aktora i jak to zaburzenie może wpływać na życie danej osoby. W ten sposób możemy zrozumieć, dlaczego Bruce Willis nie miał innego wyjścia, jak zrezygnować z aktorstwa.

Czym jest afazja?

Afazja to zaburzenie komunikacji. Może wpływać na wypowiedzi ustne lub pisemne, a także objawiać się jako problem w obu obszarach jednocześnie.

Uważa się, że pojawia się, gdy część mózgu związana z komunikacją jest uszkodzona, ma słabsze krążenie lub uległa pogorszeniu w połączeniach neuronalnych. Zakres możliwych źródeł choroby jest tak szeroki, że możemy wymienić tylko niektóre z najważniejszych:

 • Incydent mózgowo-naczyniowy, taki jak udar (w rzeczywistości nawet jedna trzecia pacjentów z udarem zalicza afazję do swoich objawów)
 • Demencja naczyniowa
 • Guz mózgu
 • Neurodegeneracja
Przypadkowa afazja mózgowo-naczyniowa.
Afazje najczęściej występują w wyniku udaru.

Jakie są objawy?

Nie wiemy dokładnie, jakie objawy ma Bruce Willis, które dotyczą jego afazji. Ogólnie rzecz biorąc, oznaki problemu mogą pojawiać się w dwóch obszarach: w odbiorze wiadomości, którą wysyłają inni lub w wyrażaniu wiadomości, którą pacjent chce przekazać.

Czasami objawy są mieszane i osoba nie rozumie dobrze, co słyszy. Chorzy mogą również mieć trudności z wypowiadaniem się w odpowiedzi na to, co usłyszeli. Podobnie komplikacje mogą być widoczne w mowie lub piśmie, a także na przykład podczas czytania.

Jeśli chodzi o komunikację, najczęstsze objawy to:

 • Wypowiadanie słów, które są ucięte lub niekompletne.
 • Zmiana kolejności słów w zdaniu.
 • Składanie zdań, które nie mają sensu gramatycznego.
 • Wstawianie słów, które nie mają nic wspólnego z kontekstem, aby zastąpić słowo, które miałoby sens.

Należy wyjaśnić, że pacjent może nie zdawać sobie sprawy z tego, co robi. To znaczy, w jego umyśle to, co mówi, może brzmieć dobrze, chociaż inni nie są w stanie tego zrozumieć.

W innych przypadkach osoba z afazją jest w stanie rozpoznać, że nie wypowiada właściwych słów lub że niewłaściwie je porządkuje. I nawet jeśli stara się poprawnie wyrazić swoje myśli, w końcu wydaje dźwięki, których nie zamierzała. Ta sytuacja jest dla niej często frustrująca i wyczerpująca.

Z drugiej strony mamy też objawy braku poprawnej interpretacji wiadomości otrzymanej od innych:

 • Nie rozumienie metafor lub branie ich dosłownie, bez rozpoznania znaczenia przenośnego.
 • Interpretowanie czegoś innego niż to, co powiedział odbiorca, nawet jeśli odbiorca wyraził się poprawnie.

Sądzimy, że może Ci się spodobać: Filozofia umysłu: związek między umysłem a mózgiem

Rodzaje afazji

Nie ma jednego rodzaju afazji i nadal nie mamy dokładnych informacji, aby skatalogować tę, na którą cierpi Bruce Willis. Chociaż wszystkie mają podobne objawy, każda odmiana zaburzenia może wynikać z różnych przyczyn.

Spójrzmy.

Afazja Broki

Ta manifestacja pojawia się zwykle, gdy uszkodzony jest płat czołowy mózgu, głównie w jego lewym obszarze. Osoba ma poważne trudności z mówieniem, więc wypowiada urywane zdania, pomija słowa i nie do końca rozumie, co się do niej mówi.

Czasami towarzyszą temu również objawy fizyczne, takie jak paraliż prawej strony ciała.

Afazja Wernickego

W takim przypadku uszkodzeniu ulega zazwyczaj lewa półkula mózgu, co prowadzi do braku interpretacji otrzymywanych komunikatów. Może wystąpić, nawet jeśli osoba mówi normalnie.

Zauważono jednak, że ludzie cierpiący na tę odmianę często wypowiadają długie zdania, które w końcu stają się niezrozumiałe. W tych długich zdaniach często zawierają pojedyncze luźne słowa, które nie pasują do znaczenia całego zdania.

Globalna afazja

Jak sama nazwa wskazuje, jest to zaburzenie, które ma globalne konsekwencje w komunikacji. Oznacza to, że dana osoba ma trudności zarówno z mówieniem jak i rozumieniem innych. W najbardziej agresywnej formie uniemożliwia osobom, które na nią cierpią, mówienie lub pisanie.

Afazja anomiczna

Ta rzadka forma afazji charakteryzuje się tym, że pacjent nie znajduje właściwych słów dla swojej narracji. Może więc wstrzymać swoje zdania na dłuższy czas, dopóki nie znajdzie terminu, którego chciał użyć. To samo dzieje się podczas pisania.

Jednak prawie nigdy chorzy nie mają problemów ze zrozumieniem wiadomości, którą otrzymują.

Problemas al escribir en la afasia.
Problemy z pisaniem w afazji prowadzą do zmiany całych słów, liter lub pomijania słów w zdaniach.

Afazja neurodegeneracyjna

Znana również jako afazja pierwotna postępująca , afazja neurodegeneracyjna ma związek z patologiczną przyczyną polegającą na degradacji neuronów. Najbardziej znanym przykładem może tu być choroba Alzheimera.

Z biegiem czasu obraz kliniczny pogarsza się i pacjent traci coraz więcej funkcji. Może zacząć się od trudności w mówieniu. Następnie może przejść do niezdolności do zrozumienia innych oraz do objawów zaburzeń poznawczych typowych dla choroby podstawowej, takich jak utrata pamięci.

Może Ci się również spodobać ten artykuł: Korzyści jakie daje Sudoku dla mózgu według nauki

Czy Bruce Willis może leczyć swoją afazję?

Leczenie afazji w każdej postaci jest skomplikowane. Nie oczekuje się szybkich przełomów i zakłada się, że nie ma szans na pełne przywrócenie funkcji.

Terapia logopedyczna prowadzona przez przeszkolonych logopedów jest podstawą do rozpoczęcia leczenia. Nie ma leków, które można by przepisać, chociaż eksperymentuje się ze środkami modyfikującymi synapsę, takimi jak na przykład memantyna. Na razie wszystko pozostaje w kategoriach hipotezy.

Afazja Bruce’a Willisa pokazuje, jak problem neurologiczny może wywołać sytuację, która zmienia codzienne życie i karierę zawodową danej osoby. Teraz, gdy jest już na emeryturze, aktor będzie musiał skoncentrować się na walce z chorobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • del Río Grande, D., and R. López-Higes Sánchez. “Especifidad del área de Broca en la comprensión de oraciones.” Revista de Logopedia, Foniatría y Audiología 23.3 (2003): 154-163.
 • Villegas, Armando, Virginia Ruiz Pizarro, and Julieta Bonilla. “Rehabilitación neuropsicológica de un caso con sintomatología de afasia de conducción y anómica por evento isquémico.” Revista Chilena de Neuropsicología 13.2 (2018): 52-57.
 • Vuković, Mile, Tanja Milovanović, and Lana Jerkić. “Current methods in treatment of aphasia (Métodos actuales en el tratamiento de la afasia).” Studies in Psychology (2022): 1-33.
 • Guillén Escamilla, Josaphat Enrique. “El habla reportada en la afasia: su papel compensatorio y de intensificador.” El habla reportada en la afasia: su papel compensatorio y de intensificador (2019): 83-100.
 • Góngora-Costa, B. (2021). Una reseña acerca de “Manejo fonoaudiológico de la persona con afasia”. Revista Chilena de Fonoaudiología20, 1-2.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.